Përdorimi i pronat medicinale të bimëve në mjekësi


Çdo amvise e mirë në kuzhinë është një numër i madh i erëza të ndryshme, përmes të cilit ushqimet përgatiten aromatnishe dhe e shijshme. Por të gjithë e dinë se shumë erëza jo vetëm të përmirësuar shijen e ushqimit, por ka mjete të shkëlqyera të sëmundjeve të caktuara. Mbi përdorimin e pronat medicinale e aromave të njohur në mjekësi që nga kohët e lashta. Shumë mjekë e lashtë e përdorur jo vetëm në praktikë, por gjithashtu studioi si bimë të dobishme erëz. Përshkrimet Pronat medicinale e erëza dhe metodat e përdorimit të tyre në mjekësi të përfshira në traktatet e Avicena, Pliny, Hipokratit dhe Galenit.


Pronat e dobishme e erëza
Kopra. Në mjekësi përdor të gjitha pjesët e bimës: rrënjët, bari, lule dhe fara. Kopër është një diuretik, vasodilator, agjent i shkëlqyer antispasmodic. Kopra është përdorur si një të freskët dhe në një shumëllojshmëri të përgatitjeve: ukropnoho vajra, decoctions, tinktura, pluhur, ujë kopër.
Vaj Kopra është në dispozicion mbi counter ose të bëjë vetes 1 filxhan fara kopër, grimcuar më parë në një mortajë. Fara kopër derdh në një shishe qelqi të errët dhe i hedh vajra bimore në mënyrë që të mbuluar fara. Insistojnë 1 javë në një vend të ngrohtë të errët, lëkundje herë pas here. Tendosje përmes napë. Mbani një shishe qelqi të errët.

Përdorni. Në pustular sëmundjet gatuaj ujë kopër me ujë 500ml pranverë, e cila mund të blihet në dyqan dhe 10 ml ukropnoho naftës. Në ujë, nëse dëshirohet, të shtuar 50 ml të alkoolit. Përdorni ujë kopër si spastrimit dhe zbardhues lëkurës agjentëve.

Pluhur e fara grimcuar kopër përdoren për zbutjen dhe largimin e dhimbje barku zorrëve në foshnjat. Merrni majë kopër e pluhur dhe përzierjen atë me qumësht të gjirit, dhënë të pijë fëmijës. Pas 15-30 minuta të pushojë dhimbje barku.


Pronat medicinale e kopër janë përdorur për lehtësimin e ënjtje, largimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, për trajtimin e sistemit urinar nxjerrës, rritjen e qumështit të gjirit, heqja e dhimbje zorrëve dhe të stomakut dhe dhimbje barku, për të ulur presionin e gjakut, të heqin qafe e kapsllëk. Për këto qëllime rekomanduara infuzion e fara kopër, 1 lugë gjelle grimcuar fara kopër në 1 filxhan me ujë të valë. Mbush 15 minuta dhe pirë gjatë gjithë ditës.

Rrënjë xhenxhefil ka shumë prona unike dhe të dobishme për shëndetin e njeriut:

- stimulon tretjen;
- brenda warms dhe fitilin jashtë, për shkak të asaj që nuk është e rekomanduar për përdorim në ushqim në sasi të mëdha në dimër;
- worms shkatërron bakteret patogjene;
- heq produktet e oksidimit dhe toksinave nga trupi;
- tone;
- eshte nje analgjezik shkëlqyer, anti-inflamator, mjetet antispasmodic;
- heq kapsllëk.

Në mjekësi, xhenxhefil është përdorur në sëmundjet
- Frymëmarrjes;
- gastrointestinale dhe urogjenital sistemet;

- flokëve dhe lëkurës;
- të sistemit kardiovaskular dhe nervor;
- musculoskeletal dhe sistemin imun.

Për të pastruar trupin e toksinave të rekomanduara për të pirë pije xhenxhefil që është përgatitur nga 20 gram xhenxhefil të freskët ose 1 lugë çaji pluhur xhenxhefil dhe filxhan me ujë të valë. Insistojnë 10 minuta dhe pije, duke shtuar një lugë mjaltë ose një fetë limoni për shije, 1/2 filxhan në mëngjes në një stomak bosh dhe 1/4 filxhan para drekë dhe darkë në 30 minuta. Pije përmirëson tretjen dhe rrit metabolizmin.

Piper i zi është më popullor nuancë që është përdorur për gatim enët shumë. Përveç kësaj për të përmirësuar shijen e cilësisë së ushqimit, piper i zi ndihmon në shumë sëmundje dhe është përdorur në mjekësinë tradicionale, siç ka shumë prona medicinale:

- antimikrobial dhe anti-inflamator;
- vitamina (përmban vitamina K, C);
- mineralized (përmban kalium, hekur, mangan);
- sekretore (rrit sekretim të acidit klorhidrik);
- antispasmodic (heq dhimbje barku zorrëve);
- zhyrorasscheplyayuschym (ndihmon të shpëtoj e peshë të tepërt);
- normalizes zorrë (normalizes karrige);
- normalizes gjëndra dhjamor (eliminon djersitje të tepërt, forcon rrënjët e flokëve);
- stabilizimin sasinë e melaninës në lëkurë (promovon trajtimin e vitiligo).


Piper i zi është një antioksidant i shkëlqyer dhe ndihmon pastruar enët e gjakut të toksinave.

Për të hequr qafe ftohjet nevojë për një gotë ujë të nxehtë të vënë 1/4 lugë çaji piper i zi, llokoçis mirë dhe pije. Atëherë ne kemi nevojë për të mbuluar me një batanije të ngrohtë dhe djersë. Procedura përsëritet çdo ditë deri në përmirësim.

Fshij dhimbje dhëmbi 1 karafil të vogël hudhër dhe përzierje me piper i zi 1: 1. Ndryshim Pulp në napë dhe të bëjë një kompresë në vesh. Kur dhëmb pacienti në anën e djathtë për të vënë një kompresë të veshit të majtë, dhëmbit pacientit në anën e majtë në të djathtë.


Nga kapsllëk spastik, bloating dhe dhimbje barku zorrëve pranojë çikë piper i zi. Larë poshtë me ujë.

Vanilla, duke siguruar një të këndshme pjekje erë, është përdorur jo vetëm për pastë gatim, por për të hequr qafe e peshë të tepërt, për lehtësimin e stresit, kujdesit të lëkurës. Për këtë laborator Qëllimi vanilje thelbësore të naftës, pluhur vanilje ose vanilje fasule.

Nga stresi dhe kuzhinier mbipeshë me vajra vaske vanilje, pluhur kristal me ekstrakt vanilje, e cila mund të blihet në çdo dyqan ushqimesh dyqan fasule vanilje ose supë.


Për kujdesin e lëkurës, shtoni 2 pika vaj vanilje në një gotë me ujë të pranverës dhe fshij fytyrën tonik këtë.

Përdorni erëza jo vetëm për përgatitjen e shijshme, gojë-lotim enët, por edhe në kabinetin tuaj mjekësi në shtëpi. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.