Supë hips përfitime dhe contraindications


Mos shpesh shoh një bimë që përmban shumë vitamina dhe minerale. Frutat, gjethet, lulet dhe rrënjët - të gjitha pjesët e saj përdoren për të bërë ilaçe të ndryshme.

Frytet e kësaj shkurret që s'bie në sy - ajo është thjesht "bateri" shëndetin! Pra, sot ne do të flasim për këtë hips supë, përfitimet e saj dhe contraindications.


Si të dobishme hips supë?


1. Ajo forcon zemrën dhe ul presionin e gjakut. Kjo pronë hips di dorës së parë. Unë isha në pritje në disa kardiologëve, secili prej tyre ka urdhëruar mua trajtimin e tij, por gjithmonë përfshirë një listë të hips supë rekomandimet dhe not.


Hips supë dobishme nga fakti se forcon enët e gjakut dhe kapilarët, duke zvogëluar rrezikun e arteriosklerozës.
2. Rrit imunitetin. Askush nuk limon barabartë ijet përmbajtjen e vitaminës C, kështu që një zierje e frutave është një mjet i shkëlqyer për parandalimin e ftohjet. Dhe në qoftë se ju do të merrni të sëmurë, pastaj u ngrit për t'ju ndihmuar!
3. Parandalimi dhe trajtimi i beriberi. Në doza kali e vitaminës C, u rrit hips janë të pasura me vitamina K, P dhe PP, përmbajnë një numër të vitaminave B janë gjithashtu të ushqyesve në dispozicion të tilla si kalium, mangan, hekur, carotene dhe të tjerët. Pra, me mungesën e vitaminave rrit copes me një zhurmë.

4. Ka efekt hematopoietic. Supë hips kontribuon në pamjen e qelizave të kuqe të gjakut, kështu që është e dobishme për njerëzit që vuajnë nga anemia.
5. Hips janë choleretic mirë. Supë tyre ndihmon për të normalizuar mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.
Gjithashtu supë përmirëson performancën mendore, përmban antioksidantë dhe është një mjet i shkëlqyer tonik.


Kundërindikimet për hips përdorimi supë

Shumica e njerëzve duhet të jenë të kujdesshëm me qarkullimin e gjakut. Në trombozë, thrombophlebitis dhe endokarditah kundërindikuar përdorimin supë pa u konsultuar me mjekun tuaj.

Që nga hips u rrit përmbajnë sasi të larta të acidit Askorbik, mund të ketë probleme shtesë për gastrit, ulçerë dhe rritjen e aciditetit.
Dhe natyrisht hips supë kundërindikuar në ata njerëz të rrallë që kanë hypervitaminosis të vitaminës C.
Natyrisht, supë hips ka shumë përparësi më shumë se disavantazhet. Në mënyrë që të përfitojnë ishte maksimale, ju duhet të dini se si duhet të krijoj. Kjo është ajo që do të diskutohet në numrin artikull.