Vitaminat dhe vetitë shëruese të rrit egra


Brier, por fryti produkte të vlefshme bimore. Ata janë të mëdha për të ndihmuar njerëzit të ruajtur shëndetin. Në anën tjetër nuk duhet të mendojnë se si u rrit freskëta dhe të thata mund të shpëtojë krejtësisht njerëz nga sëmundje të ndryshme. Fakti që fryti i tij ka vetëm një rol ndihmës, duke mbështetur shëndetin e njeriut. Gjithashtu të përkryer të plotësuar substancat aksioneve bioactive dhe vitamina. Studimet kanë treguar se të gjitha vetitë shëruese të kësaj bime janë shkaktuar nga prania e antioksidantë, minerale, extractives. Në këtë artikull ne do të mësojnë më shumë për vitamina Wild Rose dhe pronat medicinale e kësaj bime.


Në këtë kuptim, është fruta të freskëta shumë të dobishme që janë mbledhur gjatë maturimit të plotë të farës. Ata janë të butë në të prekur dhe kanë një ngjyrë kafe. Nëse ju klikoni në fetus, pastaj përsëri i tij prishet, dhe ka fara. Ju të përcaktuar pjekurinë e frutave. Zgjedhur këtë herë u rrit ka një shije të këndshme.
Hani të mundshme dhe të thata rose, e cila gjithashtu mban të gjitha ushqyesve. Kjo tharje fruta mundëson për të ruajtur fara, por vlera e tyre ushqyese është zero. Gjithashtu të papërshtatshme për përdorim dhe një pjesë vegjetative të impiantit. Sepse rrënjët e Wild Rose nuk pothuajse janë hetuar në lidhje me neratsyonalnostyu.


Cilat janë vitamina në hips? Pothuajse të gjitha çështje perime janë të përbëra nga vitamina klasa të ndryshme. Në egra e tyre u rrit shumtë, substanca sidomos që shkrihet në ujë. Këto përfshijnë vitamina B, C, E dhe A. Nuk janë substanca yndyrë-shpjegueshëm nga grupi B. Format pranishëm specifike të këtyre vitaminave, të tilla si pyridoxine, riboflavin, thiamine.
Vini re se vitamina që shkrihet në ujë mund të merrni në supë, fruta nënshtruar ndikimit temperatura edhe më të ulët. Pra merrni extractives e hips u mund në një banjë me ujë. Substancë yndyrë-shpjegueshëm në supë mund të merrni një përqendrim të vogël për vitaminë rosehips duhet të marrë të freskëta.

Për vitamina trupit të njeriut janë shumë të nevojshme. Ato ndihmojnë për normalizimin e metabolizmit, të mbajë algoritme saktë metabolizmin. Gjithashtu vitamina të dobishme për parandalimin e arteriosklerozës. Si rezultat i përdorimit sistematik të vitaminave hips mund të rritet shumë jetëgjatësi të njeriut. Gjëja kryesore për të filluar për të marrë ato për 40 vjet pllaka aterosklerotike ndryshe shfaqen në sipërfaqen e rrjetit arterial dhe kurrë nuk zhduket.

Antioksidantë në hips. Një antioxidant tipik është vitaminë C. Përqendrimi i kësaj vitamine në të egra u rrit 5 herë më shumë se në currants zi dhe 40 herë më shumë se limoni. Por ka vështirësi në marrjen e atë, si fruta nevojë për të pastruar fibrave dhe fara u rrit ka burim të mirë të vitaminës C. Thjesht përdorni këtë produkt me rrush pa fara e zezë.

Minerale dhe ushqyesve. Të gjitha frutat kanë një shumëllojshmëri të mineraleve. Vlen të përmendet numrin e madh të kaliumit, në parim, si në fruta të tjera. Por prania e fibër dietik u rrit shumë më përpara në krahasim me fruta të tjera. Siç e dini mirë se këto komponentë të ndikojë në sistemin e tretjes e trupit të njeriut.
Si pjesë e frutave është mineralet: bakër, zink, klor, natrium, fosfor, kalium, kalcium. Ata janë elementët gjurmë përveç kalciumit dhe fosforit. Ata janë përgjegjës për qarkullimin e gjakut, gjaku dhe të ruajtur funksionin e metabolizmit. Prandaj, ne mund të sigurtë në përfundimin se si trajtimi bimë rrit mund të përdoret për lezione të tilla me etimologjinë pashpjegueshme anemi. Forma të tilla të anemisë, zakonisht i lidhur me mungesën e kobalt, bakër dhe zink. Rosehip mund pjesërisht të kompensojë për mungesën e tyre.


Atherosclerosis. Me vitamina mund të normalizohen funksionet metabolike. Kjo do të ulë kolesterolin. Gjakderdhje. Kjo nuk përfshin erozioni, ulçerë dhe gjakderdhje lidhur me hipertension portal. Me ijet e kalciumit mund të rrisë koagulimit të gjakut. Kjo është veçanërisht e dobishme për gratë gjatë ciklit menstrual.
Normalizimi është arritur nga tretje e fije dietetike. Rosehip ka veti për të normalizuar peristaltikės. Nën ndikimin e vitaminave dhe mineraleve sistemin kardiovaskular është forcuar, i cili është shumë i dobishëm për parandalimin e hipertensionit, sëmundjeve koronare të zemrës, goditje në tru. Shërim totale. Nën ndikimin e antioksidantë mund të arrijë përtëritje të lëkurës dhe për të rritur aftësinë rigjeneruese të trupit të njeriut.