Prona dhe përdorimi nenexhik mente


Peppermint njohur për njerëzit, të dhëna, kohë të gjatë. Në Egjiptin e lashtë, mjekët e përdorur atë për të përmirësuar tretje, pacientët propysuyuchy. Prandaj, një nga bimët më të dobishme për njerëzit është mente që përmban vaj esencial të vlefshme, e cila përfshin një komponent të quajtur mente, se ajo është baza e shije dhe aroma e barit. Përveç kësaj, i përbërë nga taninet dhe flavonoids. Një mente ofron pronave të dobishme antibacterial. Në këtë artikull ne e konsiderojmë më hollësisht vetitë dhe përdorimin e karamele mente.


Kështu, pronat e karamele mente. Grass ka qetësues, ju lutem të caktuara dhe aftësitë vasodilating. Vaj i saj mund të gjendet si pjesë e numrit të madh të barnave, zakonisht ointments, bie përdorur ndonjëherë në tableta barkut. Ajo promovon tretje, heq fenomen dyspepsycheskoe, të tilla si të përzier, përveç të përdorura në astma dhe bronkit, ka prona choleretic përdorur për vanitet.

Supë është bërë nga ajo ka veti qetësues. Pija e tij nëse ka inflamacion në trupin e njeriut, përveç supë ndihmon me kardio - vaskulare sëmundje.

Made nga gjethet e nenexhik supë dezinfekton të gjitha goja, ndihmon p.sh., stomatitit. Një nenexhik banjë do të kontribuojnë në relaksimin e trupit, por është më mirë për të marrë ato pak para gjumit.

Mente është përdorur në sëmundje të ndryshme akute të rrugëve të frymëmarrjes. Që nga ajo relakson dhe ka veti anti-inflamator, e cila ndihmon për të përballuar me dhimbje, duke parandaluar shfaqjen e dhimbje. Farmacistët janë në mënyrë aktive duke përdorur nenexhik, dhe kjo është në industrinë ushqimore, e përdorur në parfume, në prodhimin e pijeve alkoolike. U shtua si një shtesë për aromatizues enët.


Ku është e aplikueshme, karamele mente. Efekti i saj tonik në qelizat e lëkurës heq kruarje dhe skuqjen të ndryshme. Për të përgatitur, ne kemi nevojë për rreth 15 gram gjethe të thata, ata duhet të derdh rreth 200 ml ujë të valë. Tani le të qëndrojë bimëve të rekomanduara për 30 minuta, dhe pastaj ajo duhet të filtrohen. Tretësirë ​​rezultuar ftohur mund të përdoren, fërkim e lëkurës në fytyrë dhe trup.

Peppermint tretësirë ​​mund të përdoret për të patologjisë në sistemin e tretjes, të tilla si për të hequr qafe të përzier. Merrni 10 gram gjethe të thata dhe pour 1 filxhan ujë të valë.

Ajo ilaç le të qëndrojë për 30 minuta dhe filtruar. Ajo duhet të marrë për të 1/3 filxhan për 15 minuta para ngrënies 2 herë në ditë. Nëse zastudylysya rekomandojmë pirë çaj nenexhik. Përgatitja ajo mund 1 tbsp lë thatë dhe i hedh ujë të vluar për 200 ml
Pas kësaj çaji duhet të krijoj për 10 minuta, shtoni 1 lugë çaji mjaltë në një pije, dhe e përdorin atë për ftohjet. Peppermint vaj esencial përdoret për mbytje, për të hequr kollë sëmurë.

Për të parandaluar sulmet hypertensive kanë nevojë për të përdorur një përzierje e pjesëve të barabarta si karamele mente dhe kamomil, ajo mund të shtoni një sanëz pak. Pra, përgatitjen infuzion të rregullt, profiltruyte atë dhe pije për një muaj në 1/3 filxhan çdo ditë.

Për të hequr fryma e keqe është rekomanduar recetave në mënyrë popullore tinctures. Ne kemi nevojë për 1 tbsp Gjethet e thata nenexhik, ajo duhet të derdh 05 litra ujë të nxehtë dhe për 2 orë për të ruajtur, dhe pas filtër.
Infuzion i gatshëm të rekomandojë për shpëlarje gojën tuaj, dhe ju mund të përtyp disa gjethe të freskëta apo edhe të thatë të bimëve aromatike, ata do të shumë shpejt të freskohem fryma. Nëse ju keni një dhimbje koke, ne rekomandojmë për të shtuar gjethe të freskëta në ballë dhe të lënë ata atje për një kohë.


Të sëmurë dhe dhimbje koke? Ju mund të bëni një tretësirë, ne duhet të pres nenexhik gjethe të freskëta, pour 70% alkool, atëherë potions duhet të qëndrojë 1 javë. Merrni 10 pika në qoftë se simptomat shfaqen. Peppermint është përdorur në disa probleme të natyrës dermatologjike. Për ta bërë këtë, të marrë gjethe të freskëta dhe kuzhinier llapa, dmth me kujdes bluaj ato. Kur ata duhet të aplikoni direkt në lëkurë për një kohë të shkurtër.
Rritja e aciditetit të lëng stomakut? Recommended për të pirë çaj me nenexhik. Çaj Mint është e dobishme për të menstruacioneve të rënda. Lezione fungale duhet ndërmjet vënë gishtin llapa gatuar me nenexhik dhe kripë dhe për të mbajtur atë në zonën e prekur për rreth një orë, kjo procedurë është e rekomanduar për të përsëritur derisa gjendja nuk përmirësohet lëkurës të prekur në mënyrë të konsiderueshme.


Peppermint përmirëson pankreasit. Ju duhet për të përgatitur një tretësirë ​​e 15 g gjethe nenexhik shtoni 1 lugë rrënjë luleradhiqe. Kjo barishte ndihmon për të përmirësuar edhe diabetit. Raw këshilluar pour 1 filxhan ujë, vlim në banjë me ujë për rreth 7 minuta, atëherë ajo duhet të thahet dhe pini 50 ml 2 deri në 4 herë në ditë.
Në përfundim. Peppermint gjetur shumë bimë pakërkues që është rritur lehtë në çdo pjesë të tokës. Ju mund ta përdorni atë si një të ri normal dhe të përgatiten për të ardhmen nga tharje.