Pronat e vaj esencial të ylang-ylang


Ylang-ylang - një pemë, spërkatën me lule të mëdha aromatik e ngjyrave rozë, të verdhë ose blu. Ylang-ylang - një produkt të industrisë kozmetike shumë popullor, ajo është prodhuar nga dru zbehtë të verdhë, që ka aromë më të fortë lules. Pronat e vaj esencial të ylang-ylang e madhe, ajo është përdorur në mjekësinë popullore, Aromatherapy, kozmetike dhe parfume.
Hapja e kësaj vaj esencial të regjistruar në vitin 1869, ajo ishte gatuar në Filipine. Një Ekspozita 1878 Botërore në vaj Pragë prezantuan parfumiere të asaj kohe, menjëherë u bë i interesuar në aromë e saj. Në XX naftës Shekulli studiuar me kujdes dhe të gjetur se ajo ka një efekt terapeutik. Pronat e saj ndikim të dobishëm në zemër, të ndihmojë të relaksoheni dhe të qetësuar. Gjithashtu vaj përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon të shpëtoj nga dyspnea, eliminon dhimbje në traktin gastrointestinal, ul presionin e gjakut.Prona ylang-ylang naftës në Aromatherapy.
Pemët vaj Ylang Ylang - është një nga substancat më të fortë - aphrodisiacs përdorur në Aromatherapy. Ajo ndihmon për t'u çlodhur, përmirëson dëshirat dhe përvojat kontribuon në zhvillimin harmonik të marrëdhënieve intime. Grave ylang-ylang ndihmon për të hequr qafe siklet, nervozizëm dhe pasiguri gjatë menopauzës dhe heq ftohtësi seksuale dhe normalizes hormonal. Një nga efektet e saj mbi njerëzit - të rritur dëshirën seksuale, të rritur pushtetin mashkullor, eliminimin e dobësisë.


Prona vaj në kozmetikë dhe parfume.
Efekti pozitiv i naftës në lëkurën me vaj inatosur. Mbetet të rinj, pastrimin e lëkurës e qelizave të vdekur, promovon riprodhimin e qelizave të reja në të gjitha shtresat e lëkurës.
Oil ka një tonik dhe dezinfektues rinovimin pronat. Ajo është përdorur në trajtimin e ekzemë, fytyre dhe pezmatim i lëkurës.
Vaj esencial ushqen lëkurën. Efektivisht ndikon dobësuar dhe të dëmtuar flokët, duke e bërë atë më të fortë dhe të trashë, dhe forcimi i rrënjëve. Oil bën thonjtë strukturë të fortë.

Vaj Ylang ylang-është përdorur gjerësisht në industrinë e parfum për shije ngopjes. Era hollë e naftës për një kohë të gjatë mbajtur në lëkurë.

Kozmetike Recipes dhe produkte terapeutike bazuar në vajrat e ylang-ylang.
Për të hequr shqetësimin dhe gjumë të mirë është e rekomanduar për të përdorur një përzierje të përbërë nga 2 - 3 pika vaj të ylang-ylang dhe vaj lemongrass. Përzierje rezultuar hedh në llambë aromë dhe të përdorin para gjumit. Kjo procedurë është e dobishme për fëmijët.

Një përzierje e përbërë nga 2 pika vaj ylang-ylang, 1 rënie të naftës grejpfrut, 1 pikë vaj livando, pour në llambë aroma do të ndihmojë të shpëtoj nga komplekset dhe shtoni besimit.
Nëse llamba aroma 2 pika vaj ylang-ylang, i njëjti vaj pika Palmarosa, 3 pika të sanëz, që ju të merrni një mjet që ndihmon në marrjen e shpëtoj tekave të fëmijëve dhe ndihmon qetë sjelljen e fëmijës.
Për të forcuar thonjtë duhet të përgatisë një përzierje e 1 lugë vaj bajame dhe të njëjtin numër ilanhovoho vaj ylang. Ky mjet që rezulton është aplikuar në gozhdë deri zhytur plotësisht.

Për të hequr qafe dhimbje të zemrës rekomanduara për të compress zemrën. Mix 5 pika vaj të ylang-ylang me 5 ml vaj perimesh bruto.

Shtimi vaj në kozmetikë mund të pasurojë ato. Për shembull, 2 pika karamele mente, limon dhe vaj ylang-ylang përzihet me 10 ml krem ​​për lëkurë normale. Për të ushqyerit të zgjeruara dhe të lëkurës toning krem, shtoni vajin e grejpfrut, patchouli, ylang-ylang 2 pika.
Ju mund të aplikoni ylang-ylang marrje tabaka për person. Në lloj të lëkurës normale është e mjaftueshme për përzierje 1 pikë vaj limon, karamele mente dhe ylang-ylang. Për lëkurë të lodhur më mirë të përgatitur banjë me avull me vajra shtuar e grejpfrut, Levaji dhe ylang-ylang një rënie.

Vaj esencial përdoret për gatim maska ​​ushqyes fytyrës, të ndihmojë në lehtësimin e lodhje. Për ta bërë këtë, 10 ml vaj të përzier me Hypericum dy pika vaj ylang-ilanhovoho, një rënie të naftës karamele mente, Neroli dhe limon.
Prescription maskë trajtimin e flokëve. Nëse keni flokë me vaj, ju mund të forcojë rrugën: përzierje 10 ml vaj jojoba 20 ml vaj rrushit, shtoni një rënie të naftës thupër dhe dy pika të gjirit të naftës, rozmarinë dhe ylang-ylang. Rezulton përbërja e fshij plotësisht në flokët, veshin një kapak plastike në një orë dhe pije.

Flokët e thatë dhe i brishtë shton përzierje forcë të përbërë nga 10 ml vaj jojoba, vaj avokado 10 ml vaj, 10 ml macadamia. Përbërja përzierje me vajra të rozmarinë, flamurin e ëmbël, ylang-ylang - dy pika. Shtoni 1 pikë vaj kamomil, thupër dhe Bay. Aplikoni përzierje në flokët tuaj, pije me ujë pas një ore.
Ushqimi flokët e thatë dhe me ngjyrë mund të shtohet me maskë në vijim. Avokado e pjekur zbutur përzierje me 3 pika vaj ylang-ylang, shtoni 2 pika vaj e flamurit ëmbël dhe 1 pikë vaj kamomil. Mbani në flokë për 20 minuta.


Është e dobishme për të marrë një dush me vajra ylang ylanhovыm. 4 pika vaj shtuar në një banjë plot me ujë. Nuk është shtuar vaj karamele mente dhe limon. Për të hequr qafe pagjumësia në dush të plotë shtoni 3 pika vaj të bergamot dhe ylang-ylang, 4 pika vaj mirrë.
Nuk është asgjë e komplikuar për gatim shpirtrat erotike. Për ta bërë këtë, 10 pika bazë - pa erë e naftës. Përgatitja shpirtrat janë katër mënyra:
a) Më 1 rënie të naftës patchouli për të shtuar një palë e pika vaj të ylang ylang dhe dru kedri,
b) Mix 3 pika vaj ylang-ylang, i njëjti vaj pikat trëndafila, një palë pika vaj të Sandalwood dhe myshkut,

c) për 1 rënie të naftës patchouli për të shtuar një palë e pika vaj Sandalwood dhe Palmarosa, 3 pika të ylang-ylang,
d) për 1 rënie të naftës u rrit shtoni 3 pika vaj të ylang-ylang dhe limetta.