Prona dhe aplikimi i pishave


Pisha (Pinus sylvestris) - pemë me gjelbërim të përjetshëm monoecious me leh kuqe-kafe, të rregulluar në çifte hala dhe fara që janë në kone farë mbi peshore. Lartësia e pemës mund të arrijnë 40 metra. Pisha rritet në të gjithë Rusinë, duke preferuar tokë ranore dhe subpeschanыe. Përdoret për qëllime terapeutike hala pishe dhe fidaneve të rinj. Kjo tronuvshyesya buds e rritjes janë formuar tashmë një të vogël (2-3 cm) shoots. Ata janë shumë të ngjitet. Zagotavlivaya tyre, nuk do të ngjiten në pemë, të prerë rrjedh më tepër nga degët më të ulët. Veshkat rrëshirë pasur pisha, taninet, vajra esenciale, shumë substancave të tjera biologjikisht aktive. Në pishe rrëshirë përmban deri në 35% ajër, në hala rinj një shumë të pasura me vitamina, sidomos të flasim vitaminë C. Le të në lidhje me pronat dhe përdorimin e pishe.


Në zonat e pyllëzuar gjatë pranverës së vitaminës mangësi, njerëzit erdhën si vijon: 25-30 g hala të rinj e mbushur gotë ujë dhe vlim të vluar në një enë të mbyllur fort në ngrohje të ulët për 30 minuta, insistojnë 10 minuta dhe filtruar. Duke shtuar sheqer ose mjaltë, piu gjatë gjithë ditës. Mënyra më e lehtë për të përdorur buds pishe - një zierje. Njëherë e një kohë ishte vërejtur se buds supë me pisha kanë antimicrobial, expectorant, choleretic, diuretik dhe gjaku-pastrimi efekt. Këto prona lejojë broths frytshëm bronkit kronik dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes, si dhe përdhes, reumatizmi, hidropizi. Kur sëmundjet e lëkurës si agjent i gjakut-pastrimi për rimëkëmbjen e proceseve metabolike në asnjë mënyrë më të mirë se veshkat supë.


Në të dhënat e rrallë literaturës referencë mbi aftësinë e veshkat pisha hollë gëlbazë të trashë. Ne rekomandojmë që të përdorin më shumë palë e veshkave supë, sepse ata kanë dezinfektues, anti-inflamator, pronat otkashlyvayuschym pështymë aftë të hollë, dhe kjo është thelbësore, avull vjen direkt në sistemin e frymëmarrjes. Hidh në supë ibrik çaji të përshtatshëm, të vënë në ujë të nxehtë dhe thith avull përmes hundëz. Buds pisha janë pjesë e TEAS torakal. Këtu është receta e njërit prej tyre, sythe pishe -. 4 pjesë, daisy-2H, Sweet (rizomat) -. 3 h, alte mjekësore (rrënjë) - 2 orë vendas 2 lugë. përzierje, vlim në një enë të mbyllur për 15 minuta, të lejojë që të qëndrojnë për 10 minuta, tendosje. Merrni këshillojë 2 lugë 3 herë në ditë para ushqimit.


Made nga pisha terpentinë, është aplikuar jashtë për ftohjet, reumatizmi, përdhes, nevralgji. Me hala pishe të përgatitur terpynhidrat drogës, është përdorur gjerësisht si një expectorant në Sëmundjet bronkopneumonare.
Tar pishe përdoret jashtë në trajtimin e psoriasis, ekzema, ajo është e pranishme në vaj Vishnevsky. Përdorur gjerësisht dush terpentinë me trajtimin rrëshirë e sëmundjeve kyçeve, depozitat kripë. Highly recomend famshme dush mjeshtri famshme mjek rus Zalmanov, sidomos terpentinë emulsioni bardhë. Ato ndihmojnë hypotonia trajtojnë, pezmatim nervi, polyneuritis, poliartritin, claudication përhershme. Banja me të verdhë terpentinë emulsioni përdorur për të përmirësuar microcirculation, normalizimin e metabolizmit, ujë kripë, për resorption e mbështjelljes dhe dhëmbëza. Terpentinë emulsioni - të bardhë, dhe të verdhë - mund të blihen në farmaci.


Vaj esencial i pjesës rrëshirë pishe e pynabyna përgatitjes që të marrë 5 pika në një copë sheqeri 2 herë në ditë për nephrolithiasis, dhe dhimbje barku i veshkave. Fituar popullariteti madhe pishe ekstrakt të thatë, është përdorur për banjot në trajtimin e sëmundjeve nervor dhe kardiovaskulare. Alkooli nxjerrjen vaj esencial të njohur si "Forest Ujit". Ju mund të përdorni strehim llak, spital, shkollë dhe objekteve të tjera me qëllim të flladit, sepse ajo ka një veti të forta baktericid.


Metodat e aplikimit:
• 1 tbsp buds pisha të ziera në 1 filxhan me ujë për 20 minuta, insistojnë 10 minuta, kullimin e nxehtë. Merrni 2 lugë 3-4 herë në ditë si një expectorant.
• 2 tbsp buds pisha Vlim 500 ml qumësht 20 minuta, të lënë për 10 minuta, kullimin. Merrni 50 ml me Sëmundjet bronkopneumonare.
• vaj terpentinë përdorur si analgjezik në kyçeve patologjive gjoksin e saj dhe fshij prapa për ftohjet.

• terpentinë Uji emulsioni (të verdhë dhe të bardhë) përdoret si një dush. Teknologjia e bërë banja terapeutike të përshkruara në abstrakte në etiketën e shishe.