Pronat e vaj palme për trupin


Për shkak të palme foshnja naftës vuajnë nga kapsllëk. Ajo të çon në formimin e komponimeve të pazgjidhshëm - praninë e saj në formulën e mitur mund të çojë në stol të ngurta dhe të lëngshme. Kjo kontribuon në një shkelje të stomakut dhe zorrët e fëmijës - regurgitation shpeshta, kapsllëk, dhimbje barku. Është e rëndësishme të mbani mend se tretje të mirë - një garanci thithjen e duhur të ushqyesve, vitamina dhe elemente të tjera. Le të flasim në lidhje me pronat e ndryshme të vaj palme për trupin!
Vaj palme është e pasur me acide të ngopura yndyrore dhe vitamina. Palm - një nga vajrat e pakta bimore kanë një përbërje të ngjashme me yndyrë të kafshëve, gjysmë elementet e saj - të ngopura acide yndyrore. Kjo kohë e bën atë pa humbur pronat dhe shije. Por një numër i madh i acideve yndyrore përmirëson nivelet e kolesterolit në gjak. Pediatër besojnë se fëmijët që rriten në përzierjet e vaj palme në të ardhmen, të prirur për të arteriosklerozës dhe sëmundjeve të zemrës. Në vaj palyazytsiy është beta-carotene, vitaminë E, coenzyme Q10. Por një rritje e të pastruar të parë para se të shtoni formulës foshnjore, dhe nivelet e pamjaftueshme e vitaminës E për një fëmijë - ajo duhet të përfshijë përveç.Naftës palme nuk mund të përdoret në ushqim për fëmijë. Në formulën e qumështit për fëmijët nën një vit, nuk është e rekomanduar. Ky përbërës është zhytur keq, jep traktin gastrointestinal. Në fëmijët 2-5 vjet çon në rritjen e kolesterolit në gjak - nuk ofrojnë atyre bollgur shpejtë gatim, i cili përbëhet nga vaj palme. Prania e tij është e lejuar në produktet ëmbëltore - biskota, ëmbëlsira - nga uyazyka që fëmija të ha ato në sasi të arsyeshme. Nutritionists këshillojnë për të reduktuar konsumin e ngopur yndyrë në më pak se 10% të konsum gjithsej kalori.


Të naftës dhe të gjirit palme qumësht është i ngjashëm në përbërjen - ata kanë shumë të acidit palmitik dobishme. Treguesi kryesor i përshtatshmërisë së produktit për të ushqyerit e foshnjave nuk është përqindja e elementeve të ndryshme, dhe cilësia e tyre të drejtpërdrejtë ndikon në absorbimin e ushqimit. Në qumështin e njeriut rreth 25% acid palmitik, dhe vaj palme - deri në 45%. Por me trupin e fëmijës së naftës është zhytur shumë më keq, përveç në zorrë lidhet me kalcium dhe forma pazgjidhshëm komponimet excreted me jashtëqitjen. Fëmijët të cilët janë formula e ushqyer nga nafta nuk palyazytsiy absorbuar kalcium të mjaftueshme. Kjo ndikon në formimin e eshtrave dhe të dhëmbëve. Për rritjen normale e fëmijës merr të paktën 200-260 mg të elementit në ditë. Studimet shkencore kanë provuar se formula e mitur nuk përmban vaj palme, të përmirësojë absorbimin e kalciumit nga 53%.

Palm naftës - produkt lehtësisht të tretshëm. Përmban yndyrna shkrirjes, e vështirë edhe për organizmin e të rriturve, aq më shumë foshnjave. Për shkak të pronave të tyre fizike e vaj palme nuk mund të mësohet plotësisht, dhe trupi i fëmijës traktin e tij të papjekur gastrointestinal nuk është në gjendje për të marrë përfitimet e nevojshme.

Vaj palme dhe pronat e saj janë të dobishme, si perime. Më të dobishme në çdo vaj - acidet esenciale, linoleik dhe lynolyevaya alfa. Sa më shumë një bimë, kështu që është më e shtrenjtë. Në përmbajtjen e vaj luledielli të acidit linoleik -62% në sojë - 57%, dhe në palyazytsiy - vetëm 9%. Këto të fundit janë kryesisht palmitik (39-43%) dhe oleik acidet (40-44%) yndyrore, por ata nuk janë aq të vlefshme sa linoleik.