Prona pelargonium zonale për trupin


Zonale Pelargonium - shumëvjeçare të mëdha me bronkial rrjedh, i mbuluar me gjethe të rrumbullakosura në gjeth të gjatë. Gjethet janë qarqe të ndritshme koncentrik. Lule të ndritshme të ngjyrave të ndryshme. Sidomos shërimin e barbarozë lule të kuqe. Dhe gjethet dhe lulet lëshojnë një erë karakteristike. Me qëllim të trajtimit të përdorur lule, rrënjët dhe gjethet e bimëve. Përgatitjet pelargonium kanë antimicrobial, anti-inflamator, hemostatic, plagë shëruese, diuretik, hypotensive dobët, astringent, fix, pronat analgjezik. Infusions e gjethe dhe lule janë përdorur për diarre, nephrolithiasis, otitis, vlon dhe sëmundjeve të tjera. Ky artikull do të diskutojnë gjithçka në lidhje me pronat zonale Pelargonium për trupin!


Në neuroza, hipertension, rritje excitability nervor 1 tbsp gjethe copëtuar të freskëta Hidh 1 filxhan me ujë të valë, të mbajë në ngrohje të ulët për 3-5 minuta, të lënë për një orë, ikjen. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies. Sigurisht - 5-7 ditë.

Kur diarre 3 tbsp lë copëtuar të freskëta pour 05 shekuj. vodka, insistojnë natën, kullimin dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 20-25 pika të tretësirë ​​holluar në 1 lugë gjelle uji, 2-3 herë në ditë (subjekt dietë!). Sigurisht - përfundimi i diarre dhe një tjetër 2-3 ditë. Kur nephrolithiasis 2 tbsp gjethe copëtuar të freskëta e Pelargonium (humbje e ngjyrës lule të kuqe) pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë kapak 2 orë, kullimin dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini 1/4 filxhan 2 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies (dietat subjekt në varësi të llojit të gurëve). Kursi - 10-12 ditë për pronat medicinale të trupit.

Pastaj një pushim për 10 ditë dhe pastaj, nëse është e nevojshme, mund të marrë një tjetër 7-8 ditë. Nëse kongjestion i hundës (vasomotor rinitit) futur në çdo vrimë hunde, 1-2 pika lëng nga rrjedh e bimëve. Sigurisht - 3-4 ditë. Kur dhimbje dhëmbi pelargonium fletë vihet në faqe në anën ku dhëmb për 15-20 minuta. Përsëriteni në dhimbje rinovimit. Kur konjuktivit dhe blepharitis 1 tbsp grimcuar lë pelargonium (ose ngjyra) pour 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë për një orë, kullimin dhe shtrydh të lëndëve të para. Përdorni infuzion për larjen e syve dhe kremra.


Në fazën fillestare të katarakt futur çdo ditë në cep të syrit 1-2 pika lëng nga gjethet tërësisht të larë bimë për pronat medicinale të trupit. Kjo do të ndihmojë për të ndaluar sëmundjen. Kur dermatit thatë, ekzemë 3 tbsp gjethe copëtuar ose lule pelargonium pour 2 tbsp. ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë, kullimin dhe shtrydh të lëndëve të para. Infuzion është përdorur për kremra dhe larjen e lëkurës të prekur. Kur vlon, ekzemë plagët, ulcerat e lëkurës pelargonium zonale fletë djegje me ujë të vluar, të ftohur pak dhe të aplikojnë në lëkurë prekur. Cover garzë leckë (fashë duhet të jetë breathable), të rregulluar fashë. Ndryshojë 1-2 herë në ditë.


Besohet se harmonizon atmosferë Pelargonium në shtëpi. Ajo është shumë e përshtatshme për familjet, të cilët shpesh argumentojnë mbi xhingërima dhe duroj njëri-tjetrin. Red Geranium aktivizon njerëz të të gjitha moshave, të ushqyerit e energjisë humbur kthehet guximin e tyre. Megjithatë, kjo nuk është presion shumë i dobishëm lartë të gjakut, si dhe në gjendje për të rritur presionin. Ata janë të përshtatshme më të mirë Pelargonium zonale me lule të bardha ose rozë. Pelargonium me lule trëndafili është shumë i dobishëm për gratë të rinjtë kohë prapa të cilit - përsëri ndihmon të besojnë në veten e tyre dhe të shëndetshme. Dhe një tjetër tipar shumë i rëndësishëm i kësaj bime: ajo ndan prodhime ajrit, e cila dezinfektoj ajrit në apartament.