Pronat e bimëve dhe aromat për njeriun


Në kohët e lashta është besuar se shtrat i pacientit duhet të zhytet në ngjyra - për fuqinë shëruese të scents solli lehtësim të shpejtë dhe shërim. Ajo erë mund të ketë antibacterial, antivirale, qetësues, analgjezik dhe pronat e tjera të dobishme. Le të flasim në lidhje me pronat e bimëve dhe aromat për njeriun.
Ndikimi i aroma ndodh në një nivel të pandërgjegjshme, në varësi të përqendrimit të komponentëve kimike të bimëve, gjendjen e përgjithshme e tiparet njerëzore të trupit të tij. Për të ndryshuar gjendjen emocionale dhe fizike ishin të gjatë të qëndrueshme dhe të theksuara, të kontaktoni lule, frymë në scents e tyre kanë nevojë për rreth një orë çdo ditë dhe të paktën 20 ditë rresht. Kur alergji Aromatherapy lules kundërindikuar.Fushë karafil
Aroma e karafil ka një antibacterial theksuar, pronat antivirale, përmirëson tretjen, heq spazma të trurit. Lodhje, marramendje, i dobët - që ndihmon për të përballuar me atë që kjo lule magjike.

Geranium (pelargonium aromatik)
Besimi në shërimin dhe për të mbrojtur nga shpirtërat e këqij vetitë e kësaj bime ishte aq i fortë në antikitet që u përpoq të ulej rreth shtëpive në sasi të mëdha. Ky asistent besnik për depresion, sëmundje inflamatore, probleme me presionin e gjakut të njeriut.


Jasemi
Aroma e këtyre luleve ka një veprim të theksuar hormonal - ndikim në dëshirën seksuale, rrit testosterone (kryesore hormon seksual mashkullor). Aroma e degëve jasemini, të vënë në një vazo, ndihmon për të përballuar me depresion, forcon sistemin imunitar, vepron sohrevayusche dhe relaksuese. Hyrja me anë të mushkërive dhe gjakut direkt në tru, aromë jasemini ka të njëjtin efekt qetësues si validol.

Livando
Shkrimtar i lashtë romak Apuleius shkroi se livando ëmbël ndihmon njerëzit që të doni njëri-tjetrin. Thithja aromën e livando, mund të arrijë ndryshime të rëndësishme në gjendjen emocionale. Kontakt çastit ndihmon për t'u çlodhur, përballen me pagjumësi. Zgjatur njëjta "bisedë" me lule, në të kundërtën, rrit efikasitetin, përmirëson tretjen. Përveç kësaj, aroma e livando ka anti-inflamator, pronat antibacterial.


Rose
Aroma e saj është e dobishme për të thith gratë për të rritur vetëbesimin, si dhe praktikuar meditimin dhe praktikat shpirtërore (pavarësisht nga gjinia) - për të forcuar forcat. Aromatherapy gjatë rozë mund të kuruar depresionin dhe stabilizimin e estrogjenit (hormon kryesor seksi femër). Shumë të dobishme "dialog" me këto gra lule që duan të krijoj.

Kamomil
Erë e saj ndihmon marrëveshje trupin me mahisje, bakteret dhe viruset. Aroma e kësaj bime është në gjendje që të shpëtoj të depresionit vazhdueshme, presion të lartë të gjakut, e cila është veçanërisht e shkaktojnë emocionale e tepruar.


Jargavan
Kjo aromë është duke punuar në mënyrë aktive me sistemin nervor të njeriut (qetësues, tames), kardiovaskulare (ndihmon për të përballuar me takikardi dhe dridhje) dhe ndihmon me anemi.

Zambak
Hulumtuesit gjermanë kanë treguar se aroma zambak gjendje të ndikojnë në shpejtësinë e spermës, duke rritur atë dy herë. Pra, - ndihmon në konceptimin. Por landыshevыmy "mbytje" duhet të jenë shumë të kujdesshëm, pasi kjo bimë është helmuese. Kontakt të zgjatur me të mund të ketë efekte negative në sistemin nervor kardiovaskulare dhe qendrore, duke shkaktuar dhimbje koke, ndryshimet në normën e zemrës, rënie në normën e zemrës. Kjo gjendje është për shkak të ndikimit mbi glucosides ngrohtë e trupit të përfshira në të gjitha pjesët e bimës.