Pronat e bimëve aloe në trajtimin


Kjo nuk është një ekzagjerim, sepse trajtimin dhe parandalimin aftësitë bimë medicinale e quajtur Aloe ka kohë që janë vlerësuar shumë nga mjekësinë popullore jashtme dhe të brendshme.
Fragmente të papyri lashtë, fletushkat dhe dorëshkrime ndonjëherë mrekullisht mbijetuar sjellë në të dhënat tona në kohë në lidhje me atë dinjitet aloe mjekësore ishin të njohur edhe të qytetërimeve më të lashta e Sumer, Akkad, Babiloni, Asiri, Egjipt - në kudo.

Ky shkencëtar të dinë dhe krerët prifti faraonët që konsiderohen vetë mishërimi tokësore e perëndive, të gjitha drogat në botë veçanërisht preferuar të përgatitur enkas lëng nga Aloe lë veshje jeshile. Pronat e bimëve aloe në trajtim ka qenë prej kohësh i njohur për shëndet i mirë e saj.Ishte besonte se ky eliksir të çuditshme të trajtimit mund të zgjasin në mënyrë të konsiderueshme pleqtë jetës, kohë të gjatë për të ruajtur shëndetin e trupit, të ruajtur ekuilibrin mendor dhe jo për bukurinë e jashtme të zbehet edhe verë respektuar. Megjithatë, ka mbretërve gjykatën apo personin Me zhvillimin e rrugëve tregtare botërore kuti magjike e farave të bimëve në konvojin e rëndë e karvaneve tregtare lëvizur shpejt nga brigjet afrikane dhe oases të Lindjes së Mesme në Europë.

Këtu aloe nga vendet tropikale të parë u bashkua me arsenalin e barnave mjekësinë popullore, dhe më vonë u bë në dispozicion dhe njerëzit e zakonshëm. Dhe në atë masë që ata filluan thjesht rriten aloe në tenxhere në dritareje. E pra, që nga bimët e çuditshme të gjata mjaftueshme, herbalists parë ruse dhe mjekët u thirrën agave aloe, sinqerisht duke besuar, kur përdoret siç duhet, nëse ajo ndihmon njerëzit të çojë jetë të gjatë dhe aktive pothuajse nuk merrni të vjetra. Për shembull, vetëm tre breza të një familjeje.


Në të egra, në trajtimin e shumëvjeçare dhe me gjelbërim të përjetshëm aloe dhe pronat e saj është veçanërisht i përhapur në jug të Afrikës tropikale, ku ajo rritet në gëmusha harlisur e shkurreve ekzotike përgjatë brigjeve të lumit, ose në shpatet ngrohtë. Në bimë lë shijshëm xiphoid formë, vendosur në skajet e deri në fund. Skajet e lë që në Afrikën e Jugut, në Rusi qendrore - e mbuluar gjithmonë me spines me mish. E pra, që nga shërimin lëng aloe në formën e tij të pastër shije tepër të hidhur, pra emri bimëve evropiane: «alloeh», e cila fjalë për fjalë e përkthyer nga gjuha greke do të thotë "i hidhur."


Nuk është një problem i madh. Gjithsesi, vendlindja kohë më parë mësoi të ëmbël lëng dhe tul e mrekulli tropikale bee mjaltë trasha. Rezultati nuk është vetëm e dobishme, por edhe e shijshme. Në përgjithësi, familja aloe, në gjendje për të trajtuar jo vetëm plagët e jashtme, por për të shëruar në disa sëmundjet e organeve të brendshme (p.sh. - ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale), ka më shumë se 360 ​​specie - të gjitha në një mënyrë ose në një tjetër të shëndetshme.

Megjithatë, historikisht, fillimisht mbretërore dhe tani në aloe re kudo dhe pronat e saj ishin vetëm dy lloje të agave:

- Aloe Tree - shkurre me shumë xiphoid lëng dhëmbëzuar në skajet e gjethe dhe lule të kuqe; kjo është bashkatdhetarët më agave nga kohra të lashta kultivuar gjerësisht në apartamente urbane dhe është përdorur në trajtimin e shtëpive rurale dhe sera të veçanta;
- Aloe Vera - bezstebelna barishte me fidaneve të shumta anësore. Gjethet janë gri-jeshile (e re - me njolla të bardha, shumë lëng) me spines të vogla në edges. Lulet janë të verdha.


Në windowsills tona ose ballkone (në sezon, sigurisht), mbizotëron dhe pronat e saj e aloe të trajtuar - pemë. Në mënyrë tipike, bimore rrallë ngrihet mbi 1 metër. Megjithatë, kjo nuk është kufiri. Për shembull, në qoftë se agave-i mbijetuar u transferua në kanë trashëguar nga gjyshja e saj, të dashur bimëve, në këtë rast trungu qendror me gjethe dehur lehtë mund të përkrah edhe tre-meter apartament tavan. Bimëve të dobishme në shtëpi duhet të jetë një shumë.

Sidomos në rritje të egra të agave mund të arrijnë 20 metra. E pra, në qoftë se ju tregoni pak durim dhe kujdes, në çdo dimër (jo një herë në 100 vjet, si injorant njerëz gabimisht besojnë, dhe shumë më tepër) Aloe sigurt për të kënaqur syrin si pronarët e lulëzuar shigjeta, dekoruar lavishly me zile portokalli dhe të kuqe lule - këto nuk do të shihni kudo tjetër.


Pemë Aloe, për këtë çështje, dhe trupi i Aloe Vera përmban shumë substanca biologjikisht aktive të dobishme. Në glycosides veçanta komplekse, të paqëndrueshme, vitamina, acid Askorbik, tocopherol, enzimat, elementët gjurmë.