Farë Prona bimore oats


Në mjekësi, pronat e bimëve farë tërshërë përdorur në kohët e lashta, në vendin tonë është e njohur nga VII-VIII shekuj. Jo një herë ka thënë në lidhje me pronat e dobishme e kënaqur dhe zbatimin e saj në praktikë mjekësore, për shkak të numrit të madh të elementeve të dobishme dhe substancave të ndryshme të nevojshme për trupin e njeriut. Përfitimet e farës së bimëve tërshërë vuri në dukje jo vetëm për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm në mjekësi, por edhe në kozmetikë.
Në cosmetology përdorur farën tërshëra kokërr përdoret për të përgatitur miell, krunde thekon, bollgur. Rezultojnë kokrra të para të kënaqur që përdoren si një komponent i shumë maska ​​nga perime, fruta, vajra dhe bimëve. Gjithashtu në shtëpi është përdorur si një mjet të pavarur ose si një përzierje e disa përbërësve për lëkurë të bukurisë, të eliminojë defektet padëshiruar mbi të.


Për shembull, pas ditësh të gjata fytyrë tonë lëkurë të lodhur, dhe i tërë trupi, dhe kërkon heqjen plotë të fëlliqur nga ajo dhe kozmetike. Ndihmon lëkurë të qartë zierje normal bollgur për të cilat do të duhet 2 lugë vlim 1 litër ujë në 10 minuta. Pas ftohjes, lani fytyrën në mocionet rrethore. Kjo metodë zbut e trashë në shtresa sipërfaqësore jep lëkurës një kadifeje dhe të qetë. Aplikimi i rregullt është e përkryer për lëkurë tepër i ndjeshëm dhe është parandalimi i rrudhave.


Për të pastruar lëkurën e puçrra fytyre dhe inflamacion të shpeshta në masazh e saj kostum me një përzierje e bollgur dhe ujë deri në konsistencën e krem ​​i trashë. Nëse keni lëkurë me vaj, në vend të ujit duhet të zbatohet peroksid hidrogjeni (3 përqind), të ndjeshme ndaj ujit dhe zëvendësim të qumështit të thatë. Butësisht fshij lëvizjet në vendet ku fytyre, lahen, fshij fytyrën me një tonik të veçantë, me një ndjenjë të fortë të ngushtësi e lëkurës, duke shkaktuar disa minuta krem. Procedura përsëritet çdo ditë deri në eliminimin e plotë të inflamacionit, për shpenzimet parandalimi herë në 7 ditë.

Për të thellë pastrimi problem i lëkurës përzierje të përshtatshme të thekon grimcuar (xhami), sode buke (1 tbsp) ose acid borik. Përbërësit përziera (përzierje të gjatë mund të ruhen në enë qelqi) dhe shtoni ujë para përdorimit ose qumësht. Rezultuar slurry u fërkim zonat problematike, të larë dhe pije ujë të kripur.

Për pastrimin e të gjitha llojet e lëkurës me paste përshtatshme kaluar nëpër një mulli mishit tërshërë thekon. Përballen nevojshme për të njomet dhe të aplikojnë slurry në lëkurë (formë të thatë), lëvizjet vtyratelnыmy, për aq kohë sa ajo nuk do të rrëshqas lirisht. Përdorim të përditshëm për pastrimin e mbrëmjes gjatë muajit do të jetë e mjaftueshme për të ruajtur çehre rrezatues, strukturën kadifeje dhe një sipërfaqe e lëmuar për kohë të gjatë.

Fara Prona kënaqur bimore janë përdorur për fytyrë maska ​​fytyrës dhe qafës, të cilat kontribuojnë pozitivisht ndikojnë në strukturën e shtresës sipërfaqësore të lëkurës. Pra, për përdorim të ndjeshme të lëkurës supë nga kokrra të para të kënaqur apo të dridhë i zhveshur tërshërë. Më 1 litër ujë 1 tbsp

Shpëtoj e spote moshës ndihmojë krunde tërshërë me qumësht të nxehtë, slurry rezulton vënë në fytyrë, duke lënë 25-30 minuta. Thatë, plakjen e lëkurës, qafën ndihmon të rivendosur elasticitetin e drithëra përbërjes copëtuar vezë pule është aplikuar me një furçë të butë. Të përballojë jo më shumë se 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë, të larë të ftohtë, fshij fytyrën thatë.

Prona Oats fara bimore të përdorura për të forcuar rrënjët e flokëve, dhe si një mënyrë për të hequr qafe zbokth, duke shkaktuar slurry të kënaqur grimcuar dhe ujë, por të shmangur tharje atë (përfundojë polietileni dhe peshqir). Me krunde e thatë mund të lani flokët tuaj, e ashtuquajtura metodë e thatë, një fërkim e tyre në flokë.

Për të shmangur lëkurë lëkurë të mjaftueshme për të bërë banja apo kremra, për litër të ujit një lugë gjelle e fasule kohëzgjatjen e procedurës jo më shumë se 15 minuta. Për duar të buta në basene të shtoni vaj perimesh. Por përzierje e miellit bollgur, mjaltë (gjithë 1 lugë) dhe një e verdhë veze rozhladyt rrudhat në duar, duke e bërë lëkurën të butë dhe i përkulshëm. Rub dhe të lënë gjatë natës, veshur dorashka.

Për të marrë rritje shpëtoj fyen mbi shputën e callouses dhe të ndihmojë të thatë dush të nxehtë me fara bimësh kashtë tërshërë. Përgatitja 01:10 nga jo më shumë se 20 minuta.

Për shkak të vetive të bimëve farë tërshërë mund të bëjë pa sapun dhe shampo. Thekon Pretty thith për 2 orë, vlim, ikjes dhe ilaç natyral për heqjen e ndotesve bërë. Për snyatya stresit, të eliminuar kruarje të trupit tërë, thatësi dhe inflamacion përdorur banjot e nxehtë me krunde. Në qese leckë vendosur krunde dhe i lidhur me trokitje e lehtë në mënyrë që uji shkon nëpërmjet saj. Kashtë supë për të shtuar lisi përdorur për larjen e zonave të prekura (djegie, ngrirja).

Në botën e sotme të kimikateve të tepërta, njerëzit aspirojnë për natyrore, e natyrshme, sepse ajo është më e sigurtë dhe në mënyrë efektive. Për të mbështetur të rinjtë dhe bukuri, ju nuk mund të shumë në modë për të vytrachayuchys mjeteve, vetëm të përdorni pronat e bimëve farë tërshërë. Ajo që është përdorur në shumë fusha dhe nuk ka contraindications serioze.