Kurim me dritë dielli pronat e dobishme e diellit


Kurim me dritë dielli pronat e dobishme e diellit -. (Greke Helios - "diell") - Solntselechenye, dmth përdorim terapeutik dhe profilaktik të rrezatimit të drejtpërdrejtë të dritës. Çfarë është kaq e dobishme dhe si për të bëj banja dielli?
Lashtë e dinin në lidhje me fuqinë shëruese të dritës yllin më të afërt për ne dhe e përdorën atë për qëllime mjekësore: sunbathing ishin egjiptianët dhe Asirisë, anëtarët e lojrave olimpike në Greqinë e lashtë. Në vetitë shëruese të dritës është përmendur në mënyrë të përsëritur në dorëshkrimet e Hipokratit. Pushuesve Propysuvalysya sunbathing në det si pjesë të pandryshueshëm të terapisë spa. Dhe nuk është çudi, sepse rrezet falë dritat janë aktivizuar metabolizmin dhe proceset fotokimikë, përmirëson gjakut, stabilizimin e qarkullimit të gjakut, zgjerohet enët e gjakut dhe, rrjedhimisht, rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë, atëherë ajo fillon të duket shumë më mirë, stimulon sistemin imunitar, duke rritur prodhimin e hormoneve seksuale endorphins ("hormonet lumturi").Gjithashtu forcuar me sistemin nervor kurim me dritë dielli, prodhuar vitaminë D, e cila është përgjegjëse për shëndetin e kockave, dhe, natyrisht, ka një cirk dëshiruar. Për më tepër, dielli rrit rezistencën e sëmundjeve të lëkurës dhe infeksioneve. Lëkurë tanned tre herë më vret mikrobet se nezasmahla. Kurim me dritë dielli përdorur edhe në mënyrë specifike për të trajtuar disa sëmundje të lëkurës (p.sh. fytyre, psoriasis, dermatit, etj). Por edhe disa 100-200 vite më parë, modës ishte zbehje aristokratike. Moda për rrezitje futur në fillim të shekullit XX. e famshme Coco Chanel. Pra, çfarë është e fshehtë e diellit? A duhet të kini frikë nga ata apo anasjelltas?


Fakti që sytë tanë mund të shihni në kurim me dritë dielli - vetëm një pjesë e vogël e rrezatimit diellor dhe pronat e saj. Përbërja fantazme i uniformën e tij. Por pjesa më e vlefshme e spektrit diellor nga ana mjekësore është e rrezatimit ultravjollcë. Ajo ka një efekt baktericid, nxit formimin në lëkurën e substancave biologjikisht aktive dhe vitamina. Rastësisht, tan - është mbrojtja natyrale e lëkurës nga të spektrit ultravjollcë dielli (UFI: UV-A, UV - UV-C) zbuloi zhvillimin e lëkurës pigment melaninës: çfarë është, aq më intensive tan.


Megjithatë, kjo mbrojtje kur kurim me dritë dielli të mjaftueshme, dhe dëme ndikim afatgjatë ende shkaktuar djegien nga dielli () në pronat e tilla. Nëse UV kryesisht ndikon në prodhimin e melaninës, UV-A depërton thellë. Dhe ekspozimit të zgjatur në Kauzën photoaging e lëkurës (të bëhet i butë, i mbuluar me rrudha të vogla, humbet elasticitetin). Gjithashtu, nuk ka dëshmi se ata (UV-A) mund të shkaktojë formacioneve malinje. Rrezet UV janë shumë të dëmshme në të gjitha, por ato janë, në teori, nuk duhet të depërtojnë në lëkurë përmes shtresën e ozonit, e cila, për fat të keq, nuk është i ngarkuar me 100% të detyrës. Nga rruga, mbështetësit e rrezitje artificiale është vetëm një nga argumentet më të rëndësishme të gjeni asnjë UV-C - ekspozimi në krevat tanin dhe furnizimi dosed e UV-A dhe UV-B - rrezet.


Pra, natyrisht, dielli është i dobishëm, por si me çdo ilaç, sasitë rreptësisht matur. Ekspozimi i tepruar ndaj diellit mund të shkaktojë djegie përveç plakjen e parakohshme të lëkurës, goditje diellit, kardiovaskulare dhe çrregullime nervore, rëndim të proceseve inflamatore kronike, kancerit të lëkurës. Kundërindikimet - hipertension, tuberkulozi pulmonar, sëmundje koronare të zemrës, dështimi i zemrës, diabeti, çrregullime hormonale, kancer, shtatzënisë, inflamatore gjinekologjike dhe disa sëmundje trashëguese. Në rrezik janë edhe njerëz me lëkurë të lehta dhe ngjyra e flokëve, të kuqe; ata që dikur u djegien nga dielli, sidomos në fëmijëri; birthmarks janë më shumë se 1 cm, moles shumta. Çfarë tjetër duhet të di?


• Për të shmangur mbinxehje në sunbathing verës këshilluar që të marrë nga 900 në 1100. Dhe 1600-1900.
• Kërkohet hat, syze dielli solntsezaschytn1e.
• Në hijen e tan më të dobishme se sa rrezet direkte.
• Ne duhet të kujtojmë se rrezet UV depërtojnë në ujë në një thellësi prej 1 m
• Dita e parë e sunbathing ju nuk mund të qëndroni në diell më shumë se 10 minuta. Çdo ditë rrit nga 5 minuta.
• Mundohuni të mos bjerë në gjumë, të shtrirë në diell, ajo mund të çojë në djegie.

• Të jetë i sigurt për të aplikuar sunscreen në lëkurë gjysmë ore para se të hyjnë diellin dhe pastaj çdo 2-3 orë.
• sunbathing agjërimin papranueshme dhe menjëherë pas një vakt.
• Mos e shuani etjen për alkool.