Prona manaferrat shalqi për trupin


Çfarë është e përmbajtura në linjë fund (siç janë vitamina C, PP, B, carotene B2, acid folik, fibra, kalium, etj), ka një efekt pozitiv në sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe më gjerë. Kalori shalqi - vetëm 38 kcal per 100 g tul. Kjo është një nga disa ëmbëlsirat, ju mund të hani pa menduar për kilogram të tepërt.
Tul shijshme shalqi normalizes metabolizmin, rregullon ujë dhe kripë ekuilibrin. Dhe në sajë të përmbajtjes së lartë të pronave të magnez shalqi fruta është e dobishme për trupin e hipertensionit, i cili shpesh e shoqëron trashje. Veprimi i tij i theksuar diuretik do të përfitojnë jo vetëm që vuajnë nga hipertensioni, por edhe përdhes, sëmundje të veshkave, mëlçisë, traktit biliar, traktin gastrointestinal.Shalqi dhe pronat e saj ndihmon larë trupin që rezulton prej saj i pashmangshëm në toksina tona mjedisore, ul kolesterolin, dhe është një nga faktorët e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe komplikime. Lëng shalqi dhe pronat në sajë të saj të alkali butësisht Flushes veshkat pa shkaktuar acarim të traktit urinar. Acidi folik është thelbësor për normalizimin e metabolizmit, ka efekt anti sklerotike. Hekur, i cili në shumë shalqi kokrra të kuqe, duke e bërë produktin e jashtëzakonisht të rëndësishëm në dietën e vuajnë nga anemia, anemia dhe sëmundje të gjakut. Në një numër të vogël shalqi nuk është i ndaluar në diabet. Manaferrat dobishme lëng shalqi dhe pronat e saj me dështim kronike të zemrës. Në këtë sëmundje, si edhe mëlçisë, veshkave, tëmthit fshikëz, hipertension rregulluar shkarkimit shalqi ditë mirë. Megjithatë, është e këshillueshme për të kryer rekomandimin e mjekut të tyre.


Kusht Predhypertonycheskoe karakterizohet nga presioni sistolik te gjakut 120/139 mmHg dhe diastolic - 80/89 mmHg respektivisht. Duke pasur parasysh se hipertensionit arterial - një faktor rreziku për komplikacione kardiovaskulare, ajo mbetet parandalimi primar relevant. Si është e mundur për të parandaluar rritjen e presionit të gjakut? Sipas një studimi pilot të kryer në SHBA, shalqi Berry mund të jetë një armë efektive natyrore kundër sëmundjeve predhypertonycheskoho shtetërore dhe kardiovaskulare. Kështu, përdorimi i përditshëm i ekstraktit të shalqi, e cila përmban amino acid L-citruline dhe L-arginine në lëndët e moshës 51-57 vjet ishte përmirësimi në presionin e gjakut.


Studimi, i cili ka treguar përmirësim në aortë hemodinamikën në meshkuj të shëndoshë dhe gra të moshës mesatare duke marrë doza terapeutike të shalqi, japin arsye për të besuar atë veprim sosudorasshyryayuschem, e cila është e rëndësishme për parandalimin primar e hipertensionit.
Subjekt i studimit ishte zgjedhur rastësisht shalqi, si ajo është një burim natyror i L-citrulline, të lidhura ngushtë me L-arginine - një amino acid i nevojshëm për formimin e oksidit nitrik, i cili është i përfshirë në rregullimin e ton enëve të gjakut dhe presionin e gjakut. Sot ka mundësi të ndryshme për aditivëve ushqimore arginine. Megjithatë, si shtojcave L-Arginina mund të shkaktojë vjellje, parehati në traktin gastrointestinal, diarre. Ndryshe nga larg aditivëve të ushqimit, shalqi është tolerohet mirë nga organizmi dhe nuk ka efekte anësore.

Fara shalqi përmbajnë vaj, cilësitë terapeutike të kujton bajame.

Një shalqi mishi i pjekur - nuk është vetëm një gjellë të mrekullueshme ëmbëlsirë, dhe shuan etjen. Kjo është e dobishme kur gjendja e ethshme, ka një diuretik të fortë, laksativ i butë, të veprimit choleretic dhe anti-inflamator. Shalqi të freskët e dobishme për të ngrënë 2 kg në ditë. Ai përmban substanca alkaline transferuar kripëra në një gjendje të tretshme dhe vetitë e saj diuretik që ndihmojnë eliminimin e tyre nga trupi. Aplikoni shalqi dhe bukuri. Lëng Maskë tone të përkryer freskuese dhe i butë, të thatë dhe me vaj e lëkurës, duke e bërë atë të butë dhe përmirëson çehre.