Hibiscus pronat e saj të dobishme dhe terapeutike


Ndoshta lulja më e zakonshme vazo ne kemi quajtur njerëz Hibiscus - kineze u rrit. Kjo bimë rritet si blooms shkurre të kuqe lule të dyfishtë ngjan lule u rrit. Por në varësi të llojeve, dhe ka rreth treqind, lulet kanë forma dhe ngjyra të ndryshme.


Sipas Feng Shui, lulëzimi kineze u rrit, rrit rezistencën ndaj stresit, mbush gjallëri shtëpisë, energji, ndihmon për të përballuar me problemet e familjes dhe forcon martesën.


Që nga kohët e lashta, Hibiscus dhe pronat e saj të dobishme terapeutike të përdorura për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal, dizenteri, hemorroide, inflamacion akut të lëkurës.
Gjethet dhe lulet e Hibiscus përmban flavonoids që nxisin sekretim të produkteve të njeriut të panevojshme dhe të dëmshme që rezultojnë nga metabolizmit. Aplikimi për qëllime mjeksore lë dhe lule e Hibiscus përmirëson mbrojtjen e mëlçisë nga ndikimet e dëmshme, stimulon prodhimin e biliare dhe përmirëson metabolizmin.

Përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore në Afrikë gjetur lule Hibiscus, ato janë përdorur si baktericid, anti-inflamator, choleretic, diuretik, anticonvulsant, agjent hemostatik.

Grimcuar deri lë të qetë dhe lule janë përdorur për të trajtuar kancerin.

Lule Hibiscus bluaj përdoret për të trajtuar vlon, ekzemë, ulcerat origjina malinje vazhduar shërimin e plagëve.
Lule Hibiscus kanë një shije të këndshme thartë për shkak të përmbajtjes së një numri të madh të acideve organike (limoni, malik, Askorbik). Në asnjë ngjyra oksalik, të cilat nuk çojnë në formimin e gurëve në veshka, kështu që mund të përdoret edhe nga njerëzit me sëmundje të veshkave.

Me Hibiscus përgatitur pije të shëndetshme freskuese dhe shuan etjen. Me shtimin e çajit hibiscus bëhet e kuqe dhe përdorimi i zgjatur ka një efekt laksativ. Shije e çaj hibiscus me petals si lëng boronicë.

Me petals Hibiscus përgatitur shërimin çaj të njohur "Hibiscus" . Ajo quhet ndryshe - "Sudanez Rose", "Faraonët Drink", "Kandahar", "Lëpjetë e kuqe", "Red Rose", "Trëndafili i Sharonit", "Bamje", "Malva Venecia", "Kenaf". Ajo është konsideruar pije kombëtare në Egjipt.


Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni duket se e nxehtë rrit presionin e gjakut dhe të ftohur - ul. Sistemi i rregullt nervor, pastruar veshkat dhe mëlçinë nga toksina dhe kripëra të ndihmojë çaj të nxehtë. Antibacterial, antispasmodic efekt, choleretic dhe madje anthelmintic ka në trupin e njeriut çaj të nxehtë "Hibiscus".

Paint Tea Red një substancë të quajtur - anthocyanins, ato janë karakterizuar nga një aktivitet theksuar P-vitamine, e cila ndihmon për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe rregullimin e pėrshkueshmėrisė e tyre. Përfshira në Hibiscus dhe quercetin, që rrit efektin e anthocyanins dhe përshpejton sekretim të produkteve të mbeturinave të metabolizmit.


Ky çaj mund të jenë të përgatitur në shtëpi, në qoftë se një hibiscus shtëpi shtëpie. Për ta bërë këtë, të marrë 1-2 lugë petals thata rose mbushur kazan të krijoj dhe derdh 400 ml ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, pastaj thahet. Që nga lule Hibiscus vetë nuk ka erë në çaj për të shtuar ca balsam, oe shije, rigon ose nenexhik në sasi të vogla. Me përdorimin e rregullt të këtij çaj, jo vetëm forcuar shëndetin, por edhe ulur ndjeshëm rrezikun e kancerit. Njerëzit me alergji mund ta përdorin atë pa kufizim. Përjashtim bën fëmijë të moshës një vit, ato nuk janë të rekomanduara për të dhënë pije me Hibiscus shtuar.


Jo këshilluar që të valoj pije gjatë me Hibiscus - bëhet ngjyrë të pista-gri për shkak të dekompozimit të pigmente.
Çaj i ftohtë Hibiscus përgatitur si më poshtë - lule së bashku me gota me ujë gjatë natës të ftohtë (të paktën tetë orë), në mëngjes ik, shtoni sheqer në shije dhe për të marrë një ngrohje të ftohtë. Përveç kësaj, petals janë zbutur në ujë dhe të ruajnë shijen e tyre të ëmbël dhe i lagësht, ata mbahen vitaminë C dhe mund të shtohet në ushqim si një shtojcë vitaminë për mbrojtje kundër infeksioneve virale.

Ju gjithashtu mund të bëjë shërimin pije, nëse shtypi në çaj me hibiscus petals Përveç gjithë Kombucha njohur. Ajo doli pije ka një ngjyrë rubin, shërben për të shuaj etjen tuaj, rrit oreksin, parandalon infeksionet e zorrëve dhe përmirëson tretjen.

Është e rekomanduar për të ngrënë një gotë dhe lule pas saldimit, ata janë një produkt të vlefshme ushqim. Ato përmbajnë 10% proteinë të përbërë nga trembëdhjetë amino acide janë të pranishme, duke përfshirë gjashtë - janë thelbësore të trupit të njeriut. A janë ata polysaccharides pektin dhe të kontribuojë në lirimin e metaleve të rënda dhe toksinave nga zorrët. Ata mund të shtohet në salads, vinaigrettes dhe madje edhe supave që janë pikturuar në ngjyra origjinale rubin dhe u japin atyre një shije të shijshme.


Tea "Hibiscus" mirë lakër ose kastravec shëllirë përballen me dehje alkoolit.
Empirikisht është vërtetuar se përdorimi i zgjatur i rregullt i infuzione të përgatitura nga Hibiscus ndihmon të dy burrave dhe grave në luftë me varfëri.
Përveç pronat e saj medicinale bimore kineze Hibiscus është në ambiente të mbyllura, shëron dhe pastron ajrin dhe madje edhe në afërsi të impiantit ndjenja efektet e dobishme ajo - të rriten mirë dhe të mos sëmuren.


Ashtu si të gjitha bimët që përdoren në mjekësinë popullore në Hibiscus janë Kundërindikimet për përdorimin - kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur për njerëzit me gastrit me aciditet të lartë të stomakut, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë.