Agjërimi dëm apo dobi për trupin e njeriut


Në dekadat e fundit, bota ka shumë përkrahës të kësaj metode të shërimit dhe humbje peshe të tilla si agjërimi dëm apo dobi për trupin e njeriut një qasje e tillë është diskutuar nga shumë ekspertë. Mjaft shkencëtarë autoritative në vendet perëndimore të kryer hulumtime e tyre në këtë fushë, duke punuar në këtë drejtim, shkruajnë artikuj dhe kurse janë agjërimi për njerëzit. Dhjetëra mijëra njerëz e vë veten në seancat e agjërimit dhe besoj se kjo do të ndihmojë ata të ruajtur shëndetin e tyre. Por a është agjërimi i sigurt që përmbahen aty, dëm apo dobi të trupit të një personi të zakonshëm? Njëlloj ekspertë eminentë botërorë kundërshtojnë kolegët e tyre, duke argumentuar se edhe një uria kohë të shkurtër të mjaftueshme për të shkaktojë dëm serioz për shëndetin e njeriut.


Nutritionists e ndarë edhe në ata që besojnë agjëruar mënyrë të pranueshme për të humbur peshë dhe ata që argumentojnë se nga ajo mund të jetë vetëm më keq. Agjërimi si një mënyrë për të Pesha Humbje dhe përparimit të shëndetit, dëm apo përfitim prej tij në trupin e njeriut - në këtë çështje njeri të zakonshëm në rrugë është mjaft e vështirë për t'u kuptuar. Për shumicën e njerëzve agjërojnë në të gjitha - nuk është një proces të këndshme, mund të thuhet se pushtimi është mjaft e dhimbshme dhe ata nuk e konsiderojnë edhe çështjen e dëmit prej tij ose, akoma, përfitimet për trupin e njeriut. Eshtë e panevojshme të pamundurën pastrimin dhe humbje peshe në mënyrë të tillë?


1. Agjërimi si një mjet për humbje peshe. Shumica e njerëzve e perceptojnë grevën e urisë në atë kapacitet, gabimisht këtë proces për disa dietë që ju lejon të humbni një shumë kg ekstra për një periudhë të shkurtër kohe. Këta njerëz harrojnë se çdo dietë - është, megjithatë, një sistem të caktuar të pushtetit, dhe ajo përfshin futje e një sasi të caktuar të ushqimit, megjithëse në një masë të kufizuar. Sigurisht, në qoftë se nuk ka ushqim, njerëzit të humbasin peshë, por ajo që çmimi është arritur një rezultat të tillë? Le të përballen me atë - këtë rrugë rrëshqitshëm, duke ecur në atë mjaft lehtë të lënduar veten në mënyrë që pastaj duhet të shërohen ngadalë dhe me dhimbje shëndetin e tyre. Kjo dietë nuk ka nevojë për askënd, sepse në fund të sjellë disa vuajtje. Trupi i njeriut është i detyruar të marrë një sasi të caktuar të kalorive çdo ditë për të të jetë në gjendje pune. Nuk është sekret se ushqimi - një burim i energjisë për trupin e njeriut për të humbur në qoftë se ajo plotësisht do të jetë shumë e vështirë. Megjithatë, shumë nutritionists thonë se agjërimi mund të sjellë përfitime në rast të humbjes së peshës, në qoftë se ju bëni çdo gjë nga rregullat. Kryesor njëri - agjërimi nuk duhet të jetë shumë e gjatë në kohë.


2. Agjërimi krahasim me overeating. Ndoshta ai ka një vizion profetik i madh do të jetë fakti që njerëzit moderne nopem rregullisht. Bollëk dhe shumëllojshmëri të ushqimit, me shkathtësi e krijuar nga prodhuesit e reklamave të hyrë në ndonjë produkt, madje edhe ekzotike, të zgjeruara artificialisht shijen dhe pamjen e produktit, të gjitha e bën një person të hani të bollshme, të ndryshme, e keqe. Edhe kur hahet nuk ndikon shifrën, gjendjen e përgjithshme shëndetësore të trupit dhe duket tejet negativ. Ne e dimë se gruaja mesatare është e mjaftueshme për të mbështetur peshën e një jete normale dhe aktive të rreth 2000 kalorive, por shumica ende tejkalojnë këtë prag. Pajtohem, gjithmonë doni të hani diçka të shijshme, trajtoj veten, përveç dietë normale të përditshme, dhe dyqanet janë fjalë për fjalë duke shpërthyer me të gjitha llojet e pjatave. Rezistojë tundimit e vështirë, por ajo bëhet edhe më e vështirë t'i përmbahet ndonjë kufizim në ushqimin kur hahet është bërë normë.


Dhe, sa më shpejt që overeating fillon të ndikojë negativisht në shëndetin dhe figura, shumë njerëz të marrë e vetmja gjë që ata mendojnë vendim të drejtë - madje edhe vidyazykatysya nga të hahet për një kohë. Nutritionists besojnë se në një farë mase kjo qasje mund të jetë i justifikuar dhe ditët e rregullta agjërimi mund të jetë e dobishme. Por edhe këto ditë nuk do të rekomandojë plotësisht braktisin ushqim duhet të hani së paku një mollë ose një pije kos.

3. Agjërimi si një mjet për pastrimin e trupit. Trupi i njeriut është vazhdimisht akumulojnë një shumëllojshmëri të substancave të dëmshme, të cilat në mënyrë ideale duhet të nxirret plotësisht prej saj. Overeating rregullt, abuzimi i trupit ndryshme provokuar jo vetëm grumbulluar energji të tepërt, si yndyrë trupit, por vonesa në qoshet më të largëta të substancave të ndryshme, të quajtur skorje. Ngjyra, preservatives, kimikate të tjera mund të grumbullohen në trup, duke shkaktuar me kalimin e kohës një person fillon të ndjehen keq, duket çështje. Kimike artificiale që janë shtuar për produktet për të përmirësuar pamjen, shijen, dhe për të ruajtur për qëllime të tjera nuk mund të përfitojnë trupin si të panatyrshme për të. Më shumë pivpovik kështu dietë e njeriut substanca të tilla mund të hyjë, përveç nga aksidenti, por tani kemi absorbuar ato çdo ditë.


Njerëzit të cilët janë përkrahës të metodës radikal të pastrimin e urisë trupin argumentojnë se një person duhet rregullisht shkarkoj trupin tuaj, duke i dhënë ushqimin e një ditë ose më gjatë. Ndërsa në qoftë se nuk ishte një ditë e agjërimit të plotë nuk ka gjasa për të sjellë të gjitha toksinave nga trupi, ajo duhet të merret jo vetëm rregullisht, por në të njëjtën kohë të kryejë procedurat e tjera të trajtimit, enemas, masazh, teas të pirë dhe infuzione nga bimeve medicinale të cilat ndihmojnë pastruar zorrë e cila mbledh pjesën më të madhe të gjitha substancave të dëmshme. Pra, ne mund të themi se agjërimi për humbje peshe - është e papranueshme, por për të pastruar trupin e toksinave mund të jetë.