Bardhë të vdekur-acaroj dhe pronat e saj shëruese


Bardhë të vdekur-hithër (Lamium Album) - barishte gjithëvjetor deri në gjysmë metër, me rrjedhin drejtkëndëshe uritur pryamorastuschym Ajo përmban ndodhet lë të kundërta, në dukje i ngjan lë hithër. Bazuar mali lë dhe rrjedh lulëzim lule të bardha ose të verdhë-bardhë që kanë një aromë të këndshme. Blooms gjithë verës.
Bardhë të vdekur-acaroj dhe vetitë e saj shëruese janë të njohura në mjekësinë popullore. Si një bimë mjekësore të përdorura kurora me lule dhe gjethe të bimëve.Përbërja kimike
Letra përmbante një kompleks të madh të ushqyesve: Alkaloid lamyyn, vitaminë C, provitamin A, taninet dhe elemente të tjera biologjikisht aktive. Në lule gjetur gjurmë të alkaloide, glycosides dhe saponins, taninet, zamkë, vitaminë C, histamine, choline, flavonoids, vajra esenciale dhe komponentëve të tjerë.

Pronat medicinale dhe aplikimi
Lulet dhe gjethet janë të vdekur-hithër expectorant bardhë, anti-inflamator, tonik, antispasmodic, diuretik, hemostatic dhe pronat qetësues.

Shumica qëllime terapeutike dhe profilaktike të marrë çaj nga lulet e bimëve. Është e rekomanduar për belyah dhe menstruacioneve dhimbshme në femra. Gjithashtu çaji me të bardhë të vdekur-acaroj është përdorur si një qetësues.

Prania e mukusit dhe saponins lejon per pranine e lulesh supë vdekur-hithër sëmundjet respiratore dhe infuzion e lë për përmirësimin e oreksit dhe çrregullime të tretjes.
Çaj me të bardhë të vdekur-acaroj është përgatitur me 1-2 lugë lule që derdh 250 ml ujë, të sjellë një çiban, dhe këmbëngulin jo më shumë se 5 minuta. Tea ka një shije të këndshme dhe aroma, ajo mund të marrë një kohë të gjatë për një gota pak në ditë.


Me kombinimin e saj unike e përbërësve aktivë drogës në bazë të bardhë të vdekur-hithër për të ndihmuar në parandalimin e procesit të patologjisë lëkurës vërejtur në dermatoses alergjike. Ajo është bimë absolutisht të sigurt, kështu që është përdorur edhe në trajtimin e diatez lëkurës te fëmijët. Për trajtimin e këtyre sëmundjeve në formën e fasha dhe kremra duke përdorur bimë të freskëta të papërpunuara, të zbatohet për zonën e problemit. Kur një zonë e madhe e lezione të lëkurës dhe të ndihmojë dush supë dhe rubdown ose ujore të bardhë të vdekur-hithër.


Supë përgatitet vetëm 2-3 tbsp Materiali mbyllur 05 litër ujë të zier, në një termos për rreth 2 orë.

Pronat medicinale të ju lejojnë të përdorni një zierje për trajtimin e abrasions dhe sëmundjeve të tjera pustular lëkurës, duke marrë asnjë dozë të veçantë si një çaj.

Për shkak të kombinimit të suksesshëm të anti-inflamator, të veprimit astringent dhe hemostatic, decoctions dhe infuzione e bardhë të vdekur-acaroj përdorur në trajtimin e ulcerat gastrike, ulcerat duodenale, diarre, hemorroide dhe sëmundje të sistemit urinar. Në mjekësinë popullore, është hithër shurdhër bardhë është një nga mjetet kryesore të trajtimit të cystitis.


Fresh bimët shtrydhur lëng me bar apo lule. Merrni 1 tbsp lëng me mjaltë 3 herë në ditë.

Shumë rhizome kufizuar përdoret vdekur-hithër. Me grimcuar tretësirë ​​të thata rrënjë bërë me vodka apo alkool, e cila është përdorur nevralgji, kokën dhe dhimbje dentare si një qetësues për pagjumësi.

Contraindication
Bardhë të vdekur-hithër nuk përmban substanca toksike dhe droga mbidozë të bazuara në bimë ka pasoja. Megjithatë, mbani mend se, si çdo ilaç bimor që është e padëshirueshme për të marrë periudhë veçanërisht gjatë me hipotension, rritjen e koagulimit të gjakut dhe kapsllëk i ngathët. Kur shtatzënia hithër shurdhër bardhë është kundërindikuar, pasi ajo ndikon në reduktimin e fituar të muskujve të mitrës.