Pronat yarrow dobishme dhe Anëshkrim


Në Tokë tonë, ka shumë bimë medicinale pronat e të cilëve janë vlerësuar nga njeriu shumë shekuj më parë, një prej tyre - një yarrow shumëvjeçare barishte. Pronat e saj të dobishme njohur që nga kohërat e lashta, qindra vjet dhe është përdorur për të trajtuar shumë Sëmundjet sepse yarrow meritave merr vendin e një prej ilaçeve më të zakonshme dhe efektive tradicionale. Në vitet e fundit, popullariteti i mjekësisë bimore po fiton vrull dhe nuk është rastësi. Për shkak të shumëllojshmëri të barnave në barnatore, njeriu bëhet gjithnjë e më e vështirë për të vendosur se çfarë saktësisht ai ka nevojë për të trajtuar një sëmundje. Sigurisht, për këto qëllime janë mjekët që të shkarkuara recetë, por që mund të garantoj për faktin se droga ishte prodhuar dhe mbajtur në mirëbesim? Megjithatë, nuk kemi të vendosin se çfarë është e mirë për njeriun, ne vetëm duam të paguajnë një vëmendje të se çfarë është një yarrow bimë medicinale dhe Kundërindikimet pronat e dobishme e bimëve.


Yarrow - bimë është i thjeshtë, pronat e tij të dobishme të njohur për të gjithë healers, por ai ka contraindications caktuara. Kjo barishte medicinale është në gjendje për të ndaluar gjakderdhje dhe shëruar plagët është përdorur gjerësisht nga mjekët e lashta. Edhe emrat popullore të bimëve që kanë arritur ne mund të flasim për disa Pronat e dobishme e yarrow: poreznyk, bar këmbëngulës, chystets ushtar etj Për më tepër, yarrow ishte e domosdoshme në mënyrë që të marrin pjesë ushtarët në ushtritë e disa vendeve në formën e pluhur, i cili prysыpalys plagët pas përleshjeve. Pse aq i mirë pemë për trajtim, cilat janë pronat e tij të dobishme dhe janë Kundërindikimet për përdorimin e tij?


Gjethet e kësaj bime përmbajnë shumë lëndë ushqyese për trupin e njeriut: carotene, acide organike, flavones, të paqëndrueshme, vitamina C dhe K, vajra esenciale, taninet, alkaloide, bakri, rrëshirë. Ajo është me anë të një varg të tillë të gjerë të substancave biologjikisht aktive e yarrow dhe i ka të gjitha pronat e saj të dobishme dhe efektet farmakologjike të kësaj bime me të vërtetë shumë aspekte. Pra, çfarë saktësisht është yarrow dobishme në të cilën situata është e përshtatshme për t'u përdorur? Ne e dimë se kjo fabrikë është e domosdoshme në lloje të ndryshme të gjakderdhjes, sidomos në organet e brendshme të gastrointestinale, mushkërive, mitrës. Ajo është në gjendje për të ndaluar atë në gjak dhe trauma banale, por vetëm këto prona të përfitojnë yarrow nuk është i kufizuar. Ndër të tjera, bima ka tonik, qetësues, anti-bakterial, analgjezik, veprim anti-inflamator, astringent dhe choleretic.


Perfectly yarrow provuar, nëse përdorimi i saj në mënyrë për të ulur presionin e gjakut: ajo është e mjaftueshme për të bërë TEAS, infusions, çaj nga kjo fabrikë. Ata gjithashtu të ndihmojë në uljen e alergjive, të ndihmojë me diarre, ftohjet, grip, hemorroide trajtojnë, të rrisë efikasitetin e mëlçisë, mund të përshpejtojë thithjen e ushqyesve, dhe më shumë. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se pema mund edhe të përdoret në kombinim me droga të tjera, duke rritur ndikimin e tyre dhe i bën trajtim më efektive. Për shembull, përdoret edhe yarrow me takimin natyrore medicinale të histerisë dhe krizë nervash. Shumë gra që ëndërrojnë për të humbur peshë, do të jetë i befasuar këndshëm se kjo bimë, e kombinuar me komponentët e tjera natyrore, në veçanti me anise dhe kamomil, mund jo vetëm të shpëtoj prej kg shtesë sa më shpejt që të jetë e mundur, por gjithashtu do të promovojë sekretim e toksinave dhe slags kënaqur ushqyesve të saj kërkohet humbje peshe aktive.


Sigurisht, pema ka shumë veti të dobishme që shtrihen në letrën e tij, megjithatë, ne nuk duhet të harrojmë se për disa njerëz ka Kundërindikimet për përdorimin e saj. Në veçanti, ajo duhet të mbahet mend se në trajtimin e sëmundjeve me këtë fabrikë, duke marrë atë brenda, trupi kthehet ndikim aktiv, yarrow mund të dëmtojë shëndetin, nëse jo duhet të përdorin atë. Mos harroni se:

A) Infusions dhe decoctions e këtij barishte, të marra pa asnjë masave dhe sistemeve të njerëzve mund të shkaktojë periudhave të shkurtra të marramendje, nauze, vjellje, skuqje të lëkurës. Për më tepër, disa njerëz mund të vëreni se edhe kontakt të thjeshtë në këtë fabrikë ka një skuqje në lëkurë - këto trajtim individë yarrow është i kundërindikuar.


B) Kur përgatitjen zil medicinal duhet të ndjekur dozen saktë sepse zierje shumë ngopur ose infusion mund të shkaktojë urth në prani të aciditet të lartë të stomakut.

B) Përdorimi i kundërindikuar i drogave nga fëmijët Yarrow vegjël dhe gratë shtatzëna.

D) Mos trajtohen në bazë të njerëzve të bimëve të prirur për mpiksjen e gjakut, me rritjen e koagulimit të gjakut.

Në disa raste, një yarrow, disa receta:
1. Si hemostatic dhe plagë shëruese ilaç përdoret lëng Yarrow.


2. Merrni 2 tbsp yarrow, derdh në një tigan smalt, hedh ujë të valë (1 filxhan), të mbuluar me kapak, të vënë në një banjë me ujë, ngrohje për 15 minuta. Në fund të gatimit, hiqni pan nga të nxehtit, supë e ftohtë në temperaturën e dhomës për 45 min-1 ore. Pastaj thahet, shtrydh të lëndëve të para, sasia e supë për të provuar në origjinal, mbushjes ujë të zier. Infuzion është e dëshirueshme për të përgatitur të freskët në çdo kohë, nëse është e nevojshme, të mbajtur në frigorifer deri në 2 ditë. Si një shtrëngues merret me gojë 3 herë në ditë për 1/3 filxhan gjysmë ore para ngrënies.