Pronat e lisit medicinale dhe receta


Lë dhe lisi leh është përdorur gjerësisht në homeopati dhe mjekësinë popullore. Ata kanë veprim anthelminthic dhe qetësues, hemostatic, astringent, veprime anti-inflamator. Oak Pronat medicinale dhe receta tinktura dhe decoctions janë përdorur për venat me variçe gjakderdhje përkeqësimin peptike e kolit dhe diarre sëmundjeve të traktit gastrointestinal.
Lisi leh është përdorur në gjakderdhje mishrat, skrofull, djegiet, ngrirja si tabaka nga ekzema, kjo e bën kremra, përdorimin e mosmbajtjeje dhe se si për të kuruar hemorroide. Pa lisi leh nuk mund të bëjë, në prani të frymëmarrje, djersitje e tepruar nën këmbët. Një dush me shtimin e lisit nxjerrjen e trupit dhe për të forcuar sistemin imunitar, të japë shëndet të mirë, përmirësimin e qarkullimit të gjakut.Pronat e shërimit Oak
Si trajtimin e lëndëve të para janë një leh lisi i ri, si leh vjetër skadon dhe gjatë viteve ajo zvogëlon përqendrimin e taninet. Më rrallë lë të përdorura, marr ato para se mesi i majit. Gjatë rrjedhës së SAP, degëve të rinj korrur, dhe leh. Degët e rinj janë të varur në grumbuj të vogla dhe të lëndëve të para të thata në hije nën një kulm. Jeta shelfin e gjethe të thata për 1 vit, dhe magazinimit lisi - 5 vjet.

Recetat mjekësore lisi

Leh është përdorur si një mjet të brendshëm në formën e lavazheve vagjinore, enemas për çaj, infuzione, decoctions, si dhe një mjet të jashtëm dhe si një pije, fasha dhe kremra.

Zierje e fortë për përdorim të jashtëm
Për ta bërë këtë, të marrë në proporcione të barabarta gjethet dhe leh e dushkut, përzierje dhe për të marrë 1 tbsp papërpunuara, shtoni një filxhan me ujë të valë, kuzhinier 3 minuta. Pastaj ftohtë supë dhe tendosje.

Tretësirë ​​për të eliminuar aknet
Merrni zierje e leh lisi dhe të përziera me vodka në një raport prej 1: 2, për shembull, 20 ml supë lisi leh dhe 40 gram vodka. Locion rezultuar fshij zonat e problemit të fytyrës.

Nëse këmbët djerse shumë, përdorni një dush këmbë për të gatuaj atë të marrë 50 gram lisi leh dhe do t'i mbushim 1 litër ujë të valë. Kur uji fitilin poshtë, tucked këmbët e tij në vaskë për 15 minuta. Kursi i trajtimit 10 ditë. Nëse këto të bëni dush çdo ditë, në 10 ditë ju mund të harrojmë për këtë problem. Në këtë mënyrë dush optimale për të hequr qafe e këmbëve të rënda djersitje.

Krem nga bedsores
Përgatitja e krem ​​kështu: merrni 7 pjesë gjalpë, 1 pjesë buds zezë plepi dhe 2 të rrënjëve delikate lisi, duke këmbëngulur në një furrë të ngrohtë gjatë natës, në mëngjes pastaj ziej për ngrohje të ulët. Të gjitha filter, shtrydh dhe potions në bankë. Ky vaj ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve në mënyrë efektive fitilin dhe shuan dhimbjet.


Për trajtimin e sëmundjeve të stomakut
Përgatitja infuzion. Merrni 1 tbsp lisi leh, pas razmelchym saj. Zier me ujë dhe të insistojnë 02:00. Ky infuzion i përdorimit para ngrënies 3 herë në ditë për 2 lugë Ndihmon me dispepsi, ulcera peptike gjatë sulmeve.

Për trajtimin e angina lisi leh
Merrni 1 tbsp leh copëtuar, të mbushur një gotë me ujë dhe vlim për 10 minuta. Insistojnë 4 orë. Tendosje dhe pastaj pije me fyt të ngrohtë infuzion. Ose infuzion holluar dhënë gjysmë ujë.


Për të forcuar mishrat
Merrni në pjesë të barabarta Wort barishte Shën Gjonit, gjethe urtë, lule moshuar, leh lisi. Përzierje dhe të marrë 2 tbsp bari, ujë të zier, insistojnë për 15 minuta. Pastaj infuzion e tendosje. Për të forcuar mishrat pije Ky infuzion tri javë.
Leh e dushkut kombinuar me herbs si lule butë, rrënjë alte, i urtë, borzilok me herbs. Këto rinses ndihmojë me faringjit dhe pezmatim i fytit dhe të ndihmojë në lehtësimin inflamacion.

Nga djersitje rëndë gjatë menopauzës

Merrni 200 gram lisi leh, pour 2 litra ujë të valë, insistojnë që infuzion për 4 orë. Ky përdorim infuzion për larje. Në mënyrë efektive ndihmon në mot të nxehtë, verë, të aplikojnë atë çdo ditë të tjera.

Banjo me lisi leh
Merrni 1/2 kg bluaj kore, derdh 4 litra ujë, vlim për 15 minuta, pastaj tendosje dhe do t'i mbushim në banjo, shtoni sasinë e duhur të ujit. Pranuar 15 minuta u nxito, pezmatim i lëkurës, alergji.

Një zierje e leh lisi
Brew 40 gram lisi leh ujë të zier, të vënë në zjarr të vogël dhe të gatuaj për gjysmë ore. Insistojnë dy orë. Marrja banja, enemas me hemorroide gjakderdhje, lani plagë, plagë, duke e bërë Krema ekzemë, djegiet, bëjnë banja këmbë me këmbët djersitje.


Me lisi leh trajtojnë goiter
Përgatitja tretësirë ​​e rrënjë bozhure, lisi leh dhe dy gota me ujë të valë. Mix bozhure, lisi leh dhe do t'i mbushim me ujë të valë. Vlim për ngrohje të ulët, të mbuluara për 20 minuta. Atëherë filtruar, ohladym dhe aplikohet për gjëndrës tiroide në formën e locione.

Infuzion për gargling dhimbje të fytit
Për të përgatitur për shpëlarje derdh 1 lugë 2 gota copëtuar leh vodka. Insistojnë javë. Merrni 20 pika dy herë në ditë. Para se shpëlarje tretësirë ​​të shpërndarë në ujë të ngrohtë.

Me leh zierje të prodhojë kremra të ndryshme. Në mjekësinë popullore, duke bërë supë lisi leh për të trajtuar ulcerat, vlon në qafën e tij. Për këtë peshqir smochym në supë dhe obvyazhem rreth qafës së tij. Përveç kësaj zierje trajtuar vend lënduar nga ngrica dhe popecheni për të pirë me hemoptysis.

Për trajtimin e plageve jashtme
Nuk do të një vaj të veçantë. Për përgatitjen e tij të marrë 1 pjesë u rrit, kostum solemn vaj, buds zezë plep, 5 pjesë gjalpë, 2 pjesët e lisi leh. Mix, këmbëngulin 12 orë, do të sjellë një çiban dhe filtër bankë. Lubricates faqen plagë për 10 ditë. Pastaj bëni një pushim për 5 ditë dhe të përsëritur trajtim.


Kur enterocolitis
Merrni 2 lugë lisi leh, plotësoni 2 tbsp ujë të ngrohtë dhe të lënë gjatë natës. Tendosje në mëngjes. Pranuar si një qetësues në enterocolitis, çdo 2 orë.
Para se të përdorni këto receta, ju duhet së pari të konsultoheni me mjekun tuaj.