Fat është e mirë për trupin e njeriut


Zakonisht njerëzit janë të këqija për të yndyrës pa marrë parasysh se kjo yndyrë në pjatë ose në anët. Ndonjëherë ne luftë me të, duke hequr krejtësisht nga dietë në mënyrë që ju mund të humbni peshë në zonat e problemit. Por yndyrë si ushqime të tjera, është e ndryshme, duke përfshirë edhe shumë e dobishme. Kjo nuk do të prishin figura, dhe në këtë mënyrë do të punojë në mënyrë aktive për të përmirësuar shëndetin e njeriut. Kështu yndyrë është e dobishme në trupin e njeriut ose jo? Le të shohim.
Më parë, shkencëtarët mendonin se ekziston në trupin e njeriut janë dy lloje të yndyrës është e bardhë dhe ngjyrë kafe. Mendova se indit dhjamor kafe është gjetur vetëm tek fëmijët. Përfitimi është e qartë nga fëmijët e saj, të paturit e një të aftë yndyrë të thermoregulation, ai përmban pothuaj aksioneve tërë e ushqyesve thelbësore është besuar me funksionin e organit imunitar. Sepse fëmijët shumë të rinj nuk janë me vlerë shumë më të mbyllur. Përveç kësaj, ajo proteydы ka të nevojshme për zhvillimin e trurit. Por në vitin 2009, shkencëtarët gjetën se yndyrë kafe është në të rriturit. Sa është kaq e veçantë? White dyqane yndyrë kalori gjithmonë një ditë me shi, dhe yndyra kafe është gjithmonë shpenzimet e tyre për ngrohje dhe energji. Ta themi thjesht, nxit zhdukjen e peshë të tepërt. Vështirësia është se procesi nuk e kishte filluar me kërkesën e personit.Situata ndryshoi në mënyrë dramatike kur hulumtuesit e Harvardit kanë zbuluar një lloj të ri të indit dhjamor. Ata e quajtën atë yndyrë ngjyrë bezhë. Ky lloj faze të ndërmjetme në mes të bardhë dhe ngjyrë kafe yndyrë. Të përbashkët atë me aftësinë për të grumbulluar kalori të bardhë dhe ngjyrë kafe yndyrë me një dëshirë papërmbajtshëm për të shpenzuar, dmth të djegur kalori. Gjëja më e rëndësishme që ju mund të kthehet puna e nevojshme. Një shkas është një shkas për ta Gomon yryzyn. Në trup ajo është prodhuar gjatë tendosje intensive fizike.

Rregulli është e mirë, por në moderim. Vetëm e di se njerëzit që yndyrë të tepërt nuk ka dobi. Por në të njëjtën kohë e naftës është një pjesë shumë e rëndësishme e trupit si mëlçisë, veshkave, zemrës. Vetëm Thuaj shtresë e yndyrë është airbag. Për shembull, brinjë mbrojnë zemrën dhe mushkëritë, dhe yndyra mbron të gjitha organet. Ai qilar dhe trupi termostat. Ky njeri është shumë i ngjashëm me kafshët që nayidayut shtresa e yndyrë, shtyrjen e furnizimit me lëndë ushqyese emergjente dhe dimrin për të mbajtur ngrohtë nga të ftohtit. Një tjetër tipar i dobishëm i yndyrë, aftësia për të kryer impulset nervore që ndodhin në trurin e njeriut që shkakton lëvizjen e gjymtyrëve. Mbështet imunitet dhe membrana qelizore ndihmon për të transportuar substanca për të furnizuar qelizat. Përveç yndyrë ka elemente gjurmë që reduktojnë rrezikun e pash shumë herë.


Mjekim universal. Yndyrë në trupin e rezervave tonë strategjik vetëm në rast. Është një bateri e madhe e ushqyesve. Nga kohët e lashta njerëzit e përdorur vaj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Të tilla si djegiet dhe ngrirja, lodhje, efektet e lëndimit, sëmundjet e eshtrave dhe nyjeve, arteriosklerozës.
Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e yndyrë baldosa në trajtimin e tuberkulozit dhe ftohjet apo sëmundje të mushkërive, pneumoni dhe bronkit. Ai përfshin një kompleks të madh të vitaminave, përbërësit bioactive dhe elementët gjurmë. Në barsuchem shumë yndyrë e acideve yndyrore të pangopura, substancave shumë të vlefshme. Ata ruajnë shëndetin do të mbrojnë qelizat nga shkatërrimi, ne japim forcën e mbrojtjes.


Ariu yndyrë. Përdoret në mënyrë efektive në fraktura, sëmundjet e muskujt dhe kockat. Përdorin atë me ngrirja, djegiet dhe hipotermi. Trupi Pokupav fëmija mund të greased. Në qoftë se një person ka një të ftohtë apo bronkit duhet të marrë atë brenda. Para-përzier me qumësht ose mjaltë. Ju mund të aplikoni fërkim në hedhje kupash masazh, bëjnë kompresa. Veçanërisht e dobishme për procedurat e tilla për fëmijët, pasi që trupi i fëmijës warms lehtë dhe kështu mbetet në mënyrë të përkryer dhe të efektshme.

Në shumë ointments dhe balms mund të gjenden në përbërjen yndyrë të kafshëve. Si funksionon mekanizmi i ndikimit të tyre? Ajo është e bazuar në aftësinë e yndyrë, reduktimin e ngrohjes dhe për të parandaluar avullimit. Pra, trupi është vasodilatation, merr ilaçe më të mirë më të shpejtë të kalojë metabolizmin.

Shijshme dhe e dobishme. Zakonisht dëshirojnë për të humbur peshë një zgjidhje pak logjik për të reduktuar në dietat e tyre konsum yndyrë. Por pothuajse çdo mjek diete do të ju them se është përjashtuar plotësisht nga dietë nuk mund të jetë. Ajo duhet të reduktojnë konsumimin e yndyrave të ngopura, të cilat janë shumë në shpendët (sidomos në lëkurë), mish, produktet e qumështit, gjalpë. Është më mirë për të zëvendësuar ato në mono - ose yndyrna polyunsaturated janë të përfshira në fara, disa arra, avocados, vaj ulliri, ushqim deti dhe peshk.