Lëkurë rrezitje për dobi dhe dëm


Në shekullin e XIX u konsiderua si një fat cirk klasë më të ulët. Lëkurë të errët "mburr" vetëm fermerët gjithë verës që punojnë në këtë fushë. Zonjat fisnike janë personi krenarë të bardhë dhe duart delikate të fëmijës, nuk e di. Kjo ndryshoi në fillim të XX ndonjëherë. Gratë më në fund kanë të drejtë të bask në plazhet - edhe pse jo në një bikini, por ende në veshjet relativisht të hapura. Dhe në gjithë cirk ndonjëherë u bë një simbol i luksit: ata që patën mundësinë të gëzojnë duke bërë asgjë, kaloi orë të gjata gjumë pasdreke në plazh, duke blerë një ngjyrë çokollatë. Bisedoni në përfitime tan lëkurës dhe dëmet.


Cili është rezultati? Deri në zhvillimin e kancerit të lëkurës. Jo sepse njerëzit janë nga natyra të përshtatura për të ekspozimit të vazhdueshëm të diellit. Sot, mjekët ngrenë pyetje serioze që Tan - një fenomen i rrezikshëm. Por pa të nuk mund. Le të fillojmë pak larg: se kockat ishin të fortë, dhe truri dhe muskujt të shëndetshme, ne kemi nevojë për kalcium dhe fosfor. Nëse ju vetëm të hani djathë (ajo ka një shumë e kalciumit) dhe peshkut (një burim i fosforit), furnizimi i këtyre substancave në trup nuk do të rritet. Kalcium dhe fosfor janë zhytur edhe në praninë e vitaminës B. Dhe për të marrë këtë vitaminë nga ushqimi është e pamundur - ajo sintetizohet në lëkurën e ndërveprimit tonë me rrezet e diellit. Prandaj sunbathing - nevojën tonë natyror. Dhe në qoftë se ka probleme me eshtra, banjot e diellit të verës janë domosdoshmëri çiltër. Prandaj, në qoftë se vera është mbi diku jashtë zyrës, pastaj plotësoni një mungesë të vitaminës B mund dhe dhomë me diell. Por si në të gjitha gjërat, në rastin e një cirk është e rëndësishme për të balancuar dobi apo dëm. Gjëja kryesore - nuk e teproj.


Në qoftë se ju flisni për atë të rrezikshme dhe shkaktojnë djegien nga dielli dëmit dhe rrezatimi diellor tepërt, ajo e di se ajo pothuajse çdo vizitor në plazhet. Dritë agresive ultravjollcë rrit rrezikun e degjenerimit të moles, nxit plakjen e lëkurës dhe shfaqjen e rrudhave të vogla (dhe përfundimisht dhe të thellë), heq lëkurës lagështi e nevojshme. Jo për të përmendur faktin se djegien nga dielli - diçka shumë e dhimbshme. Sa shumë nuk do të flasin për sigurinë e rrezitje shtretër mbrojtësit e procedurave të tyre të djegur në diell mjaft e mundshme (testuar në praktikë!). Prandaj, zgjedhja e një sallon ku ju do të bëj banja dielli është e nevojshme, së pari, për të gjetur një të tillë ku punojnë profesionistë të vërtetë të cilët dinë se si të zgjedhin kohëzgjatjen dhe intensitetin e trajtimeve bazuar në gjendjen e lëkurës tuaj. Dhe së dyti, ju duhet të marr kozmetike të veçanta mbrojtëse që do të minimizojnë efektet e dëmshme të rrezatimit ultravjollcë.


Për tifozët diell, një kozmetikë të veçanta për të mirë. Ajo është e ndarë në dy kategori: kozmetikë, të cilat duhet të aplikohen para një seancë, dhe do të thotë pas djegien nga dielli. Lloj Celtic - njerëz me lëkurë të bardhë, sy jeshile ose blu, flokë të kuqe ose flokëverdhë, fytyrën dhe trupin - një shpërndajnë e Freckles. Njerëz të tillë tan është e kundërindikuar pothuajse tërësisht. Në vend të kësaj njerëzit kërpudha bronzi me këtë lloj të lëkurës bëhet skuqje dhe parehati të gjithë trupin. Nëse ju ende me të vërtetë duan të përpiqen për të marrë një cirk, filloni me seancat e jo më shumë se 3 minuta.


Tipit nordik - ju sy blu, të gjelbër ose ngjyrë kafe, flokëverdhë e flokëve dhe lëkurës të drejtë, të prirur për djegie. Ndonjëherë ju mund të merrni një cirk, por duke pasur parasysh se kjo nuk është e lehtë. Blej një nuancë të lehta bronzi të lëkurës pa dëmtuar ju në 5-6 seancat zgjasin 3-5 minuta (jo më shumë se 2 herë në javë). Ajo duhet të jetë i kufizuar. Nuk ndjekin ngjyrë të pasur kafe - edhe në qoftë se ju blej atë, tan del me të larë të shpejtë (në mënyrë të kënaqur!).

Lloj Qendrore Evropiane - njerëz të tillë sy kafe, flokëverdhë errët flokët ose ngjyrë kafe, por të mjaftueshme lëkurës të lehta. Nëse ju nuk keni moles, atëherë ju mund të bëj banja dielli 10-15 minuta në një kohë (nëse, natyrisht, mirë mbrojtjen kozmetike). Seancat mund të përsëritet 2 herë në javë. Pas 5-6 vizita në dhomë me diell ju do të merrni intensive, por e paqëndrueshme tan dhe të përfitojnë të lëkurës. Për të ruajtur më tej ngjyrën që ju keni për të vizituar një dhomë me diell një herë në javë ose dy. Lloj mesdhetare - ju nga natyra e lëkurë të errët, sy kafe, flokë errët. Për t'u bërë sverkayusche-bronzi, ju vetëm 3 seanca për rrezitje në intervale prej 1 dite, për deri në 20 minuta. Më vonë, ju mund të mbajë ngjyra e rezultuar çdo 1-2 javë. Megjithatë, është me rëndësi jetike që të ju mbrojnë në gjoks dhomë me diell dhe sytë dhe mbështet përdorimin e lëkurës kozmetike për përfitime të lëkurës. Falë djegien nga dielli, toni lëkura bëhet uniforme, të bukur, tërheqëse. Ju dëshironi për të kënaqur veten dhe të tjerët? Pastaj zgjidhni për veten e tyre një cirk të plotë dhe të duhur! Hani më shumë karrota para sezonit të swimsuits, pini lëng karrote, përveç kësaj, në qoftë se ju doni të jetë figurë e bukur dhe i këndshëm, ndiqni dietën dhe sportive angazhuar. Pastaj lëkura juaj dhe trupi ju them "falënderim"!