Aplikimi dhe Pronat e dobishme e vaj pishe


Në raftet e farmacive dhe ne shpesh shohim shishe të vogël vaj bredhi. Oil bërë nga hala bredhi dhe fidaneve te pishave. Bredhi rritet në Siberi veriore, Azinë Qendrore dhe Karpateve. Ngjashme pemë bredh pishe për familjen. Aplikimi dhe pronat e dobishme e vaj pishe të njohur të shkencës që nga qepallat e hershme të 20, edhe pse vaj gjerësisht bredhi është përdorur nga kohra të lashta. Vaj bredh ka anti-inflamator, e sherimit te plages, veti antibakteriale. Ajo është përdorur si një trajtim për djegie të rënda, puçrra fytyre, disa lloje të ekzemë. Vaj Bredhi është përdorur gjerësisht në sëmundjet virale dhe sëmundjeve të frymëmarrjes. Për shkak të veprimit të saj baktericid, vaj mund të vrasin shumë bakteret.


Për shkak të asaj të naftës bredhi është e dobishme? Së pari, ai përmban sasi të larta të vitaminave dhe mineraleve, së dyti gliceride, kamfuri, acid oleik dhe lauric, dhe prodhimeve natyrore, të cilat nuk janë qepë inferiore repchatomu dhe hudhër. Përdorimi i naftës pishe mund të rrisë mbrojtjen e trupit pas një sëmundje të rëndë efekte të mëdha negative. Dhimbje koke, migrenë, dhimbje në nyje dhe shpinë mbahen nëpërmjet përdorimit të vaj pishe.

Aplikimi dhe Pronat e dobishme e vaj pishe:

Vaj bredhi, për shkak të vetitë e saj të dobishme të ndihmuar kuruar shumë sëmundje, kështu përdorimi i saj është treguar për trajtimin e sëmundjeve dhe për parandalimin.

Nëse bajame, faringjit dhe pezmatim i fytit
Për trajtimin e këtyre sëmundjeve duhet të lyej bajame ose Mukoza fyt me një lugë të jetë plagë fashë ose pjesë të garzë. Vajra Bent bredhi thith dhe procedurë të mbajë. Në vend të kësaj vajosje mund të kryhet pikoj 2-3 pika vaj në çdo vrimë hunde.

Kur abrasions

Për shkak të pronave të saj të dobishme të naftës bredhi mund dhe duhet të përdoren për abrasions. Për ta bërë këtë, një lugë çaji vaj për të vënë në një fashë, e cila duhet të jetë e bashkangjitur në vlim. Në krye laik fashë ngrohjes fashë dhe fix suva. Për të ndryshuar këtë ju duhet të ngjesh 2-3 herë në ditë.

Burns
Në vend djegur disa herë në ditë për të vënë vaj bredh. Në qoftë se plaga është e thellë, në ditët e para për të bërë fashë me vajra dhe të lënë për disa orë.


Në bronkit, tracheitis dhe të ftohtë
Siç u përmend më lart, vaj bredhi, falë pronat e saj të dobishme mund të kuruar këto sëmundje. Kur të ftohtë është e nevojshme për të vënë vaj në krahët e hundës dhe pjesën ballore të kokës. Dhe në bronkit dhe tracheitis duhet të bëni Inhalations me vajra. Si litër ujë për të shtuar një lugë çaji gjalpë, të ligët mbi kapacitetin e vluar, të mbyllë kokën dhe të përballen me peshqir të madh dhe të marr frymë për 10-15 minuta.

Kur një dhimbje dhëmbi dhe stomatit
Nëse ka pasur një dhimbje dhëmbi apo mishrat filluar të lënduar, të thirrni një gotë me ujë të ngrohtë zier, shtoni 3-5 pika vaj pishe dhe shpëlarje gojën. Nëse ju nuk mund të bëni shpëlarje, ju mund të vënë vaj tuaj majë e gishtit bredh në dhëmb dhemb.


Kur dhimbje në nyje dhe shpinë
Në sëmundjeve të tilla si reumatizma, artrit ose përdhes shpesh njerëzit i shqetësuar për dhimbje në joints. Shumë nuk e di të dorës së parë në lidhje me dhimbje në shpinë. Nëse keni dhimbje, vijnë në vaj bredhi ndihma. Disa pika vaj vënë mbi palme dhe fshij nyje shqetësojë ty. Pas një kohë, dhimbje duhet të ulet.

Kundërindikimet për përdorimin e vaj pishe
Ashtu si me çdo të drogës, naftës bredh ka contraindications dhe efektet anësore. Para së gjithash këtë origjinalitet të naftës. Shumë njerëz janë alergjik ndaj pisha pemë. Prandaj, duke e përdorur atë për herë të parë, të jenë të kujdesshëm.