Mirë qumështit të kondensuar apo dëm


Çfarë një fjalë e ëmbël - qumështi i kondensuar. Si ne ëndërruar si një fëmijë, ajo është jo vetëm lugët, por kutitë. Ne kemi menduar se asgjë nuk është trajtuar tastier këtë. Pjesërisht ne kemi qenë të drejtë, "tjetri" qumështi i kondensuar nuk mund të krahasohet me analoge moderne. Zgjedhja ishte e gjatë, nganjëherë kjo është vetëm cilësia e prodhuesit janë duke u përpjekur për të ruajtur. Hapja jar, ju e dini - dhe jo shijen e fëmijërisë dhe të mos kthehen.
Fëmijët tanë nuk e kuptojnë se çfarë shijen e qumështit të kondensuar, ne presim dhe, në përgjithësi, nuk është e rëndësishme. Gjëja më e rëndësishme, e cila ishte për të trajtuar ato për të ngrënë, sepse ata nuk më pëlqen përjashtime dhe shumë i ëmbël. Përfitimet e qumështit të lopës ne të gjithë e dimë, por çfarë ndodh me atë kur ajo është ndryshuar jo vetëm pjesërisht emrin e saj, por edhe qëndrueshmëri. Përfitimi qumështit të kondensuar ose dëm për shëndetin - të përpiqen për të kuptuar.


Nutritionists nuk e rekomandojmë të përdorni një shumë të ëmbëlsirat - qumështi i kondensuar nuk është përjashtim. Sipas mendimit të tyre, pa dëm për shëndetin, duhet të marrin jo më shumë se 2 teaspoons e qumështit të kondensuar në ditë - dhe cilësi. Dhe pse ky çift është një fjalë e dobishme "qumësht", ajo është në vendin e dytë, dhe në këtë mënyrë jep superioritetin e saj jo vetëm me vend, por depozituar edhe në dobi.

Kjo nuk do të thotë se qumështi i kondensuar humbur të gjitha pronat e të dobishme. Me një numër të madh të qumështit ëmbël kondensuar, ndoshta më të dobishme. Ajo mbajti kalcium, proteina qumështi, ajo nuk përdor maja, enhancers shije apo ngjyra, si në disa ëmbëlsirat tjera (ëmbëlsira, candies, jellies, candies, etj).

Qumështi i kondensuar më pak është se ai përmban një sasi të madhe të sheqerit (se ky formulim i përgatitjes). Produkti është shumë yndyrë dhe kalori - në qoftë se ju hani përmbajtjen e bankave në një kohë, trupi juaj do të plotësoj deri në 1200 kcal. Kjo është shumë e shumë një i rritur dhe për fëmijë në veçanti. Kjo nuk do të punojnë edhe në metabolizmin e trupit fëmijëve, me këtë dietë nuk ka gjasa për të qëndruar të pakta dhe të shëndetshme. Nutritionists Këshillit - nuk e përdorin qumështi i kondensuar, si një goodies të pavarur. Është më mirë për të përdorur atë në kombinim me ushqime të tjera - fruta, manaferrat apo shtimin e çaj ose kafe.

Dhe të mos humbasin pronat e dobishme e qumështit të kondensuar dhe të mos dëmtojë trupin tuaj, ju duhet të jetë në gjendje të zgjedhin këtë produkt.


Qumështi i kondensuar i mirë
Në dyqane përzgjedhje e madhe e trajton ëmbël. Si te zgjidhni jo vetëm e shijshme, por edhe një produkt me cilësi?
Ideja për të bërë qumështi i kondensuar i përkiste francez Epërme. Por e tij të parë patentuar amerikan Gail Borden në 1856. Kjo konsiderohet si një delikatesë të shijojnë të gjitha që u përhap me shpejtësi në të gjithë botën dhe, siç e shohim, është ende shumë popullor.

Në recetë qumështit të kondensuar u shfaq në vitin 1881 dhe filloi prodhimin e bimëve në Orenburgut.

Qumësht Përbërësit kondensuar është qesharake thjeshtë - qumështi i lopës dhe sheqer. Dhe nuk ka përbërës të tjerë; Teknologji gatim disa, por avullimi më i zakonshëm që përdoret e ujit nga qumësht, me sheqer.
Shënim emrin e produktit. Ajo duhet të tingëllojë si - "qumështit të kondensuar me sheqer" - emrin nga Enjoy. Emrat e të tjera duhet të lajmërojnë. Përmbajtja yndyrë të qumështit të paktën 85% (nëse jo më shumë se 1% - të bëra me qumësht i skremuar, në qoftë se të paktën 19% - e përdorur krem). Të gjitha të njëjtat të ftuar të, të lejojë përdorimin në qumështin e kondensuar vetëm yndyrë qumështi!

Qumështi i kondensuar i mirë është e bardhë me një kontakt të kreyazykam, homogjene, shumë i dendur dhe ka një shije karakteristike butë.


Kujdes - të rreme
Çfarë vaj konsiderohet e lirë - palme drejtë. Këtu ajo dëmtuar dhe prodhuesit përpiqen për të zëvendësuar yndyrna të qumështit, të cilat e bëjnë kondensuar vërtetë. Si rezultat i përkeqësimit të jo vetëm shije, por edhe ka humbur pronat e dobishme e produktit. Kjo nuk është Enjoy - është se. Sigurisht, kjo qumështi i kondensuar është më e lirë, por është me vlerë duke kursyer shëndetin e tillë të diskutueshme? Përveç kësaj, prodhuesit shpesh bëjnë të mirën e tyre për qumësht "e tyre" kondensuar "nuk njihet" nga të tashmen. Ata kanë të njëjtin emërtim ngjyra, por për atë që teknologjia dhe recetë gatuar vetë produkt - të tregojë se ata janë në asnjë nxitim.Kujdes - kërcënuese për jetën
Ju keni qenë rastet kur hapjen e një kavanoz e qumështit të kondensuar, ju gjetur se ajo ëmbëlsuar, me gunga apo ngjyra natyrale? Ju ende hani - mos hedhin para larg. Dhe asgjë - ju vendosni rrezik tuaj shëndetësor, dhe ndoshta shëndetin e fëmijëve.
Çka e shkakton këto ndryshime qumështit të kondensuar është rasti i vetëm në prodhimin e produkteve me cilësi të ulët? Arsyet mund të jenë të ndryshme.


Myk
Është e mundur dhe një lagje të tilla të pakëndshme. Këtu, ka shumë të ngjarë thyer teknologji gatim. Kërpudhat patogjene merr në bankë por në fabrikë konservimi. Mos u mundoni për të hequr myk, qumështi i kondensuar dhe të lënë për konsum të mëvonshëm. Këto kërpudhave tashmë kanë krijuar një rrjet rrënjë, ju thjesht nuk e shohin. Dhe efektet e konsumit të këtij produkti - krevat në spital. A është kështu rrezik për shëndetin?Kushtet e ruajtjes shkelje
Mos gaboj në faktin se në qoftë se qumështit të kondensuar - është i konservuar, kërkesat specifike për ruajtjen e prodhuar nuk është e nevojshme. Versioni klasik i qumështit të ruhet 12 muaj nga data e prodhimit në temperatura 0-10 gradë. Pas kësaj kohe ka kristalizim i lactose - këtu është një qumësht i sheqerosur. Sa shpesh keni parë se qumështi i kondensuar qëndroi në raftet frigorifer, është e vendosur zakonisht në raftet, dhe temperatura në dhomë ku më shumë se 10 gradë. Nëse qumështi i nënshtrohet ekspozimit të ftohtë apo të nxehtit, kristalizimi fillon më herët.Bombazh
Merrni bankë vzdutuyu vetëdije - ajo tashmë ndezur mikrobet, dhe të shkoj në spital me helmim gjasa që ju dëshironi.
Sweet jetën tuaj dhe të qëndrojnë të shëndetshme!