Buckthorn të dobishme për shëndetin e njeriut


Në kopshte shumë shpesh shoh pemët e vogla degët e së cilës caked me, manaferrat e vogla të ndritshme portokalli. Kjo pemë është quajtur buckthorn. Manaferrat lëng dhe aromatik, shije paksa të kujton luleshtrydhe dhe nedospeluyu tërhequr. Seabuckthorn përdorim të freskët, të ngrirë atë, gatuaj atë me bllokim, karamele gatuar dhe bllokim, dhe një tjetër i bërë nga vaj buckthorn detit. Po, vaj buckthorn detit, e cila, që ra fjala, mund të blihen në farmaci apo supermarket, por ajo mund të bëjë më shumë në shtëpi. Buckthorn të dobishme për shëndetin e njeriut dhe duhet të korrjes këto manaferrat për dimër, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Pronat e dobishme e buckthorn detit njohur për shekuj me radhë. Buckthorn detit ka shërim, antiseptik. Në det të freskët manaferrat buckthorn përmbajnë aspirinë, kështu që është e dobishme për të përdorur në temperatura të larta tek njerëzit, duke e zëvendësuar atë drogë të njohura të tilla si aspirina dhe paracetamol. Përveç acidit acetilsalicilik në det-buckthorn, një numër i madh janë vitamina B, acide yndyrë-shpjegueshëm, beta-carotene dhe kjo është e natyrshme si buckthorn detit ka një ngjyrë të ndritshme portokalli e frytet e tyre. Në mënyrë të barabartë të dobishme për shëndetin e njeriut linoleik, palmitik dhe acide stearic përfshira në përbërjen e buckthorn detit. Një tjetër tipar i rëndësishëm i frytet e detit buckthorn keni - ata ngadalësojë rritjen e qelizave të kancerit dhe është një mjet për parandalimin e kancerit, pasi ajo përfshin thelbësore pranishëm amino acid - serotonin. Në të njëjtën lëng buckthorn përmban sheqerna tretshëm të thjeshta, kështu që buckthorn mund të hahet për njerëzit që vuajnë nga diabeti, pa kompromentuar shëndetin.


Pronat e dobishme e buckthorn detit dhe përdoret për shërimin e plagëve të ndryshme purulent dhe proceset inflamatore. Vaj buckthorn detit zvogëlon dhimbjen, kështu që ka efekt analgjezik.

Fresh Berry buckthorn detit pure dhe të përdoret si vaj për plagët e lëkurës të ndryshme, duke përfshirë shkurtime. Infusions dhe decoctions e bëra nga buckthorn detit trajtuar ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, lehtësimin inflamacion të zorrëve, rekomandohet kështu që për ata pacientë që vuajnë nga kolit.

Pure buckthorn me sheqer ose sheqer pluhur - një mjet i madh në vitaminë mangësi dhe vitaminë mangësi. Pronat e saj të dobishme dhe shëruese të mbeten të pandryshuara deri në fund të pranverës. Prandaj, është e domosdoshme, si parandalimin e ftohjet dhe gripit. Ajo mund të jepet për fëmijët si një do të thotë multyvytamynnoe.


Oil bërë nga buckthorn detit në mënyrë të dobishme për shëndetin e njeriut, ai duhet të jetë në çdo shtëpi. Ajo i ndihmon me traktin e sipërm respirator: rinitit, sinusit, faringjit dhe pezmatim i fytit.

Por jo të dëmtojë trupin tuaj, ju vetëm mos harroni se buckthorn detit është një droge. Prandaj, ajo është mbidozë padëshirueshme. Seabuckthorn - një imunomodulator të fortë, ju duhet të ndiqni këto doza për zbatimin e saj.