Bimë medicinale gratiola dobishme


Në një fabrikë të dobishme me një pak rozë lule të vogla shpesh të referuara blahodatkoy ose bar ethshme që rritet në livadhe e përmbytura, përgjatë lumenjve dhe në zonat kënetore të Rusisë Evropiane, Kaukaz, outback siberian. Si ka prona të dobishme gratiola bimë medicinale?
Në kohët e fundit, healers kanë përdorur grimcuar gjethet gratiola së bashku me pluhur qymyri për të dezinfektoj puse (lumë, liqen) ujërat në mënyrë të veçantë për të shmangur verdhëza (verdhëz). Nga ana tjetër mendohet se gratiola herbs zbut zemrën, dhe ka një ilaç shërimi për ethe. Të gjitha pronat medicinale e bimëve të dobishme sot konfirmuar mjekësi shkencore. Për shembull, Abrahami përdorur për të trajtimin pectoris, ajo vepron si naperstyantsi, posedojnë diuretik dhe laksativ pronave. Për më tepër, për të shmangur veprime irrituese në stomakun dhe zorrët, infuzion e 2 g barishte në 150 ml ujë (recetë për të normalizuar rrahjet e zemrës) është e rekomanduar për të shtuar 50 g niseshte mukusit.Gratiola drogës, ndër të tjera, ka një choleretic fortë, antihelminthic, shaka dhe veti antiseptike. Nxjerrjen e ujit e barit (doza të vogla) gratiola në disa raste në mënyrë efektive ndihmon me hidropizi, verdhëz, ethe. Është lloj i një infuzion universale është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, shpretkës, ngathtësi zorrëve, sëmundje mendore, si droge anthelmintic për sëmundjet kronike lëkurës, ekzema, ulcerat dhe trofike vjetëruar, dermatit. Pa përjashtim, të gjitha pjesët (rrënjët, bari, lule dhe lëng) bimë të dobishme janë toksike për shkak se ato përmbajnë glycosides toksike, kështu droga bazuar në gratiola të përdoren nën mbikëqyrje mjekësore, saktësisht pas dozën e caktuar. Përndryshe, mosfunksionim mundur veshkave, çrregullimet ritmin e zemrës, nauze, vjellje, dhimbje të muskujve, çrregullimit të traktit gastrointestinal (diarre të përgjakshme) dhe probleme të tjera shëndetësore.


Dhimbje në mëlçi
Për lehtësimin e dhimbjeve në mëlçi, ne duhet të përgatisë infuzion. Për këtë lugë 05 gratiola bari pour 1 filxhan me ujë të nxehtë, vlim banjë me ujë për 15 minuta të ftohet për 45 minuta në temperaturën e dhomës, tendosje përmes dy shtresa të garzë dhe për të sjellë volumin e pije për gjendjen e tij origjinale. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë, pas ngrënies.

Cholagogue
Merrni pjesë të barabarta të copëtuar gjethet dhe rrënjët gratiola (përzierje 1 lugë çaji në 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë, tendosje, të marrë 1 lugë gjelle 2 herë në ditë menjëherë pas ngrënies. Kjo njëjtë infuzion ndihmon me kapsllëk.


Nga krimbat
Merrni 05 lugë gratiola bimeve medicinale, derdh 200 ml ujë të nxehtë, të ziera në një enamelware mbyllur në një banjë me ujë për 30 minuta, tendosje dhe ujë të nxehtë edhe të ziera të sjellë volumin në gjendjen e tij origjinale. Merrni 1 lugë 15-20 minuta si anthelmintic.

Pagjumësi
Ndihmon infuzion 05 lugë bari gratiola derdh 250 ml ujë të vluar, të lënë për 15 orë. Merrni 1 tbsp. lugë 3 herë në ditë pasi të hahet neuroses e etiologies të ndryshme, rritja e nervozizëm dhe pagjumësi për të përmirësuar shëndetin.


Infuzion diuretik
Për ta bërë këtë, të marrë 5 gram gratiola barishte 100 ml të alkoolit. Insistojnë 14 ditë në një vend të errët, filter. Merrni 15 pika 3 herë në ditë para ushqimit.

Ekzemë plagët
Për të ndaluar proceset inflamatore në plagët gjatë ekzemë, dhe për parandalimin e lëndimeve në lëkurë e jashtme është e dobishme për të vënë në zonën e dëmtuar të grimcuar gratiola bar dhe për të nënshkruar atë (ose perebyntovuvaty) suva baktericid. Kjo është një mjet për të vënë nyje në pacientët përdhes.