Kalanchoe dobishme houseplant


Shumë familje të rritet në windowsills bimë interesante dhe të dobishme - Kalanchoe. Ata nuk janë vetëm të këndshme për syrin, por edhe të ndihmojë në trajtimin e një sërë sëmundjeve. Në Rusi, ju mund të gjeni dy lloje të Kalanchoe - pir'yaste dhe Dehremona shtëpi të cilit - Afrikën tropikale, Cape Verde Islands, Reunion, Madagaskar dhe në ishujt Kanarie. Nga rruga, Kalanchoe - bimore i thjeshtë dhe medicinale, kështu që ju mund, pa frikë, të rritet atë në shtëpi. Përbërja kimike e dy specieve ende nuk është kuptuar plotësisht. Por ne e dimë se në pjesët e tyre ajrore përmbajnë një sasi të madhe të organike acidet, flavonoids, taninet, polysaccharides. Nuk është një grup i pasur i elementeve gjurmë: magnez, hekur, mangan, silic, bakrit. Çfarë është e dobishme Kalanchoe houseplant?


Në pronat medicinale
• houseplant Kalanchoe dobishme - një stimulator i fortë i rigjenerimin e indeve. Rezultatet e veçanërisht të mira të marra në trajtimin e djegieve ata (lëng të përzier me vezë rrahur bardhë veze dhe aplikojnë në sipërfaqe e prekur të lëkurës) dhe thyerje për shkak se njerëzit janë quajtur "doktori", ose "kirurg pa thikë".
• Fresh lëng fletë dhe tretësirë ​​e Kalanchoe është përdorur në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të stomakut, veshkat dhe mushkëritë. Lëng dhe ointments nga bimët që përdoren për të trajtuar plagët, ulcerat presion, ulcerat deje, abscese, vlon, panaritiums, erizipelë, osteomielit. Kur inflamacion i mukozës së gojës, sëmundje çamçakëz dhe gargarë fyt do të ndihmojë në tretësirë ​​të alkoolit holluar me ujë të zier. E njëjta strukturë varrosur në hundë me sinusit.


• Kalanchoe trajtojnë thrombophlebitis dhe venat me variçe. Për këtë qëllim, 100 g gjethe copëtuar dhe këmbëngulin 2 javë në 05 litra vodka, dridhje e përditshme. Pacientët fshij këmbë 2 herë në ditë - në mëngjes dhe natën. Kursi i trajtimit - deri në 4 muaj.

• Kur ngushtimi dhe pengimin e ezofagut është e rekomanduar me stomak bosh, 2 orë para se vakt, hani 1 të mëdha fletë houseplant dobishme Kalanchoe 5 ditë rresht me një interval prej 7 ditësh. Nëse ju nuk mund të gëlltisë tërë përmbajtjen e letrës, por lëng thithur.

Houseplants dobishme lëng, gjeth prerë, vend në një qese plastike dhe mbahen në raft e poshtme të frigoriferit 7 ditë. Ky akumulim i stimuluesve biogenic për materialet e papërpunuara. Pastaj lani gjethet, shpejt grij dhe shtrydh lëng me napë. Shto 05 litra lëng 50-100 g vodka dhe të mbrojë frigorifer një javë, filter. Brenda 1-2 h. Lugë 3 herë në ditë para ushqimit. Tretësirë, vodka bërë në një raport prej 01:10 është mbajtur në një vend të errët për 10 ditë dhe të filtruar. Keep it duhet të jetë në ose mbi 10 ° C.