Comfrey medicinale bimore të dobishme


Kjo është një bimë shumëvjeçare me lule rozë (e cila çel nga maji deri në korrik) të shpërndara pothuajse në të gjithë territorin evropian të Rusisë. Symphytum officinale mund të gjenden në bogs torfe, përgjatë lumenjve dhe kënetave, livadhe me lagështi. Dhe më e rëndësishmja - ai e ka përdorur gjatë dhe sukses në mjekësinë popullore për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme. Diskutoni temën e sotme - një Comfrey medicinale dobishme bimore.
Saponin kryesore që rrjedhin nga comfrey, rrënjët e tij. Ata gjetën substanca të vlefshme të tilla si inulin, acide organike, mukusit, rrëshirë, vajra esenciale dhe shumë cilësi të tjera të dobishme. Nga ana tjetër, praktika e mjekësisë tradicionale, futje medicinale comfrey kontribuon në bashkim më të shpejtë dhe efektive e eshtra të thyer, restaurimi i periosteum dëmtuar, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në të përbashkët të plagosur, duke eliminuar inflamacion në to. Në osteomielit veçantë, osteoarthritis manifestimet. Përgatitjet nga rrënjët e Comfrey (infuzione, decoctions, ekstrakte alkoolit) kanë anti-inflamator, antimicrobial, hemostatic, astringent dhe mbrojtur pronat për të ndihmuar në stomak të dobët.Shumë shpesh healers amtare rekomandojmë përgatitjet shtëpi në bazë të personave medicinale Comfrey që vuajnë nga sëmundjet kronike të stomakut dhe zorrët (nën dozë të studiuar në mënyrë strikte), e cila ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të rastit në traktin gastrointestinal, peristaltikės forcuar, të përmirësuar tretjen, metabolizmin, normalizimin karrige dhe funksioni i mukozës së prekur. Përgatitjet (TEAS, infusions) bazuar në comfrey medicinale efektivisht të ndihmojë në fazat fillestare të tuberkulozi pulmonar, bronkit kronik, astma, një numër i ftohjet, dhe për të përmirësuar kollitje e pështymë në të ashtuquajturën kollë e thatë. Megjithatë, healers tradicionale kanë përdorur gjatë bimë medicinale dhe jashtë. Për shembull, për abrasions, inflamacion purulent i lëkurës, kockave dhe lëndimeve të përbashkëta.


Rrënjët Comfrey janë korrur në vjeshtë apo pranverën e hershme para bud lë qartë të tokës, të lanë me ujë, podvyalivayut, prerë në copa të 20 cm dhe të thata nën një tendë të rrjedhshëm. Shitore në enë druri e jo më shumë se 3 vjet. Duhet shtuar se të gjitha comfrey përmbajnë alkaloide helmuese, kështu që pa u konsultuar me një mjek i cili do të përcaktojë saktë dozë përdorimit vet të drogës të bazuara në bimë është rreptësisht e ndaluar, pasi mund të shkaktojë çrregullim të sistemit nervor qendror.

Ftohjet dhe përfitimet e bimëve
Përgatitja infuzion. Për ta bërë këtë, 1 tbsp copëtuar rrënjët të thata e comfrey medicinale, pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë në një furrë të ngrohtë për 6 orë dhe tendosje. Merrni 2 tbsp. lugë 6 herë në ditë para ushqimit.

Dhimbje të përbashkët
Ndihmon supë. Për këtë qëllim, 2 lugë Rrënjët copëtuar pour 1 filxhan ujë të nxehtë (jo ujë të vluar), ziej 10 minuta, kullimin dhe shtrydh. Përdoreni si një kompresë, të cilat duhet të zbatohen për të pacientëve nyje. E njëjta zierje është e dobishme për të aplikuar për të ndaluar gjakderdhje në shkurtime ose resorption e hemorrhages në indin nënlëkuror.


Abrasions
Vaj më efektive të veçantë. Përgatitja është e thjeshtë: ju copëtuar freskët Comfrey rrënjë fshij me sallo shkrirë në një raport prej 1: 1 dhe zbatohen në zonën e dhimbshme. Mbani krem ​​në frigorifer.

Bronkit
2 tsp Rrënjët Comfrey mbush 8 orë 15 gota ujë i ftohtë, ikjen të ziera. Rrënjët e mbetura insistojnë 05:00 15 filxhan ujë të vluar, të thahet. Të dyja përzierje infuzion. Merrni 025 filxhan 4-6 herë në ditë para ushqimit. Çdo pije shërbyer sips.


Dhimbje në veshka
2 tbsp Rrënjët ngrohur deri 05:00 në 05 litra ujë në një enamelware mbyllur në një zjarr të lehta, pa valë. Pastaj të lënë për 4 orë dhe tendosje. Shto dush me ujë të ngrohtë.