Karakteristika të dobishme për një fëmijë të vogël


Figura të dobishme për të gjithë nga të vogla në të mëdha, dhe llapa oriz është shumë i mirë ushqime fillim kashevoho. Çfarë duhet të preferojnë karakteristika të dobishme për një fëmijë të vogël?
Tradicionalisht fillon ushqime me perime dhe fruta pyureshek pastaj rele kaloi një shije slurry dobishme të re. Përsëri, kjo fazë është bërë tradicionalisht ushqime për të filluar me oriz, hikërror ose qull misri, sepse këto kokrra përmbajnë gluten, për të cilat përpunimi ende nuk është pjekur plotësisht foshnjat traktin gastrointestinal thjesht nuk është gati. Dhe përmban konsiderohet drithëra ideale fillim takim. Ky është një shpjegim i thjeshtë: qull oriz kalori, lehtësisht të tretshëm, pasuron hekur trupit, kalcium dhe vitamina të fëmijës. Dhe e fundit por jo më pak, më fëmijët shifër nuk shkaktojnë reaksione alergjike.Nga Azia, ku 500 BC do të mund të shihet në të gjithë fushat e orizit, kjo kulturë erdhi në Evropë vetëm pas një mijë vjet. Para së të shtrenjta dhe ekzotike në kohën e ëmbëlsirat grurit të përgatitura ekskluzivisht për tryezën e festave, por gradualisht fitoi pozitën e një lëndë oriz. Në latitudes tonë "ari i bardhë" ishte rreth treqind vjet më parë, dhe përfundimisht merituar një vend nderi në RISU kombëtare kuzhinë është dhënë. Në fakt, përveç këtyre drithërave të larta ushqyese ka një tjetër avantazh të rëndësishëm: ajo shkon mirë me ndonjë përbërës - mish, peshk, perime. Rajs është një produkt i balancuar diete, kjo është proteina të mjaftueshme dhe karbohidratet dhe kështu - të paktën yndyrë. Kalcium, kalium, fosfor, magnez - mineralet e nevojshme nga organi - gjetur në oriz në sasi të mjaftueshme.


Fëmijët janë të njohur të jenë të dobishme jo vetëm tiparet, por edhe në supë, e cila akumulon me kalimin e drithërave gjatë gatimit. Edhe pse vitamina B dhe aminoacidet, më lë me shell kokërr, përfitojnë edhe oriz të bardhë overemphasized. Më vonë kur fëmija rritet dhe të bëhet një vakt i rritur ai racion të vërtetë e vështirë të familjes mund të hyjë oriz unpolished - konkurrentët tilla garniturë në cilësinë e ka pak. Nga rruga, në mes llapa oriz për fëmijën dhe orizi është një opsion i ndërmjetëm - një oriz steamed. Me këtë trajtim, shumica vitamina dhe minerale të përfshira në zarf, nuk ka humbur, dhe shkon në grurë dhe oriz humbet cilësitë e tij të dobishme.


Rëndësia e futjes së të ushqyerit plotësuese fëmijë të vogël të moshës 6 muaj, thotë një shumë. Ushqim të ri fëmijë të nevojshme për zhvillimin e duhur, formimin e aparatit masticatory, traktin gastrointestinal etj Gradualisht ajo do të bëhet më e larmishme, të lartë kalori dhe koncentruar, sepse në rritje të shpejtë fëmija kështu kërkon energji! Fëmijët të cilët janë ushqyer me gji ushqime të paraqitura në moshën prej gjashtë muajsh, shishe-fëmijë-fëmijët - rreth një muaj më parë. Gjithashtu, futja termat e ushqimeve plotësuese mund zsuvatysya, nëse fëmija ka lindur para kohe ose malovahi, ose, për shembull, kohët e fundit e kontraktuar. Natyrisht, para se të ushqyerit duhet së pari të konsultohen me fëmijë shikon pediatrin. Vlerësimi karakteristikat e një fëmijë të vogël, mjeku do të rregullojë kartë qark me një ushqim të ri fëmijë dhe për të shmangur ndërlikimet e mundshme. Për shembull, në qoftë se pesha e foshnjës nedobyraye apo alergji, ka shumë të ngjarë si një specialist i parë ushqyerit do të rekomandojë është qull oriz, për shkak se ajo është e mirë dhe e produkteve hypoallergenic renditet e para në siguri.


Sigurisht, për një qull vogël gustator mund të jenë të përgatitur në mënyrë të pavarur, por së pari le të peshojnë të gjitha "për" dhe "kundër" gatim të tilla. Avantazhi kryesor i gatimit në shtëpi - kjo është sigurisht e kursimeve. Pasi fëmija ha pak më shumë dhe të hapur jeta raft pako është i kufizuar. Ndoshta kjo pluses fund (të paktën për një kohë). Pas një vështirë llapa oriz kuzhinier në shtëpi konsistencën e dëshiruar pa humbur vitaminat dhe ushqyesve të tjera - deri sa fëmija nuk mund të bëj, ajo do të valoj një kohë të gjatë! Besohet se në shtëpi i bërë qull oriz mund të jetë disi i ngadaltë peristaltikės, ndërsa qull, bëhet me mënyrën moderne industriale (me miell oriz, e cila është përgatitur nga nedroblenoho oriz) mund të rekomandohet edhe fëmijët të cilët tentojnë të kryesojë urezheniju.


Më vonë, përafërsisht pas një viti, ju mund të sigurtë të lëvizin për në qull me miell misri shtëpi. Ngurta qull parë ushqime oriz fillon me 1-2 lugë. Në mënyrë që të sjellë një pjatë për konsistencën e dëshiruar, qull holluar qumështit të gjirit. Gradualisht duke rritur numrin e ushqimeve brenda dy javësh, ne mund të bëjmë qull pak të trashë. Por mos harroni, fëmijët gjysmë ende nuk mund të përtyp dhe gëlltitje ushqim shumë të trasha. Getting të ushqyerit lugë thirrës në mjaft e qull me fëmijën mund të trajtojë çdo pjesë të tillë. Pasi ta keni ushqyer qull fëmijë, mos harroni të ftojë atë në gjoksin e tij.


Në fund të fundit, qumështi i nënës janë të nevojshme për të tretet enzima të reja të ushqimit dhe fëmija mbështetje të vogla të tilla është e nevojshme: ai do të thjeshtojë në masë të madhe familjaritet e tij me ushqim të ri. Dhe përsëri, le ushqime gjatë ditës, por jo gjatë natës - për herë të parë, të jetë në gjendje për të gjetur reagimin e fëmijës ndaj produktit të ri, dhe së dyti, për të shmangur mbingarkesat padëshirueshme, sepse gjellë të reja tretet më shumë se qumështi i nënës. Rastësisht, në muajin dhjetor me futjen e ushqimeve plotësuese fëmijët kanë tendencë për një nevojë në rritje për lëngun. Pra, vazhdoni të jepni gji në kërkesë. Nga 6 deri 12 muaj të jetës, dietë fëmijëve pasuruar në masë të madhe me enët e reja, por gjatë kësaj periudhe të gjirit të nënës për fëmijën dhe do të mbetet burimi kryesor i ushqimit, dhe Ngushëlluesi kryesore.