Fëmija bakteret e dobishme dysbacteriosis


Bakteret stimuluar sistemin imunitar të përfshirë në zbërthimin e yndyrës, proteinave dhe karbohidrateve komplekse, ndihmon në absorbimin e hekurit, kalciumit dhe vitamina, çhelmoj trupin nga rrezikshme "vëllezërit". Shumica e njerëzve nuk e dinë emrat e baktereve të dobishme, por fjala "Staph" ose "strep" e njohur për të gjithë.
Bakteret e dëmshme janë në trupin e çdo personi të shëndetshëm. Ata jetojnë në traktin respirator, zgavrën e hundës dhe gojës, sistemin e tretjes, zorrës së trashë, traktit urinar dhe uyazyka sistemit imunitar normal nuk përbëjnë një kërcënim për shëndetin. Nëse imuniteti është ulur trupi nuk mund të përgjigjet ndaj infeksionit, ka dysbiosis - një shkelje e ekuilibrit midis organizmave të dobishme dhe patogjene. Le të flasim për bakteret më të dobishme në fëmijën dysbacteriosis!Shkaqet e përbashkëta të dysbiosis - një efekt anësor i antibiotikëve, duke dobësuar të trupit, reduktuar imunitetin. Sëmundje thirrje mund lindjes trauma, sëmundje kronike, kirurgji, ekologjinë e keqe. Newborn dysbiosis e mundur për shkak të një kërkesë të vonuar në gjoks. Nëse në lindje ka qenë më shumë se 12 orë, dhe fëmija nuk ka marrë colostrum, stomaku i tij në vend të baktereve të dobishme të fillojnë për të kolonizuar sëmundje. Foshnjet e lindura me prerje cezariane, nëna nuk ka marrë microflora, ata dysbiosis probabiliteti është veçanërisht i madh.


Shkelja bilanci bakteriale çon në faktin se edhe me një dietë të ekuilibruar fëmija mungon elementet e nevojshme për ndërtimin e qelizave. Hekur, kalcium, vitamina zhytur dobët. Ushqimi i pamjaftueshëm përpunuara irriton zorrë, duke shkaktuar inflamacion në të. Nëse nuk ndërmerren veprime bakteret e dëmshme depërtojnë në gjak që shkaktojnë lezione të organeve të tjera.
1. Qumështi i gjirit duhet të mbahet. Mami duhet të pini menjëherë një kurs të probiotics për normalizimin microflora zorrëve. Për veprim efektiv është e rëndësishme se përbërja e drogës u përshtatur maksimalisht për microflora grave.

2. Mami dhe fëmija kanë nevojë vidyazykatysya e antibiotikëve dhe droga të tjera.
3. Mami duhet t'i përmbahen ose të rrinë në vete ushqim mono-dietë. Vidyazykatysya nga yndyrore, skuqur, ëmbëlsirat, ushqim të konservuar dhe pije të gazuara. Tiny, përveç qumështit të gjirit duhet të ushqehen holluar lëng, ajo stimulon sekretimin e enzimeve pankreatik.

4. Ndryshimi Mode forcim. Hidh ujë të fryrë ftohtë stomak nuk mund të - ajo do të shkaktojë spazma në zorrë. Ju mund të, i mbyllur pëlhurë me lajle e tij të ngrohtë, të derdh ujë mbi shpinë dhe këmbët e foshnjës. Trajtimit të ujit stimulon funksionet mbrojtëse të trupit, të ndihmojë luftën dysbiosis.

Dysbiosis manifestohet si çrregullime të zorrëve: kapsllëk ose diarre, fryrje, bloating, perystaltytsi zgjeruara. Në fëmijët më të vjetër se mosha hrudnychkovoho gungë ndonjëherë asimptomatike. Por pediatër me përvojë do të vini re se fëmija është shpesh i sëmurë, pas moshatarët e tyre në peshë, u ul oreksin. Reaksione alergjike të vazhdueshme ndaj ushqimeve të ndryshme gjithashtu mund të tregojnë rritje e jashtëzakonshme. Çekuilibër në trup është më e lehtë për të parandaluar se sa për të njohur dhe trajtuar. Parandalimi duhet të fillojë para lindjes së fëmijës.


Fëmija i parë merr microflora, duke kaluar nëpër kanalin e lindjes së nënës. Pra, nëna shtatzënë me kujdes trajton microflora e vet, aq më mirë. Kur planifikoni shtatzëninë duhet të përparojnë për të hequr qafe e vatrave të infeksionit, dhëmbëve shërohet, kontrolloni sistemit urogjenital, gjendjen e microflora në traktin gastrointestinal. Kjo përfundon natyrore parandaluese. Ilaç më të mirë kundër dysbacteriosis në të sapolindur - qumështi i gjirit. Me të në trupin e fëmijës të marrë të gjitha bakteret e nevojshme të dobishme. Basic - Bifidobacterium - deri në 90% të florës zorrëve të fëmijëve ushqehen me gji. Detyra e tyre është për të shtypur riprodhimi i mikrobet patogjene të ndihmuar në tretje të karbohidrateve, të marrin pjesë në sintezën e vitaminës K dhe grupit B. Metodat e ruajtjes së baktereve të dobishme janë të thjeshta. Mos përdorni antibiotikët, për të parandaluar beriberi. Vidyazykatysya e mishit yndyror, salcice, mish të tymosur, produktet ëmbëltore. Eliminimi i alergeneve potencial: kikirikë, agrume dhe çokollatë. Respektojnë këto rregulla duhet të gjithë pleqsh: një çekuilibër i baktereve të dëmshme dhe të dobishme mund të ndodhë në çdo kohë.


Në mënyrë jo të bëjë në vijim:
1. të pezullojë dhënien e gjirit. Strukturat në qumështin e lopës mund të përkeqësojnë dysbiosis.
2. Silleni sëmundje me antibiotikë. Ata vrasin florës dobishme dhe vetëm pa zë patogjene. Si rezultat i kësaj, gjendja përkeqësohet.
3. Merrni ilaçe që përmirësojnë tretjen. Ato mund të shkaktojnë alergji apo ata nuk e aktivizon enzimat që kanë nevojë. A nuk e përshkruajnë ilaçe të tillë vetëm.
4. Masa për një dietë shumë të rreptë. Ushqim paekuilibruar mund të përkeqësojnë dysbiosis.

5. Plotësisht anulluar forcim dhe ecën.