Vitamina të dobishme për sistemin nervor


Çdo sistem i vitamina esenciale njerëzore. Vetëm kur mjaft prej tyre do të pajisen me aktivitet të plotë dhe normal të gjithë organizmit. Sistemi nervor nuk është një përjashtim. Për mbështetjen e saj, dhe rivendosjen vitaminat e nevojshme dhe substanca që mund të ndikojnë në veprimtarinë psikologjike dhe fiziologjike. Me fjalë të tjera, ju nuk mund të lënë pa vëmendje për çdo simptome të sistemit nervor që janë frika banale dhe lodhje, dhe i vazhdueshëm dhe panik, swings konstante humor, ankthi, pagjumësia. Prania e këtyre simptomave tregon se vitamina dobishme të nevojshme për sistemin nervor.


Siç dihet, qelizat nervore nuk shërohen, por të ngadaltë "veshin" e tyre është e mundur. Ju duhet vitaminë A. ajo mund të përdoret për të ndikuar në plakjen e përgjithshme të trupit të njeriut. Vitamina A mund të merret duke ngrënë mish lope, patate rosto, karrota, kajsi, pjeshkë, gjalpë krem ​​dhe djathë.
Me vitaminë C mund të mbrojë sistemin nervor nga mbingarkesa e vazhdueshme, stresi, shqetësimet. Kjo vitaminë ndihmon të prodhojë hormonet e anti-stresit në trup, kështu që sistemi nervor është e dobishme që të përfshihen në dietë e frutave të freskëta dhe perimeve: brokoli, speca, domate, grejpfrut, portokall, shalqi, mango, limon dhe gooseberries.


Aktiviteti i rregullt fizik mund të shkaktojë lodhje që ndikon në sistemin nervor. Ajo ndihmon në mbrojtjen vitaminë E. Për shkak se vitamina të dobishme në këtë rast mund të merren nga bajame, vaj luledielli, lajthi, spinaq, fasule.
Në çdo frustrimi dhe ankthi është lehtësuar sistemin nervor, për shkak në punën e reduktuar, vëmendje të shpërndara, ka humbur plotësisht aftësinë për t'u përqëndruar në diçka. Si rezultat i stresit të vazhdueshëm psikologjik manifeston aktivitetin e vazhdueshme e tepruar. Në kushtet e një çrregullimi të tillë të sistemit nervor është stunting. Për t'u marrë me këtë problem ndihmën vitamina të dobishme B1 quajtur edhe thiamine. Ai besonte mbi të gjitha, një antidepressant, gjendet në bollgur dhe hikërror, qumësht, alga deti.


Dobishme për të rregullt B2 ushtrim vitaminë ose riboflavin. Është e nevojshme për të siguruar që trupi i prodhuar energji të mjaftueshme të nevojshme jo vetëm atletët, por edhe të ndonjë personi tjetër. Me mungesën e tij e dhimbje koke të mundshme të shpeshta, mungesa e gjumit normal, dobësi dhe përkeqësimin e humor.

Shkelja e sistemit nervor ndikon në aktivitetin e kujtesës statusin mendor. Proceset Rozuyazytsi ngadalësojnë, humor është vazhdimisht në ndryshim. Për të neutralizuar efektet e tilla të stresit në trup, ju duhet të përfshijnë në dietën tuaj vitaminë B6 e cila ndihmon prodhojnë acid nukleik në trup dhe formimin e një sasi të mjaftueshme të hemoglobinës. Pa vitaminës B6 në trup u ndal për gjashtëdhjetë proceset! Rastësisht, vitaminë B6 është zhytur më mirë nëse merren sasi të mjaftueshme të vitaminës C si të përshkruara më lart, si dhe produktet që përmbajnë magnez. Ky kombinim i forcon jo vetëm nervor, por edhe sistemin imunitar. A nuk e bëjnë pa vitaminë B9 në qoftë se ju doni sistemi juaj nervor nuk ishte shumë emocionuese. Kjo është një punë e lehtë për të dhënë trupin tuaj duke ngrënë mëlçisë viçi, banane, pure patate, mish derri, kumbulla të thara, portokall, lëng, bukë nga mielli gruri.


Shteti mund të ndikojnë në kujtesë dhe grumbullimi i tepërt i produkteve toksike të formuara në trup për shkak të faktorëve të ndryshëm negative. Nën ndikimin e guaska e tyre shkatërruan trurin që të çon në punë të dobët mendor. Për të luftuar fenomene të tilla vitaminë B12 aftë. Veçanërisht e dobishme kjo vitaminë për sistemin nervor njerëzor lart. Vitamin B12 ka një efekt të dobishëm për fije, i cili është në sistemin nervor, në mënyrë që ata luajtur shpejtë. Këto vitamina të dobishme thjesht nevojë urgjente për të përfshijnë në dietën tuaj, nëse ndonjëherë nuk ka dëshirë për të bërë asgjë, nuk kishte apatia për botën dhe veten e tij, dhe humor të keq gradualisht kthehet në depresion. Për të forcuar trupin dhe sistemin nervor duhet rregullisht të marrë pule, oysters, ton, shojzë e Atlantikut Verior, mëlçisë dhe viçi, kos, vezë. Përmban kjo vitaminë është e mirë për sistemin nervor, vetëm produktet që janë me origjinë shtazore.


A keni vënë re ndonjëherë se shteti juaj emocionale është shumë e varur nga kushtet e motit? Nëse kjo është diell dhe i qartë dhe humor është i gëzuar, pozitiv. Nëse re jashtë me shi, duket se të gjithë ubravsya botërore në bojë gri. Kjo është efekti në mungesën e trupit të vitaminës D. Kjo është e lehtë për të marrë, ndërsa në plazh, jashtë në një mot me diell. Rrezet e diellit i jep trupit një ultravjollcë të dobishme, përmes së cilës përmirëson disponimin. Prandaj është e rëndësishme jo vetëm për vitamina të dobishme brenda me produktet, por edhe të marrin ato nga çdo gjë që na rrethon. Çdo ditë ju keni nevojë për të dalë nga shtëpia, dhe gjatë ditës së punës të paktën disa minuta për të parë nga dritarja: ajo do të marrë frymë dhe ajër të pastër, dielli dhe për të marrë racionin e rrezatimit ultravjollcë.


Pavarësisht nga përfitimet e paçmuar e vitaminave duhet të kujtojmë se numri shumë i madh i tyre mund të ndikojë negativisht në trup. Ndiqni që të mos caktojë një vitaminë tableta komplekse vetëm - ajo mund të bëjë një mjek. Burri në shtëpi të mjaftueshme për të ushqyer siç duhet dhe plotësisht, duke përdorur vitamina të dobishme me produkte. Jo për asgjë, sepse natyra i ka shpërndarë të gjitha vitaminat në ushqime të ndryshme: ata kanë një numër të mjaftueshëm të hyjë në trup.