Pronat e dobishme e gratiola medicinale


Gratiola officinalis - një lartësi shumëvjeçare bimë e 15 deri në 30 cm, e cila i takon rannykovyh gjini rritet në zonat kënetore përgjatë lumenjve bregdetit ultësirën në pjesën evropiane të Rusisë, Siberi Perëndimore dhe Kaukaz. Gratiola ka ngritur rrjedhin, sessile, heshtak, lë të kundërta me tre venave gjatësore. Lule të bardha në gjeth të gjatë, të vetmuar, lulëzim axillary në qershor dhe korrik. Fruta - kuti polyspermous. Të gjitha pjesët e bimës janë helmuese!
Pavarësisht nga fakti se kjo bimë është helmuese, gratiola medicinale pronat e dobishme janë përdorur gjerësisht në mjekësi. Në përbërjen kimike gratiola gjetur glycosides toksike hidhura hratsiotoksyn dhe hratsiolin, saponins, resins, acide organike. Përgatitjet nga rrënjët e gratiola medicinale të japë një laksativ, stomakut, efekt anthelmintic dhe diuretik në trup. Ground pjesë gratiola droge të përdorur për trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, të shoqëruara otechnostyamy.Herbs korrje bëni gjatë bimëve lulëzuar. Rhizomes janë gërmuan në vjeshtë. Para se centrali është nënshtruar tharjes, rrënjët janë të qartë e tokës, larë dhe të thata rroba dhe bar renditura, duke hequr pjesët e papërdorshme dhe mbeturinat. Thata gratiola medicinale në hije jashtë ose në një zonë të mbyllur, por të ventiluar mirë. Dyqan saponin 2 vjet në qese kanavacë, kuti kartoni apo tufa vend të thatë dhe të errët.

Dobishme gratiola pronë të shkaktojë të vjella, të stimulojë lëvizshmëri zorrëve dhe tonin e mitrës duke përdorur healers në fshatra ruse kohë më parë. Por ata gjithashtu paralajmëroi të abuzimit të drogës gratiola. Fakti se një mbidozë të drogës gratiola mund të shkaktojnë helmim, dhimbje barku, konvulsione dhe kolaps. Prandaj, trajtimi gratiola trajtohen me kujdes dhe dozë kujdes vidmiryuvaly.


Përdorimi i gratiola medicinale
Merrni tharë rrënjët gratiola dhe bluaj mirë. Masa 1 g rrënjë pluhur e Hauranin. Merrni me ujë si helmim ilaç për të vjellë.
Muzik rrënjët bar dhe Abrahami, pastaj përzierje mirë. Masa në shkallët e 1 g pluhur. Merrni me ujë si laksativ.
E mirë për të pirë infuzion e gratiola me sëmundje të zemrës dhe edemë. Për ta bërë këtë, të marrë 1/2 lugë herbs copëtuar dhe pour 1 filxhan me ujë të valë. Mbush për 30-40 minuta. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë me pelte.


Bile gratiola pronë droge të përdorur për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe të pankreasit. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një zierje e një përzierje të copëtuar rrënjët të thata dhe bimëve Abrahamit, të marra në pjesë të barabarta. Për të përgatitur supë duhet të marrë 1 lugë përzierje dhe pour 1 filxhan me ujë të valë. Pyetni enët e drogës në një banjë me ujë, të mbuluar dhe kuzhinier për 15-20 minuta në ngrohje të ulët në çiban të ulët. Datat supë të ftohtë, pastaj tendosje atë nëpërmjet napë. Shtrydhur Raw jashtë mirë dhe derdh supë me ujë të vëllimit të mëparshëm. Pini 1 tbsp 3 herë në ditë, pas ngrënies.


Nga krimbat bëjë infuzion të lë thatë 1/2 lugë çaji terren pjesë gratiola medicinale dhe 1 filxhan ujë të valë. Lëndëve të derdh ujë, përfundoi mirë të vluar, të vënë mbush për 2-3 orë. Infuzion i tendosje përmes napë. Merrni 1 tbsp 4-6 herë në ditë pas ngrënies. Kursi i trajtimit deri në liri të plotë nga parazitët.
Fresh lë grimcuar kanë medicinale gratiola karakteristikë e bukur për të pastruar ekzemë plagët shëruar dhe plagë të pashëruara të gjata. Ju duhet të aplikoni për një kthim në sipërfaqe të dëmtuar të një bimë medicinale dhe fashë saj prybyntuvaty. Ndryshoni fashë duhet të jetë çdo 2-3 orë për të përfunduar pastrimin e plagëve.


Infuzion i barishte është përdorur edhe si një locion për t'u kujdesur për lëkurën e problemit.
Në shkelje të ciklit menstrual dhe stimulimin e aktivitetit të punës përdorur një zierje e rrënjët e Hauranin. Për të përgatitur lëngun e mishit, të marrë 1/2 lugë rrënjët grimcuar drogës gratiola. Hidh 1 filxhan me ujë të ftohtë, të mbuluar dhe të vihet në një zjarr të ngadaltë. Të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 20 minuta. Cool, tendosje. Merrni 1 lugë çdo orë, të pijshëm pelte.


Me stagnimin e qumështit në gji, mjekët rekomandojnë duke bërë fundit fasha të gjinjve me herbs grimcuar. Gjithashtu ombrellë nga pjesët grimcuar terren të bimëve aplikuar për bruises dhe gjakderdhje nga nyje dhimbshme.
Mjekët e lashtë atribuohet pronat e mrekullueshme gratiola në trajtimin e hydrocephalus, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, kancerit të lëkurës dhe forcim të gjëndra. Për ta bërë këtë gratiola ekstrakt nga avullimit dhe tretjes. Për fat të keq të dhëna të sakta në lidhje me automjet nuk është i njohur. Në ditët e sotme phytotherapist kualifikuar trajtimin e sëmundjeve të lëkurës drogë nga gratiola medicinale.


Mos harroni se gratiola officinalis - një bimë shumë helmuese. Në këtë drejtim, përdorimi i formave të pavarura dozimit të tij për trajtimin e ndonjë sëmundje të papranueshme. Trajtimi i këtij mjeti duhet patjetër të bëhet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore, të cilat do të përcaktojnë dozen dhe trajtim. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.