Pronat e dobishme e kozmetikës farmaceutike


Modest në kozmetikë pamjen shiten në barnatore, kushton para. Dhe shumë prej nesh mund të shtrohet pyetja: pse kaq shtrenjtë dhe duhet të paguajnë aq shumë për të? Cili është dallimi kryesor nga të njohura të saj, të dashur nga njerëzit e krem ​​konvencionale dhe maska? Klasa e kozmetikës mjekësore (i quajtur edhe farmaci) zë një vend të veçantë në mesin e kozmetikës. Ajo kombinon dy koncepte: kozmetike dhe farmaceutike. Shpenzimet që lidhen me të, mund të parandaluar përkeqësimin e sëmundjeve serioze të lëkurës (psoriasis, puçrra fytyre, dermatit atopic dhe t. E.) Për të minimizuar efekt anësor ilaçe apo edhe të ndaluar procesin e plakjes. Me fjalë të tjera, për të jashtme modeste fsheh një mundësi të madhe. Një krem ​​i mirë duhet të jetë, siç thonë francezët, bëri sur mesure (rrobaqepsi në kërkesë). Çfarë pronat e kozmetikës farmaceutike të dobishme?


Farmacist "hequr masën"Dmth gjeni nevojat e lëkurës tuaj, dhe "duke u përpjekur në rrobat" - Oferta apo kontrollor hetim. Prodhues të ngurta (zakonisht prodhohen liderët industrinë farmaceutike kozmetike farmaceutike, e cila në vetvete është i besueshëm) siguron efikasitet të lartë dhe siguri absolute. Për garancitë - gjyqet e shumta klinike në spitale dhe publikimi në revista profesionale. Ndarja e kozmetikës në mjekësor dhe jo mjekësor dhe jo arbitrare. Në Ukrainë, certifikimi i kozmetikës shpenzon disa laboratorë që janë pjesë e një listë të veçantë të Ministrisë së Shëndetësisë. Dhe pasi ne kemi kozmetike mjekësore zyrtarisht nuk ekziston, të vërtetojë atë, si dhe çdo kozmetike të tjera. Pra, të gjitha deklaratat në paketimin e krem ​​- krejtësisht për të fajësuar prodhuesi. Për më tepër, në qoftë se kozmetike të certifikuara, ajo mund tashmë të shiten në çdo pikë të shitjes me pakicë, duke përfshirë farmaci dhe ndarjen e tij në terapeutik dhe nelechebnuyu është mjaft arbitrare.


Në kushtet e legjislacionit në Evropën Perëndimore (shumica e kozmetikës mjekësore të kryera në Francë), kjo do të thotë se në bazë të sëmundjeve të caktuara të lëkurës kanë një efekt terapeutik të garantuara, të dëshmuar në provat klinike. Nga rruga, dallimi kryesor në mes kozmetikë konvencionale nga provat klinike - në numrin e subjekteve. Në rastin e parë, një grup prej 30-50 njerëz, e dyta - me 500 dhe më shumë përveç, janë në klinikë nën mbikëqyrjen e dermatologists. Në kryerjen e mjekët të tilla kërkimore gjithmonë të vlerësojë pasojat afatgjata: sa kohë ka efektin në të cilat numri i subjekteve. Kjo është përbërjen në Ukrainë dhe e quajti terapeutik. Buy it vetëm në barnatore dhe jo në dyqane parfum.


Në mënyrë tipike, pronat e veçanta unike dobishme e kozmetikës mjekësore është e ndryshme. Ajo përdor hulumtuar mirë përbërësit që mund të shihet si një pjesë e mjekësore (oksid zinku, Panthenol, gluconate kalcium, etj), dhe si pjesë e kozmetikës (acidit Hyaluronic, kolagjenit, ure, ekstrakte bimore, ujërave termale) dhe të veçanta Kompanitë e patentuar të veçanta. Por cilësia dhe pronat e këtyre komponentëve janë gjithmonë shumë të lartë. Kozmetike unike mjekësore - teknologjia e prodhimit të tyre. Për shembull, për të hyrë në krem ​​formën funksionale të vitaminës A, është e nevojshme që substanca e tij aktive (më së shpeshti në përgatitjet kozmetike është Retinol) krem ​​është mbajtur në një formë të vazhdueshme, ose nuk ka efekt në proceset metabolike në lëkurë nuk është. Stabiliteti i Retinol arrihet me teknologjitë e ndryshme, të tilla si futja e stabilizues apo mykrokapsulyrovanyem.


Metodat e këtyre rrugëve, e cila është arsyeja pse një përbërje të thjeshtë krem ​​ngjitur me çmim të vështirë. Unë Një shembull tjetër: një formë e qëndrueshme e vitaminës C - acidi L-Askorbik, e cila gjithashtu stabilizimit është arritur nga teknologjitë e shtrenjta të larta. Edhe ekstrakte bimore për markat farmaceutike janë shumë të pastruar dhe të koncentruar për të mbajtur aktivitetin e të gjitha substancave kapuç. Duke filluar farmaci bën të ekuilibruar, që përmban përbërësit aktiv është në përqëndrime të tilla që janë në gjendje të japin një efekt të garantuar. Numri i përbërësve zakonisht më pak se 10.


Kozmetike mjekësore të bëra mbi bazën se ajo do të përfitojnë të dy njerëz të shëndetshëm dhe njerëzit me lëkurë të ndjeshme të prirur për të reaksioneve alergjike. Në mënyrë tipike, markave shumica farmaceutike kanë disa lloj të ujit termal. Kjo burimet e ujit, heq acarim, përmirëson përtëritje të lëkurës dhe ka efektin e një efekt pozitiv në lëkurë me sëmundjet dermatologjike. Uji termal në përbërjen e kozmetikës është një garanci për pronat e saj medicinale. Për shkak të gamë të gjerë të olyhoэlementov dobishme lëkurës (hekuri, bakri, zinku, fluorit, argjendi, mangan) e ujit të tilla zvogëlon përgjigjet e qelizave të lëkurës që janë të përfshirë në hyperactivity, dhe në përgjigje, lëkura jonë bëhet më pak të ndjeshme.


Përveç ujë termal përmirëson metabolizmin në mes të qelizave, rivendosjen hidrobalans epidermë dhe rrit efikasitetin e qelizave bazë imunologjike të mbrojtjes, duke rezultuar në lëkurë reziston më mirë ndikimet e jashtme. Nuk janë të freskët, kripë, kalcium, azotit, dioksidit të karbonit dhe puset tjera. Kimike Përbërja dhe mineralizimit rekomandime të varet nga mjetet e aplikimit. Por shumica e pjesës së disa komponentë minerale, si për prodhimin e kozmetikës duke përdorur ujë shumë të vыsokomyneralyzyrovannuyu me përmbajtjen më të lartë të lëndëve ushqyese.