Pronat e dobishme e Astragalus


Indeksi artikull

Shumica e varieteteveBimët e shërbimeveCilat pjesë janë përdorur për bimë medicinaleContraindication


Astragalus - një bimë shumëvjeçare që i takon familjes së bishtajore, lakër në një kaçubë të vogël me rrjedh. Lë janë forma të zgjatur dhe të mbledhur në dhjetra çifte, kështu bimore duket shumë e pazakontë. Shufra ka një dendësi të mirë rrënjë.
Lule Astragalus mund të jenë me ngjyra të ndryshme: të verdhë, jargavan, të purpurt dhe të bardhë. Të gjithë ata u mblodhën në mënyrë harmonike në inflorescences. Vetë fruta janë të vogla, rrumbullakët, në formën e manave. Ata janë shumë të ngjashme me familjen tjetër fasule.


Astragalus shumë lloje, më shumë se 1,500 bimore ka veti të dobishme, në sajë të vitaminave të ndryshme dhe elementë që promovojnë dhe për të ruajtur shëndetin e trupit gjurmë. Ndër substancat medicinale selen dhe tocopherol shumë antytoksynov natyrore.


Shumica e varieteteve


Territori Astragalus danez ka shpërndarje të gjerë. Ajo mund të shihet kryesisht në Rusi, Kaukaz, Ukraina, bimë është edhe në Lindjen e Largët. Mjedisi - shpatet dhe stepë zona.
Moçal Astragalus rritet kryesisht në Perëndim Siberi, Azi dhe Lindjen e Largët. Kjo specie mund të gjendet në afërsi të ligatinave në pyjet halore dhe zonat bregdetare.

Astragalus saralynskyy ka veti shëruese dhe të pasura me vitamina. Shpesh këto specie janë gjetur në territorin Krasnoyarsk, rajoni Altai, Irkutsk, rajonet Buryatia, tundër dhe pyjet subalpine.


Bimët e shërbimeve


Si rezultat i shumë eksperimente dhe studime kanë treguar se pronat e dobishme të përfshira në pjesën e bimëve që mund të ofrojnë efekt të favorshme shëruese në shumë organe. Të përfshira në komponentet e bimëve janë të ngadalësuar procesin e plakjes dhe stimulon zemrën, mëlçinë dhe stomakun. Shpesh Astragalus është përdorur në mjekësinë tradicionale. Bimore është gjithashtu e dobishme, sepse ajo përmban një sasi të konsiderueshme të polysaccharides, flavonoids, acide organike, rutin, vajra esenciale.

Funksioni i parë terapeutik është e rëndësishme në atë që Astragalus ka një efekt tonik dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Ajo mund të përdoret si laxatives ose reumatizma.


Cilat pjesë janë përdorur për bimë medicinale

Posaçërisht për këtë qëllim, rrënjët e bimëve. Pas mbledhjes ata lahen tërësisht dhe të thata. Astragalus duhet të ruhen në një dhomë, e thatë pak më të errët me oksigjen të mjaftueshëm. Frutat dhe gjethet janë korrur edhe për qëllime mjeksore. Ata janë të ruajtura zakonisht në një formë grimcuar. Materialet medicinale të para mund të vendoset në kartona të përshtatshme, ose përhapur në letër.

Shpesh ekstrakte përgatitur të Astragalus për të mbështetur aktivitetet dhe funksionet vitale të sistemit kardiovaskular. Aplikimi: në një gotë me ujë të ngrohtë zier duhet të plotësoni 2 lugë bar të thatë. Kjo zgjidhje infused për 15 minuta. Atëherë ajo është e filtruar. Duhet të marrë 2 lugë 3 herë në ditë.
Në mënyrë për të kuruar atherosclerosis marrë Astragalus sherstystokvitkovoho nuancë, e cila është përgatitur me alkool dhe përzierje barishte në raport 3: 1. Pranuar do të thotë 3 herë në ditë 25-30 pika. Është e rëndësishme që të përmbahen në këtë numër. Si rezultat i përdorimit të tepruar të mbidozë mund të ndodhë, e cila do të çojë në pasoja negative.Contraindication


Është rreptësisht e ndaluar për të marrë ilaçe gjatë shtatzënisë. Disa njerëz janë të patolerueshme nga natyra një komponent i bimëve. Rezultati mund të jetë një reaksion alergjik. Mos e merrni ilaçe pa e parë duke folur me mjekun tuaj.
Gjithashtu nuk rekomandohet decoctions dhe infuzione e personave që vuajnë nga hipertensioni.