Pronat e dobishme e koriandër aromatike


Ndoshta nuk ka qenë shumë në vendet jugore, por sigurisht dëgjuar se kur aplikoni ndonjë enët e mishit në një traditë, të paktën gjysma e gjellë merr herbs aromatik. Për fat të mirë, kjo nuk ka mungesë, dhe zgjedhja është e përcaktuar vetëm nga preferencat shije.
Kjo erëz lë askënd indiferent - ose dashuri apo refuzojë të gjithë. Ndoshta kjo mund të quhet erëz më të diskutueshme dhe në të njëjtën kohë, pronat e dobishme e cilantro aromatike meritojnë rozyazyka veçantë.Nuk është çudi, nëse ju jeni të njohur me këtë fabrikë nën një emër krejtësisht të ndryshme, të cilat ai pretty much: Chinese majdanoz, kolyandra, chylantro, shlendra, kashnych, kyuzbara, dhanyya dhe të tjerët. Në çdo vend është quajtur ndryshe, por ju duhet të dini se ajo është e njëjtë erëza. Megjithatë, në këtë fabrikë ngulitur dy emra kryesore - cilantro koriandër. Një nga kjo dhe edhe nëse dallimet?
Koriandër aromatike, ndonjë nga format e saj (të freskëta, të thata, tokë), ofron jeshile, por bimët rrjedhin nga fara - ajo është koriandër. Së jashtmi kjo është shumë e ngjashme me majdanoz, për shkak se ajo është ngatërruar shpesh.


Adhurimi historik cilantro aromatike
Historia djegëse fillon me cilantro Mesdheut. Është kjo zonë konsiderohet të jetë vendlindja e uzinës. Përfundimisht, ai u soll në Amerikë, Zelanda e Re dhe Australia.
Papirus lashtë ruajtur përmend cilantro, i cili ishte i njohur shumë kohë para epokës sonë. Ajo është përdorur jo vetëm si një erëz, por edhe si një trajtim. Në Kinën e lashtë ishin të bindur se cilantro dhe fara e saj janë në gjendje të zgjasin jetën madje dhe të japë pavdekësi. Evropa mesjetare e përdorur atë si një magji dashurie. Për këtë ditë ka mbetur një besim se në qoftë se keni kryer fara koriandër, paratë me siguri do të vijë mirëqenien.

Në Azi, koriandër nderuar si një përforcues natyrore, ndihmon për të gjetur gëzimin e dashurisë. Në Romën e lashtë, ishin të bindur se erëz është në gjendje të nxeh oreksin.

Të dhënat historike thonë se rusët kishin për t'u takuar me koriandër aromatike kohët e fundit. Vetëm në vitin 1830, Count Apraksin importuara në Rusi fara koriandër. Megjithatë, ekspertët kanë tendencë të mendojnë se ndoshta ata erdhën tek ai rastësisht, por në fakt, ai donte për të sjellë anise.
Gjithsesi, por koriandër miratuar nga barërat e këqija dhe të gjatë injoruar. Ndoshta ajo është e lidhur edhe me atë erë të veçantë që vjen nga bimët. Përkthyer nga fjala greke «koris» do të thotë "bug". Dhe në fakt, centrali i ri është në gjendje të shtyjë erë mjaft të mprehtë, të cilat fruta papjekur janë të obliguar aldehydu trans trytsedenolu-2. Deri në kohën e ripening pothuajse gërryjtem dhe erë është reduktuar në masë të madhe.

Paraardhësit tanë që kanë jetuar në shekullin e XIX, besonin se fara koriandër mund të mbrojë nga dëmtimi në qoftë se do t'i shpërndante përgjatë pragun.

Pronat e dobishme e koriandër aromatike
Erë erë, por nuk mund të mohojë faktin se pronat e dobishme e cilantro aromatike meritojnë vëmendje. Kjo nuk është vetëm një nuancë. Përbërja e tij është i pajisur me një numër të dobishme dhe të nevojshme për substancat tona trupit dhe vajra. Dhe në këtë rast nuk ka nevojë për të ndarë fara koriandër gjelbër e koriandër. Dhe pastaj, dhe një tjetër - një burim natyror i vitaminave, veçanërisht A, C dhe Grupi B.

I pari i rëndësishëm për vizionin tonë, flokë, lëkurë të bukur, eshtra të fortë dhe sistem të mirë imunitar. E dyta është një antioxidant dhe një komponent i rëndësishëm në funksionimin e kockave dhe indeve lidhës. Vitamina B - një tretje të mirë, të shëndetshme, lëkura e re, rrit rezistencën ndaj sëmundjeve.
Vajra esenciale janë të pasur dhe lynaloolom heranyolom. Të marra nga frutat pjekur, ajo ka një erë shumë të mprehtë, por në doza të vogla është një këndshme dhe të butë.

Konsumi i rregullt i cilantro mund të përmirësojë funksionin e zemrës dhe aktivitetin e trurit. Me veprim baktericid, ajo rrit rezistencën ndaj infeksioneve të ndryshme. Fresh lëng koriandër ndihmon me gjakderdhje mishrat, stomatit, të zvogëlojë dhimbje dhëmbi. Është vënë re se centrali është në gjendje të ndihmojë në histeri.

Për traditën e mirë të vjetër, të konsumuarit rezulton ose një plagë të vogël ne aplikojmë gjethe delli. Cilantro ka një efekt të ngjashëm dhe të imponuar zonën e prekur të trupit compress me të pastër, gjethe pure, heq kruarje dhe djegie, parandalimin ethe dhe promovon shërimin e shpejtë të plagëve. Kjo metodë e trajtimit është eczema ditës, erysipelatous dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Në varësi të cilantro ndryshme dhe vendin e zhvillimit, përbërja e fara pjekur mund të jetë pak më të ndryshme, por mesatarisht është: 15% vaj esencial, 28% vajra yndyrore (yzooleynovaya, oleik, linoleik, palmitik, etj), proteina 17% substance, pektin, niseshte, alkaloide, tannins, glukoze, fruktoza, vitaminë C dhe të tjerë.


Farat e koriandrit janë përdorur për të rritur oreksin, forcojnë muret e stomakut, të përmirësuar tretjen. Ata janë të rekomanduara për pacientët me epilepsi, si cholagogue në sëmundjet e tëmthit dhe mëlçisë. Ndër mjetet juridike popullore përdoren për hemorroide dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal.
Në një shënim për ata që nuk e mendjes pak për të pirë. Në qoftë se para vakt të marrë një fara pak koriandër, ai mund të ngadalësojë dehje. Nëse keni pasur për të plotësuar në mëngjes me "erë shkarkimit të alkoolit nga goja e tij, ju duhet të bëj fara koriandër. Edhe pse me siguri më të mirë e di kur do të ndalet dhe të mos shkojnë në ekstreme.


Contraindication
Asnjë freskët as si droga, cilantro dhe koriandër nuk mund të përdoret në gratë shtatzëna. Spice nuk është e rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe i cili pësoi infarkt miokardi. Mos abuzimi saj në prezencën e rritjes koagulimit të gjakut, si dhe tromboza, thrombophlebitis, hipotension dhe hipertensionit.