Pronat e dobishme e patëllxhan për njeriun


Funny gjë, por në Greqinë e lashtë besonin se njerëzit të cilët shpesh konsumojnë këtë perime, dëmtojnë shëndetin e tyre mendor. Jo rastësisht një herë bimore u quajt "molle e çmenduri." Cilat janë pronat e dobishme e patëllxhan për një njeri?
Megjithatë, në healers gabim nuk ishin shumë të gjata. Edhe në ditët e mjek i famshëm Avicena (Ibn Sina) patëllxhan të janë përdorur gjerësisht nga mjekët në trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, veshkave dhe mëlçisë. Por në shekullin e XIX ndriçues mjekësore evropiane më në fund provoi se patëllxhan (domate relative dhe patate) - jo vetëm një perime të vlefshme diete dhe medicinale, por edhe një ilaç natyral që mund të mbajnë të rinjtë. Në mënyrë të veçantë për patëllxhan njeriut mësimet e pasura karbohidratet, proteina, glukoza, fibra, pektin, taninet dhe niseshte. Shumë në perime dhe mineraleve trupi ka nevojë për kalium, magnez, kalcium, fosfor dhe hekur. Dhe patëllxhan të pasura me acid Askorbik (vitaminë C) dhe të gjithë grupit të vitaminave se përdorimi i rregullt i perimeve lejon njerëzit të thjeshtë dhe në mënyrë efektive për të forcuar mbrojtjen e sistemit imunitar për të rezistuar sëmundje të ndryshme, për të parandaluar efektet e tyre anësore të rrezikshme.Për më tepër, përmbajtja e lartë e kripës kalium dhe magnez në mënyrë të konsiderueshme e forcon muskujt e njeriut të zemrës (miokardit), njoftimit pacientët me sëmundje të zemrës koronare (CHD) zhvillimin e sëmundjeve të tilla të tmerrshme si sulm në zemër. Në këtë kuptim patëllxhan për cores fjalë për fjalë produktet e pazëvendësueshme të kujdesit shëndetësor natyrore. Për më tepër, prania e substancave specifike jetëgjatësi perimeve melanohena lehtëson lirimin në kohë të lëngjeve të tepërta nga trupi, heq puffiness, normalizes nivelet e urinës kripëra të acidit përdhes, mban ekuilibrin acid-alkaline.

Provuar shkencërisht me Pronat e dobishme perime, blu patëllxhan aktive largon kolesterolin e tepërt (pothuajse 50%) nuk ka dhënë atë për të grumbulluar në mëlçi dhe në muret e brendshme të enëve të gjakut, forcimin e tyre, kanë më shumë fleksibile dhe elastike, duke mos lejuar të ngushtë.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme të dini se per profilaksine ose terapi e kombinuar e atherosclerosis, tension të lartë të gjakut, trashje, përdhes. Nga ana tjetër, është shumë e dobishme dhe e tenderit indeve patëllxhan. Eksperimentalisht vërtetuar se patëllxhan duhet të kërkohet që të përfshijë në dietë e grave në rrezik të zhvillimit të kancerit endometrial, fjalë për fjalë të gjitha hypertensive (perime probleme ul presionin e gjakut) dhe personat që vuajnë nga obeziteti. Pronat vëmendje të veçantë dobishme - të moshuarit. Edhe në qoftë se një moshë të respektuar të ndjeheni plotësisht të shëndoshë, ende shpesh hani patëllxhan të ulët kalori. Me qëllim të parandalimit të sëmundjeve të mundshme të veshkave, mëlçisë, zemrës, gastrointestinale, organizëm metabolike.


Prania e një të konsiderueshme kripëra kaliumi numër patëllxhan, të cilat kanë një ndikim pozitiv në aktivitetin e zemrës dhe të lehtësojnë sekretim të lëngjeve, të cilat rrisin vlerën e tyre ushqyese. Ata janë të rekomanduara në dietën e njerëzve të moshuar me edemë lidhur me dobësimin e aktivitetit kardiak. Përdorimi i patëllxhan është e dobishme në përdhes, si ata të rritur ndarjen e kripërave urinës. Ato janë përdorur edhe në trajtimin e sëmundjeve që lidhen me metabolizmin shkelje mineral: të këmbimit poliartriti karakter spondylezov, spondylitis, nephrolithiasis dhe cholelithiasis. Patëllxhan të dobishme për të përdorur në çdo formë: të ziera, turshi, i kripur, në formën e vezëve dhe kështu me radhë. Kushti i vetëm: perime nuk duhet të skuqura, sepse në këtë rast ai humb vetitë e saj të vlefshme terapeutike dhe profilaktike. Por patëllxhan pjekur është shumë i dobishëm për shëndetin.