Pronat e dobishme e banane dhe popullore receta


Vetëm disa vjet më parë, banane ishte delikatesë të pakta. Rreth të provoni këtë fruta ekzotike, dhe shumë nuk ëndërruar të. Tani ajo është shitur në dyqane gjatë gjithë vitit. Banana vetëm hyri në dietën tonë se është e vështirë të imagjinohet se si kemi marrë së bashku, pa atë përpara.
Ne jo vetëm e përdorin atë në ushqim, ne studiuar vetitë shëruese dhe t'i përdorë ato për të shërohem. Por jo të gjithë e dinë në lidhje me një banane se si ushqim. Konsideroni pronat e dobishme e banane dhe receta kombëtare në bazë të tij.
Informacione të përgjithshme
Banane Homeland besojnë Malay Archipelago. Sot, banane janë në rritje në pothuajse të gjitha vendet ku klimë të lagësht tropikale mbizotëruese. Ata zënë vendin e 4 në mesin e kulturave të botës. Ka rreth 40 lloje të ndryshme të banane. Shifrat kryesore dhe vitamina (. Në 100 gr Produktit) janë paraqitur në tabelën e mëposhtme:


100 gr. Produkt


BananeI pjekur


E gjelbër


E tharë
Kalorivekcal


66-111


108


298
Proteinë


g.


11-187


11


28-35
Yndyrna


g.


0016-04


03


08-11
Karbohidratet


g.


1933-258


253


699
Kalcium


mg.


32-138


11


-
Fosfor


mg.


163-504


28


-
Hekur


mg.


04-15


09


-
?-carotene


mg.


0006-0151-


-
Vitamina B1


mg.


004-054


-


-
Vitamina B2


mg.


005-0067


-


-
Vitamina B 3 (RR)


mg.


060-105


-


-
Acid askorbik (C)


mg.


560-364


-


-
Triptofanit


mg.


17-19


-


-
Metioninë


mg.


7-10


-


-
Lysine


mg.


58-76


-


-Pronat e dobishme
Në banane janë vitamina, minerale dhe aminoacidet, që do të thotë se ajo mund të përfitojnë. Asnjë popull nuk është çudi kanë miratuar këtë fryt dhe përdorimin e saj në recetave tradicionale. Çfarë është se vitamina dhe efekti pozitiv që ndikojnë në trupin tonë?
Vitamina B - Pronat e dobishme që përmbajnë vitamina të këtij grupi, janë themelore në luftën për bukurinë e lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Me futje të mjaftueshme të vitaminave, të lëkurës të qëndrojnë më gjatë flokët e rinj dhe të shëndetshëm do të jetë i fortë, dhe thonjtë nuk do të thyejnë dhe të delaminate. Ndihmon për të normalizuar proceset metabolike në trup të përfshirë në sintezën e hemoglobinës.

Vitamina C - në sajë të veprimit të saj antioxidant, shtyn moshën tonë dhe lejon për qëndrim më të gjatë të rinj dhe atraktiv. Rrit funksionet mbrojtëse të trupit, dhe në këtë mënyrë mbron trupin nga ftohjet dhe infeksionet. Përmirëson fshikëz e tëmthit dhe tiroide gjëndër.
Fosfori - si dhe kalciumi është i përfshirë në formimin e kockave, duke e bërë efektin eshtra dhe dhëmbë të fortë, pozitiv në aktivitetin mendor. Normalizes proceset metabolike në trup (proteina, karbohidrate, yndyrë).

Triptofanit - është përgjegjës për formimin e serotanyna trupit (humor tonë, ashtu-quajtur "hormoni i lumturisë"). Rrit vitalitetin e trupit dhe qëndrim mendor. Përmirëson aktivitetin e trurit.
Lysine - një amino acid i përfshirë në sintezën e proteinave. Përgjegjës për rritjen e eshtrave në trupin tonë. Sintetizimi kolagjenit, normalizimin e sistemit nervor. Së bashku me format e vitaminës C, një L-carnitine (ndihmon trupin për të përpunuar yndyrë në energji dhe jo vetëm).
Lista e sëmundjeve, në të cilën banane shumë mirë për të përballuar me këtë sëmundje është mjaft i madh.

Presionin e lartë të gjakut, ajo do të ndihmojë presionin e ulët të gjakut, njerëz me hypoglycemia - të rritur të sheqerit në gjak. Ajo do të jetë e dobishme për të veshkave, mëlçisë, stomakut dhe edemë. Ndihmon me nefrit, çrregullimet e gjumit, arteriosklerozës, ul kolesterolit.


Receta tradicionale
MaskëCrush 1/2 banane, shtoni 1 vezë e verdhë veze dhe 2 lugë salcë kosi. Të gjitha përzierje dhe të aplikoni në fytyrë për 30 minuta. Kjo maskë ndihmon linjat e qetë e bukura.
Për lëkurë të thatë dhe të ashpër. Mix 2 lugë yndyrë gjizë, 1 lugë Tul banane (para-shtrirje), e verdhë veze 1 veze dhe 1 ch. l. vaj kamfor. Të gjitha hekura tërësisht, aplikoni në fytyrë dhe qafë, të lënë në për 20-30 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.
Maskë flokët
Mash 1 banane pulpë, shtoni 1 tbsp lëng limoni dhe 1 lugë gjelle mjaltë të lëngshme. Mix mirë dhe të ngrohtë deri pak. Apliko për rrënjët e flokëve, të përfundojë me celofan dhe një shall të ngrohtë. Lënë për 2 orë, pastaj pije mirë dhe pije zierje flokët e kamomil ose acaroj. Flokët Forcon, normalizes tajitje e gjëndra dhjamor.
KollëMerrni 1 pjekur banane, 1/2 lugë mjaltë dhe 1 filxhan ujë të valë. Zhvishem banane dhe pure me një pirun. Shtoni mjaltë dhe ujë të valë. Llokoçis, të mbuluar dhe le të qëndrojë 30 minuta. Marrë pelte në formën e nxehtësisë 1/2 kupe çdo 2 orë.

Zhvishem Shpëlaj banane (në rrjedhën e trajtimit do të marrin pjesë është). Hidh në tigan 1 litër qumësht dhe për të shtuar një lëvozhgë banane, të prerë në copa të vogla. Dërgo një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10-15 minuta. Kapur zhvishem dhe shtoni 1 tbsp mjaltë. Hiq nga të nxehtit dhe le të ftohtë pak. Merrni 1/2 filxhan të ngrohtë në 2 orë.
Mash 1 banane dhe shtoni 2 lugë kakao pluhur. Masë që rezulton përhapur 1 filxhan qumësht të nxehtë. Shto një sheqer pak ose mjaltë. Pini një lugë çaji, hot (por jo aq e nxehtë për të djegur gojën).
Depresion
Për të hequr qafe e depresionit, hani çdo ditë, para mëngjesit, 1-2 banane pjekur.
Pagjumësi
Bluaj në një blender 1 banane e pjekur. Shto një majë e kanellë dhe 50 gram. konjak. Merrni një ilaç shërimi para se të krevat, gllënjka të vogla.
Diarre
Ju duhet të hani 4-5 banane në një kohë.

Mjaft gjëra të dobishme në natyrë nuk do të ndodhë - nuk janë gjithmonë disavantazhe. Në banane janë gjithashtu në dispozicion.Që banane ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut, abuzojnë me gipotonikov fruta nuk është e nevojshme.

Banane kundërindikuar për njerëzit që vuajnë bloating dhe aciditetin e stomakut.
Banane ndikojnë viskozitetit të gjakut (rritje), dhe për këtë arsye duhet të përdoret me kujdes në ata që kanë pësuar sulm në zemër ose goditje në tru, dikush varices ose thrombophlebitis.