Pronat e dobishme qengji për trupin


Deleje nuk të quhet një mish i zakonshëm dhe i preferuar në vendin tonë, dhe shumë, pasi u përpoq atë një herë, të vendosë për veten: "është mishi im. Dhe asgjë. Jetë i sigurt se në qoftë se ju ndonjëherë të shijoni një pjatë të gatuar si duhet qengj - të ndryshojë mendjen tuaj përgjithmonë. Cilat janë pronat e dobishme për qengjit trupit?
Argumenti kryesor në mbrojtje të mishit të qengjit është përfitimi i tij ekskluzive. Këtu, vitamina dhe kalcium në sasi të mëdha, kaliumit dhe natriumit, dhe jod. Dhe lecithin - një substancë që normalizes metabolizmin e kolesterolit dhe pengon zhvillimin e arteriosklerozës. Kjo është pavarësisht nga fakti se kolesterolit në deleje yndyrë 25 herë më pak se sa mish lope, dhe 4 herë më pak se në mish derri. Vetëm mbani mend është se më e vlefshme dhe më e dobishme është mishi i të rinj (nën 18 muaj) desh të tredhur ose dele të rinj.Para se të blesh mish qengji të vendosë që ju do të përgatisë pronat e saj të dobishme. Për tiganisje, pjekje ose tiganisje është proshutë më i përshtatshëm apo fileto gjoksi, shpatull ideale për shuarje, qafën, fyell, për Barbecue - shpatull dhe fileto gjoksi për merak - fyell, qafën apo gjirit, por nevoja për copë Pilaf me shumë kurdyuchnoho yndyrë. Në fillim kontrollo me shitësit, moti apo jo. Lamb, i cili kurseu këtë operacion delikat, ushqimi nuk është i mirë. Për më tepër, siç u përmend tashmë, mosha ai duhet të respektohet dhe jo race që rritet leshi, ose paraqitja e një erë të pakëndshme nuk mund të shpëtojë. Vizualisht mish vjetër dele mund të dallohen nga yndyrë - është e verdhë-gri dhe i fryrë. Për të siguruar cilësi, të kërkojë nga shitësi për të prerë një pjesë të vogël nga karabina, dhe vendosur atë prynyuhaytes. Nëse ka pasur një erë faull i urinës - mish nuk do të marrë në qoftë se një erë e mishit të përjetshëm, pa çështje të huaj - të marrë atë pa hezitim. Besoni mua, të ndershëm dhe të sigurt në cilësinë e produkteve shitësi nuk ju vidyazykat në kryerjen e një eksperiment të tillë të vogël praktik.


Por ka pak për të zgjedhur një qengj dhe pronat e saj të dobishme për trupin, ajo duhet të jetë në gjendje të duhur përgatisë. Kur prerja qengj i sigurt për të hequr përfundojë pangrënshëm jashtme dhe të prerë yndyrë, ose kur e përgatitur atë "zakuporyt" mish dhe do të parandalojë transferimin e nxehtësisë. Mos harroni se shije shumë të mira marinades qengji stresi dhe salcat. Marinades mund të shërbejë si një vaj vegjetal me herbs dhe erëza, kos me perime të shtuar ngjyrë kafe apo të prera imët, të tilla si qepë dhe selino, salcat domate opsion do të jetë i pagabueshëm, gjithmonë me qepë dhe bimëve. Në çdo rast, gjithmonë mori kombinim të mirë të "qengjit -. Gjelbër" Cilantro ideale, por edhe majdanoz të rëndësishme, dragua dhe borzilok. Për enët më të mira qengji asimiluar (sepse, siç e dini, deleje yndyrë - i fortë dhe jo e lehtë për produktin tretje me pronat e dobishme për trupin), të marrin ato me çaj të nxehtë, duke ndjekur shembullin e Kazakheve që hanë mish qengji edhe në nxehtësisë intensive, por në sajë të çajit kurrë nuk ndjehen të gravitetit.