Pronat e dobishme Berberis vulgaris


Berberis vulgaris - shkurre qumeshtit me degë të mprehta deri në 2 m në lartësi në rritje në fusha të hapura, skajet dhe shpatet shkëmbore. Gjethet janë të hollë, ovate në 4 cm të gjata dhe 2 cm të gjerë. Buzë dehur e fletë me spines. Lulet janë të bien verdhë i zbehtë në racemes axillary. Blooms bimore nga prilli në maj. Ripening fillon në fund të korrikut dhe përfundon në fund të shtatorit. Frutat kanë një aromë të këndshme dhe shije karakteristike kosi, që me ndonjë tjetër nuk mund të ngatërrohet. Për shkak të manaferrat shijshme dhe të shëndetshme barberry kultivuar zakonshëm.


Pronat e dobishme Berberis healers vulgaris kanë përdorur prej kohësh. Për të përgatitur ilaçe korrur fruta, rrënjët, gjethet. Lë janë mbledhur menjëherë pas lulëzuar, rrënjët janë gërmuan në kohën e paqes: në prill ose në gusht, dhe fruta - nga shtatori deri në tetor. Mblidhni gjethet duhet të manualisht pa dëmtuar bimore pa degëve të thyer, duart përafërt mbrojtjen doreza. Thatë e lë në hije ose në një zonë të ventiluar mirë. Gjethet thata ruhen në qese letre apo qese kanavacë. Rrënjët gërmoj një lopatë nga njëra anë Bush dhe shkurtime off sëpatë jo më shumë se 1/4 e rrënjëve. Pastaj rrënjët, larë në ujë të ftohtë dhe të thata në ajër të hapur. Rrënjët thata janë të prerë në copa të variojnë në gjatësi 2-20 cm, rrënjët para-prerë të vogla, dhe pastaj ndahet gjati në patate të skuqura hollë. Pas rrënjët janë nënshtruar tharjes përfundimtare. Shitore tharë rrënjët e më pak se 3 vjet. Frutat si gjethet janë korrur me dorë, dhe pastaj t'i dërgonte për përpunim ose deponim.


Përbërja e Berberis vulgaris kuptuar mirë. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë alkaloide, vajra esenciale, vitamina C, A dhe E, taninet, limoni dhe acid malik. Veprim i dobishëm barberry në trupin e njeriut është kryesisht e lidhur me përmbajtjen në përbërjen berberinës saj shumë të vlefshme Alkaloid, i cili nuk mund të sintetizuara kimikisht. Në bazë të berberinës zhvilluar barna që kanë protivoleykoznoy dhe antitumor aktivitet. Në mjekësinë popullore, pronat e dobishme e barberry përdoret për rritjen e koagulimit të gjakut, hollim e biliare, ulur temperaturën e trupit dhe lehtësim dhimbje. Përveç kësaj barberry - një antiseptik i madh, ngadalëson rritjen e patogjeneve. Formulimet e bëra nga pjesë të ndryshme të Berberis vulgaris përdorur në ekzemë, mëlçisë, stomakut dhe ulcerat duodenale, sëmundje çamçakëz, humbja e fuqisë, tuberkulozi, gjakderdhje, tumoret, sëmundjet e sipërme të traktit të frymëmarrjes, malaria, sëmundjet e traktit urinar, sëmundjet kardiovaskulare.


Nëse menstruacionet shumë e rëndë përgatitur tretësirë ​​1 lugë gjelle thata dhe barberry grimcuar lë 1/4 filxhan vodka. Mbush 2 javë në një tenxhere me një mbulesë terren në një vend të errët në temperaturë dhome. Strain, materiale të mira të para shtrydh. Shake para përdorimit. Pije 15-20 pika 3 herë në ditë me ujë.

Me rritjen e aciditetit, stomakut dhe ulcerat duodenale, vjellje bëjë një zierje e lë barberry. Për supë, të marrë 1 tbsp lë thatë grimcuar e Berberis vulgaris dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë dhe kuzhinier 15 minuta. Ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje, derdh ujë të zier të vëllimit origjinal. Pini 3 herë në ditë për 1 lugë gjelle


Në temperatura të larta, vlim hedh lëng bile copëtuar frutat e arrira të Berberis vulgaris. Për të marrë supë 2 lugë fruta grimcuar dhe 1 filxhan ujë të valë. Manaferrat Zavaryvshy, vihet në një zjarr të vogël dhe pokipyatit 15-20 minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të lënë të mbush për 1 orë, enët e mbuluar me leckë të ngrohtë supë. Drain. Lëndët e para shtrydh dhe i hedh ujë të ngrohtë zier të vëllimit të mëparshëm. Pini 1/4 filxhan supë në 4 herë në ditë. Gjithashtu, kjo supë ka një tipar të mirë për të reduktuar presionin e gjakut.


Hepatiti, cholecystitis dhe sëmundjeve të tjera të mëlçisë, bronkit dhe pleurit rekomanduar për të marrë një zierje e rrënjët e barberry. Për të përgatitur supë të marrë 1/2 lugë Rrënjët copëtuar dhe pour 1 filxhan ujë të ftohtë. Vendos në ngrohjes mesme, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët, kapak të mbyllur enët për 15 minuta. Pas heqjes nga të nxehtit, ftohet në temperaturë dhome. Strain, lëndëve të para shtrydh me napë. Merrni 1 lugë supë 3 herë në ditë.

Në të sëmundjeve të sistemit urinar dhe biliar, sëmundjet e infuzionit traktit gastrointestinal marrë 1 tbsp grimcuar lë të thata e Berberis vulgaris infused me 125 ml 70% alkool ose vodka. Mbush në një enë në një vend të errët në një temperaturë prej 18 deri në 22 gradë për të paktën 14 ditë. Infuzion. Merrni 3 herë në ditë 20-30 pika me ujë.


Infuzion e lule barberry është përdorur për diabet dhe skrofull. Për infusions marrë 2 tbsp gjelle freskët ose 1 papërpunuara thatë derdh ujë në temperaturën e dhomës. Lër të mbush për 1 orë. Strain, pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Berberis vulgaris leh zierje është përdorur për të trajtuar konjuktivit purulent dhe të thjeshtë. Për të marrë supë 1 lugë gjelle thatë pluhur leh dhe barberry krijoj 1 filxhan me ujë të nxehtë (45-50 gradë). Vendoseni në një banjë me ujë dhe kuzhinier për 20 minuta pas valë për ngrohje të ulët, duke mbuluar të mbuluar. Lejoni të ftohtë, tendosje. Njomje një tampon të larë sytë, vazhdimisht në ndryshim tampona nuk të lëkundur përsëri infeksionit.

Shënim: droga me barberry nuk marrin gjatë shtatzënisë.