Pronat e dobishme Betula pendula


Pronat e dobishme Betula pendula qenë prej kohësh përdoret në popull dhe mjekësi tradicionale. Birch - një pemë që rritet në 20-25 metra, përhapur në të gjithë Rusinë, Ukrainën veriore dhe Bjellorusisë. Me qëllim të trajtimit duke përdorur buds thupër, gjethe, lëng, të paktën - rrënjë dhe degë. Me dru merrni tar dhe qymyr. Shërimi pronat dhe të ketë rritje në pemë - kërpudhat thupër (raft kërpudhat).
Raw Betula pendula korrur në kohë të ndryshme të vitit. Veshkat - nga janari deri në mars, lëng - në fillim të rrjedhës sap në pranverë, pas shkrij parë, lë - në maj, gjatë lulëzuar, raundi vit korrat chaga, por më e mirë në pranverë ose në vjeshtë.Në veshkat përmbajnë vajra esenciale, të paqëndrueshme, saponins dhe flavonoids, carotene dhe acid Askorbik (vitaminë C). Në chahe, një numër i madh janë pterynы rrëshirë, kalium, mangan dhe ushqyesve të tjera. Lëng është e pasur me fruktoza, glukoza, acide organike, kalcium, magnez, hekur, vitamina, aminoacidet.

Përgatitjet e bëra nga Betula pendula, kanë diuretik, choleretic, bën të dalë djersë, expectorant, anthelmintic, vitrohinnu, dezinfektues, tonik dhe shërimin efekt.

Në mjekësi, Betula pendula përdorur për veshkave dhe traktit urinar, mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, giardiasis, hipo - dhe avitaminosis e vitaminës C, pezmatim i fytit, bronkit, tracheitis, edemë kardiake, dhimbje barku zorrëve dhe sëmundje të tjera.

Së jashtmi duke përdorur 20% tretësirë ​​të alkoolit për fërkim, fasha dhe kremra për sëmundje të përbashkëta: artriti dhe arthrosis, radiculitis, plagët e gjata jo-shëruese, ulcerat, bedsores, skuqjen, blisters, bruises, ekzemë kronike.

Infuzion të lë Betula pendula përdoret për ekzemë, neurodermatitis, abrasions, puçrra fytyre dhe psoriasis, me rritjen e këmbët djersitje. Kur i qafës së mitrës erozioni, ekstrakte përdoren si banjot.


Gjethet e reja të freskëta të detyruara thupër të pacientëve me edemë skaj të ulët, radiculitis, përdhes, reumatizmi.

Në mesin e njerëzve lëng popullor thupër - pini rrëshinor ëmbël. Lëng përmban sasi të lartë të vitaminave, ajo ka veti shëruese. Fresh Betula pendula lëng përdoret si një tonik, diuretik dhe etja mjet shuash. Cakto e pritjes tuberkulozi pulmonar, anemi, përdhes, diatez urate, pyelonephritis. Sidomos lëng thupër është e dobishme për fëmijët.


Me qymyr druri thupër bë i njohur për të gjithë ne aktivizimit të karbonit, në dispozicion në pluhur ose tableta. Në mjekësi, të aplikojnë atë si një adsorbent mirë përdoret për fryrje, urth, kolit, nauze, vjellje, në helmim të ndryshme, si dhe reaksione alergjike.

Chaga (kërpudhat thupër), është përdorur si biostimulant dhe si ilaç simptomatike dhe tonik për kancerin e stomakut, mushkërive dhe të organeve pelvike.

Rrëshirë Birch përmban katranit, fenolet dhe ushqyesve të tjera. Ajo ka dezinfektues dhe plagë-shërimit efekt. Tar Birch është pjesë krem ​​dehtyarniy dhe ointments Vishnevsky.


Pronat e dobishme Betula pendula ënjtje si diuretik
Merrni 2 teaspoons e buds thupër derdh një gotë me ujë të zier për një orë, pastaj të filtruar. Aplikoni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Pronat e dobishme Betula pendula për mëlçi dhe fshikëz e tëmthit
2 tbsp lë derdh një litra Betula pendula kati ujë të vluar dhe të insistojnë 30 minuta, filtër. Në mëngjes në një stomak bosh pini 1 gotë me infuzion të ngrohtë, shtrihen në anën e djathtë dhe të shtrihem për 30 minuta. Kjo metodë ndihmon me pezëm biliare dhe giardiasis. Kur gurëve të tëmthit, ky përdorim metodë është rreptësisht e ndaluar.


Pronat e dobishme Betula pendula përdhes dhe arthrosis
100 g gjethe janë zier për 10 minuta në 4 litra ujë, pastaj të filtruar dhe shtoi në banjë. Orari dush për 15-20 minuta.

Në cosmetology përdorur lë thupër. Infuzion të lë pikturuar flokët në ngjyrë kafe të zgjidhur. Një lëng përdoret për të ndriçuar njollat ​​e errëta në fytyrë.