Pronat e dobishme e Propolisi bee


Propolisi ("zam bletë") - substancë të ngurta ose polutverdoe rrëshinor prodhuar nga bletët për të mbrojtur bletët nga sëmundjet dhe përmbajtjen e koshere në një pastërti të përsosur. Ajo ka veti që lejojnë njerëzit të shërohen në të njëjtën kohë në drejtime të ndryshme. Eliminon inflamacion, znebolyuye, vret bakteret, kërpudhave dhe viruseve, toksinave, heq kruarje të rënda, rrit imunitetin, rikthen indeve, të zgjidhë të favorshme të tumorit, normalizes metabolizmin, trajton atherosclerosis, dhimbje të ulët mbrapa, sëmundje të përbashkët, dhimbje të nervit shiatik, plagët, djegiet, ulcerat, sëmundjet frymëmarrjes, gastrointestinale, veshi, goja, aparatit gjenital femëror, dhe shumë Sëmundjet të tjera. Cilat janë pronat e dobishme e Propolisi bee?


Më të mirë të bletërritësit ndërgjegjshëm. Kjo do të sigurojë një produkt të mirë dhe nuk pidsune plumbin e vjetra apo të dëmshme. Të Propolisi cilësi shumë të lartë të mbledhura në verë, pas mbledhjes së parë të mjaltit. Ajo mund të ketë një ngjyrë të ndryshme - nga e verdhë në ngjyrë kafe të errët, ngrohja deri në dorën e tij, një parfum me lule fushë kafe. Propolisi vjetër aroma e dobët, thatë atë - crumbles.

Formulimet dhe pronat e të dobishme
Propolisi është përgatitur liquors alkoolike dhe tinktura, ekstrakte, ujë, zgjidhje të naftës, ointments, xhel dhe forma të tjera. Infuzion të pije bie në ujë të ngrohtë ose qumësht, ajo e vënë arna dhe qirinj, fashë, duke e bërë mbytje, etj Propolisi bee Farmaci tretësirë ​​të lira, por për përdorim të brendshëm, për fat të keq, nuk është i rekomanduar. Ai është i përshtatshëm për lubricating bajamet përflakur një herë ose dy herë në ditë për një javë, në rast të problemeve me mukozës 15 pika tretësirë ​​tretur në 05 shekuj. ujë, pije disa herë në ditë.


Recetë 1 me pronat e dobishme
20 g Propolisi derdh 200 ml 96% alkool në një enë qelqi të errët dhe le të qëndrojë në temperaturën e dhomës për tre javë, çdo ditë disa herë duke tundur. Filtër Content përmes pambuk dhe më pas me anë të letrës të lirshme, duke përdorur një gyp, derdh 200 ml të alkoolit - një probabiliteti infuzion 10%. Për 20% tretësirë ​​-noy 10% -vu vënë 20 gram Propolisi bee dhe përsërisin procesin. Në të njëjtën mënyrë, ju mund të merrni infusions e lartë kontsentratsiyi- 30%, 40%, 50%.


Recetë 2 me pronat e dobishme
Ju mund të përdorni një zgjidhje 70% të alkoolit ose vodka fortë. Teknologjia e nxjerrjes është i ngjashëm me sa më sipër. Megjithatë, të gjitha të marra në pika të dozë të tretësirë ​​përgatitur recetë 2 duhet të rritet në mënyrë proporcionale. Për shembull, në qoftë se Propolisi bee infused 43-45-shkallë vodka është i nevojshëm për të rritur numrin e pikave përgjysmë. Recetë 3. Një pjesë e Propolisi bee peshon 5 g bluaj, Shosh, derdh 90 ml 96% alkool, të këmbëngulë në një vend të errët në temperaturë dhome për tri ditë, që të qëndrojë dy orë në një frigorifer në 1 -5 gradë. Filter përmes leshi pambuku shtresa e lartë, pa bashkimin pjesën e poshtme të pezullimit të Propolisi - një e probabilitetit infuzionit 5%. Recetë 4 (ekstrakt ujor). Ajo është përdorur në rastet kur pranimi është i kundërindikuar ilaçe alkoolit që përmbajnë. 10 g të materialit grimcuar në enë Fireproof derdh 100 ml ujë të distiluar, të nxehtë për një orë nën kapuç ftohtë banjë me ujë valë, nxitje herë pas here. Filter përmes pambuku leshi dyqan në frigorifer në temperaturë nën katër gradë.


Mjekësi zyrtare përdor Propolisi bee në Pneumologji (TB), gjinekologji, proctology, Otolaryngology, imunologji, kardiologjisë dhe onkologjisë. Shumë sëmundje mund të trajtohet duke përdorur Propolisi vetëm, bazuar në përvojat dhe rekomandimet e mjekësisë zyrtare kombëtare. Përgatitjet e tij jo-toksike, por mund të shkaktojnë dhimbje në stomak ose alergji. Kjo ndodh rrallë, kryesisht në njerëzit alergjike të bletëve uzhalennya. Për të verifikuar që shkakton Propolisi intolerancës, furçë tretësirë ​​zona me pika e gojës. Normalisht nuk duhet të jetë një djegie gjatë ose ënjtje. Propolisi nuk duhet marrë njerëz me sëmundje të rënda të veshkave, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë. Bëhu trajtim të kujdesshëm të fillojë me doza të ulëta.