Pronat e dobishme e akacies


Bardhë Acacia - i njohur për shumë pemë qumeshtit që rritet në Euroazi dhe Amerikën e Veriut. Acacia i takon familjes fasule, ka për detyrë imparipinnate lë me stipules. Lule të bardhë, shumë aromatik, tip papilionaceous. Fruta - një Bean. Blooms Acacia nga maji deri në qershor dhe është një bimë e shkëlqyer mjaltë.
Pronat e dobishme e akacies përdorur mjekësi alternative për një kohë të gjatë. Lëndëve të para për prodhimin e drogës healers kanë përdorur lule, prej akacieje leh dhe fruta. Studimet e fundit prej akacieje të zbuluar praninë e shumë ushqyesve në pjesë të ndryshme të bimëve. Në lule Acacia gjetur sheqer, vaj aromatik esenciale, acide organike, flavonoids, robinin glycoside që ka një veti të theksuara diuretik. Leh e impiantit përmban tanin, tanin, stigmasterol, substancë toksike - Robin, vaj esencial, oksid salicili.Në mjekësinë popullore brushat lule akacie përdoren si antispasmodic, hypotensive, expectorant, astringent, antipiretik, anti-inflamator, diuretik, hemostatic, laksativ.
Përgatitjet e bëra nga lule Acacia i përdorur për të trajtuar kollë, grip, dhimbje në stomak dhe zorrët për lehtësimin e tensionit nervor dhe normalizimin e gjumit në sëmundjet e zonës urogjenital.
Formulimet e leh e fidaneve të rinj dhe gjethet e akacies, të bardhë e përdorur në sëmundjet e traktit gastrointestinal.


Në ulçerë duodenale dhe stomakut aciditetit në rritje, kapsllëk i ngathët është e dobishme për të marrë një infuzion të nxehtë të leh e fidaneve të rinj të aksioneve të bardhë. Për të përgatitur infuzion duhet të marrë 1/2 lugë leh thatë pluhur, të vënë në një termos dhe pour 2 gota ujë të valë. Mbush në një termos për 2 orë. Tendosje përmes napë, shtrydh saponin dhe i hedh ujë të nxehtë të zier të vëllimit origjinal. Merrni 1/3 filxhan të nxehtë në 3 herë në ditë për 40-60 minuta para ngrënies.


Kur radiculitis përdoret për lehtësimin tretësirë ​​dhimbje me lule ose të thata leh pluhur të akacies infused vodka. Për të përgatitur tretësirë ​​të marrë 1 tbsp lule ose leh e akacies dhe i derdh 100 ml vodka. Fort kapak tape dhe të lënë për të paktën 14 ditë në një vend të errët në temperaturë dhome. Infuzion, materiale medicinale para shtrydh. Merrni 25-30 pika në 25 ml ujë 3 herë në ditë para ushqimit.

Pronat e dobishme e akacies bardhë të ketë një efekt pozitiv në sëmundjet e sistemit urinar është përdorur për të trajtimin e cystitis akute dhe kronike dhe pyelonephritis. Për këtë qëllim, do të përgatisë një zierje e mbledhjes së bimëve medicinale. Për të përgatitur nevojshme për të marrë 10 pjesët e luleve akacies 5 pjesët e lule kumak dhe i copëtuar 2 e rhizomes barëra të këqia. Herbs përzierje mirë. Përgatitja e supë 2 lugë Mbledhja dhe 15 gota e ujit. Vendos në zjarr, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 7-8 minuta në ngrohje të ulët. Mbush për 1 orë. Strain, lëndëve të para shtrydh. Pini 1/4 filxhan 3 herë në ditë.


Në vidryzhtsi acid, urth dhe rritjen e aciditetit të bërë tretësirë ​​nga leh e degëve të reja të akacies. Për të marrë një tretësirë ​​1 pjesë leh pluhur dhe 10 pjesë alkool. Mbush për 21 ditë në një vend të errët, të ngrohtë. Drain. Marrë ujë 15-20 me pika 2 herë në ditë.
Pronat e dobishme tretësirë ​​e vzduvshymysya bardhë akacies përdorur për të trajtuar nyje deje thrombophlebitis në, dhe tretësirë ​​e rekomanduar për të vajos njollat ​​e lënduar me shkurtime dhe radiculitis.
Nga pertussis vlim 1 tbsp akacie tharë lule në 1 gotë me qumësht, tendosje, shtoni mjaltin dhe pije të nxehtë 1/2 filxhan 1 herë para se të darkë dhe 1 herë para shtrat.

Birrë të ftohtë 1 filxhan ujë 1 lugë tharë lule akacie, shtoni mjaltin ose bekmez rrushit. Pi 2 herë në ditë për 1 filxhan të nxehtë.

Nëse ju bëni belyah douching zierje e lule dhe leh e akacies, të marra në pjesë të barabarta. Për të marrë supë 1 lugë gjelle përzierje derdh 05 litra ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë dhe kuzhinier në çiban të ulët për 20 minuta. Dërgo supë birrë për 2 orë. Strain, shtrydh dhe të papërpunuara derdh ujë të valë në një volum prej 05 litra. Spryntsyuvatysya zierje të ngrohtë 2 herë në ditë: në mëngjes dhe para gjumit.

Përveç healers tradicionale për të hequr qafe Beley këshilluar që të bëj lule të akacies, lëng proglatyvaya.

Me presionin në rritje për të përgatitur një koleksion të 3 pjesëve të farave hithër qenit, lule murrizi 2 pjesë, 1 lule të akacies dhe i 1 lule kumak pjesë. Herbs pres, përzierje mirë. Për të përgatitur infuzion terapeutik duhet të marrë 2 sto.l. mbledhin dhe derdh 05 litra ujë të valë. Mbylle kapakun dhe të mbyllë mirë. Mbush do të thotë 8 orë. Tendosje përmes napë, e shtrydhur nga dhe materiale. Pini 1/4 filxhan 3 herë në ditë.

Nga plagë në lëkurë të akacies papërpunuara log dhe e vënë atë në një furre me zjarr. Pasi shkumë Pauline fillon të dalë jashtë, është e nevojshme për të mbledhur dhe shpifjeve zonat e prekura të lëkurës.

Kollë e shoqëruar me ethe të pirë një zierje e lë të thata prej akacieje. 1 tbsp copëtuar lë të thata pour 1 filxhan ujë të vluar, pokipyatit në një banjë me ujë për 10 minuta, cool, tendosje. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.
Shënim: mos harroni se centrali akacie pak helmuese. Pra, të marrë drogë nga ajo është e domosdoshme nën mbikëqyrjen e një specialisti, duke shmangur overdoses.