Pronat e dobishme e bishtajore dhe drithërat


Enët nga drithërat dhe bishtajore - menynë bazë të vjeshtës të shëndetshme. Ata shpejt ngopur, të ngrohtë dhe të japin trupit me vitamina dhe micronutrients. Çfarë pronat e bishtajore dhe drithërat të dobishme?
Thjerrëz
Bimore e familjes fasule. Kjo është një produkt ekologjikisht miqësore si ajo nuk ka grumbulluar toksina. Kujdeset për funksionimin e duhur të zemrës dhe enëve të gjakut, mbron kundër plakjes së parakohshme, zvogëlon rrezikun e kancerit. Blej drithëra në një enë transparente, përmbajtjen e parë tërësisht rozhledivshy. Në dendura thjerrëzat cilësi të strukturës, kokrra neraskroshennыe. Është prania e papranueshme e gurë të vegjël dhe mbeturinat. Të përqëndrohet dhe një shumëllojshmëri të drithërave.E gjelbër
Kujton bizele të thata. Shije është i shijshëm, me shënimet e kërpudha. Nuk kërkon njomje dhe jo të ziera butë. Forma - butonat e vogla konveks. Nuk janë çarje të bardhë, por pa rënë. Shije është delikate, delikate. Pas gatimit kthehet në një pure dhe ndryshon ngjyrën nga e kuqe në të verdhë.

Bojë kafe
Ngjashëm me thjerrëzat e gjelbër. Shijoni - ëmbël, arrë djegëse me hije kërpudha. Para gatim thith ajo duhet të ziera shumë e butë. Gjobë dhe me shkëlqim, si vezë. Verdhë. Në mënyrë tipike, qymyr.

Pardyna
Farë rrumbullakuar të verdhë-kafe. Një nga varietetet më të shijshme dhe pronat e dobishme e bishtajore me shënime të rënda arrë. Nuk kërkon njomje, e mban formën e saj dhe ngjyra. Miell nga kokrra e kënaqur apo elbi janë steamed parë dhe të thata, dhe pastaj të pastruar dhe grimcuar. Ofron anti-inflamator dhe stimuluese efekt në trup, është përgjegjës për të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë. Premium bollgur - thatë dhe rozsypchaste. Idealisht kokrra lagështi nuk e kalon 10% të cilat duhet të jenë udhëzimet përkatëse në enë. Të cilët kanë ndjerë erën e myk, shije të hidhur ose kosi? Produkt ka dyshim kaloi me shkeljen e standardeve shtetërore.


Miell palme
Niseshte orizi, në formën e topa vogla dhe vetitë dobishme të fasule. Përmban pothuajse asnjë proteina. Materiale natyrore të para të marra nga fuçi Sago bazë, artificiale - nga patate ose niseshte misri. Produkti fillestar është e detyruar nëpërmjet një sitë gjobë, pastaj ngrohur në një furrë të veçantë, të thata dhe përfundimisht të merrni Sago kokërr. Normalizes kolesterolit në gjak, përshpejton metabolizmin, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të veshkave. Kjo shuplakat miell palme e vështirë për të gjetur, për më tepër, ajo është mjaft e shtrenjtë. Paketimin për çmimin e një kokrra tregues varieteteve demokratike sigurt artificiale - të lartë (të marra nga niseshtesë së patates) ose të parë (misri). Lejohet lagështia patate miell palme - 16%, misri - deri në 13%. Ndoshta prania e kokrra të mëdha në mesin e të rinj në mes të mëdha dhe të vogla në sasi deri në 10%.


Couscous
Made me vakt bollgur dhe pronat e dobishme e fasule. Bollgur spërkatën me ujë të kripur, i mbështjellë topa e tij, pastaj kaloi nëpër një sitë dhe të thata. Ato kokrra që ishin më pak se normale, përsëri të procesit - procesi përsëritet derisa secili topth arrin madhësinë e dëshiruar. Ndihmon për të luftuar pagjumësi dhe depresion, mbron nga diabeti, sëmundje të zemrës dhe kancer. Couscous bërë nga grurit durum, dyqane mund të shihni kokrra elbi, oriz, mel dhe kokrra gruri. Megjithatë, couscous gruri - më të dobishme. Në magazinë artikujve në etiketën e produktit nganjëherë tregon përbërës harissa. Kjo erëza me chilli, hudhër, koriandër dhe qimnon. Përdorimi i saj për qëllim, dhe aditivëve të tjera të ndaluara.


Bulgur
Në Mesdhe quhet oriz në Lindje - burgul, dhe në Krime - dridhë i zhveshur "Artek". Në fakt të gjithë grurin lëmuar. Ata pour avull tharë, pastrohen nga predha dhe grimcuar, për të qëndruar në të fitojë, stabilizon nivelin e sheqerit në gjak, promovon ndarjen e yndyrë dhe stimulon metabolizmin. Bulgur Online rralla. Megjithatë, ai në fakt gjenden në supermarkete të mëdha. Si me drithëra të tjera, të verifikojë që të gjitha granula afërsisht të njëjtën madhësi dhe jo ngjitur.