Pronat e dobishme bodyagi për trupin


Njerëzit shpesh quhet fjala bodyaga përzierje e çuditshme e substancave të holluar. Prandaj, duke parë barnatoret dritare vaj, pluhur ose xhel bodyaga njerëzit shpesh reagojnë me skepticizëm. Dhe më kot, sepse bodyagi pronat e dobishme për trupin janë shumë të mëdha. Ajo është përdorur nga jashtë për shumë probleme të lëkurës dhe ndonjëherë edhe brenda. Vlen të përmendet farmaci ju do të gjeni drogë bodyagi dhe mendjen badyahy është e njëjta gjë, fjalorë vetëm të ndryshme drejtshkrimore interpretojnë fjalën ndryshe.
Pra, çfarë është bodyaga?


Bodyaga - një lloj sponges ujërave të ëmbla. Ata rriten në shkëmbinj zhytur dhe objekte të tjera të vështirë. Bodyaga korrur në verë, duke hequr ujin nga pastrimi i artikujve në të cilën ai u rrit, pastaj lahen lehtë me ujë dhe të thata. Pastaj bëni një pluhur e gjelbër-gri, të verdhë-gri, të verdhë dhe kafe-jeshile. Bodyaga tani gati për përdorim.
Bodyaga përbërë nga hala silikonit që janë çështje të ndërlidhura organike - sponhynom, përbërjen kimike të afërt me mëndafsh. Struktura përfshin bodyagi njëjtin fosfat dhe karbonat e kripërave të gëlqeres dhe një numër të substancave organike.


Silic në trupin e njeriut përmban një sasi të vogël. Ajo është përqendruar në ind lidhës, veçanërisht lëkurën, kockat, flokët, thonjtë. Ajo ka veti të energjisë, parandalon plakjen, osteoporozën, normalizes metabolizmin, stimulon trurin, sistemin imunitar. Përveç kësaj, silic forcon ind lidhës, sidomos indet, ku ajo akumulon më, dhe muret e enëve të gjakut. Nën ndikimin e silikonit rrit prodhimin e qelizave të vdekur elastin dhe rënie larg, i cili është i dobishëm për njerëz të moshuar.


Sponhyn - substancë organike që përmban sasi të mëdha të jodit dhe nëpërmjet saj ushtron efektin e saj. Jodi është i përfshirë në proceset metabolike në trup, sinteza e hormoneve tiroide në proceset e rritjes, metabolizmin e disa vitamina. Përveç kësaj, jod përshpejton rigjenerimin dhe ka efekt anti-inflamator.
Fosfat dhe karbonat i kripërave të gëlqeres të ndihmojë për të pasuruar trupin me kalcium dhe fosfor.

Këto substanca të nevojshme për normalizimin e lëkurës, eshtrave, kërc. Ata gjithashtu janë të përfshirë në proceset metabolike. Kalciumi ndikon fosfor koagulimit të gjakut - proceset e transmetimit të informacionit gjenetik.

Bodyagi vetitë farmakologjike kur zbatohet nga jashtë për shkak të acarim mekanike e hala të silikonit të lëkurës. Për shkak të këtij rrjedhjen e zgjeruara të gjakut në vendin e bodyagi aplikimit, duke përshpejtuar rigjenerimin dhe luftuar inflamacion.
Për përdorim të brendshëm, bodyaga përdoret për të trajtuar skrofull, por kjo nuk është shumë i dobishëm për administrimin oral, pasi ka efekt shumë të fortë absorbues.

Bodyaga jashtë përdoret si maska, krem, xhel, klizmë.

1. klizmë bodyagi i dobishëm për trajtimin e polyps në zorrën e trashë dhe të stomakut.
Celandine - 3 pjesë
Calendula - 2 pjesë
Spiraea - 3 pjesë
Hypericum - 2 pjesë
Repeshok - 2 pjesë
1 tbsp përzierje derdh 300 ml ujë të valë dhe të lënë për 6 orë.

2. Ka shumë receta të dobishme për maska ​​me bodyagi
- Maska e njolla të errëta
Maskë është përgatitur me 1 lugë bodyagi dhe 1 lugë argjile të bardhë ose të zezë. Përzierje është holluar me ujë dhe të aplikohen në lëkurë të thatë, ose 15-20 minuta.
- Peroksid maskë

Kjo maskë është e dobishme në shtrihen, microcracks. Pluhur bodyagi holluar peroksid hidrogjeni 3%. Aplikoni për të lëkurës për 15-20 minuta.
- Maskë kundër akneve
Kjo maskë ka aftësinë për të pastruar edhe drejtimin skuqje. Për këtë bodyagi pluhur është holluar deri ne 3% acidi borik.

- Lëkurë maska
Kjo maskë ka veti të mira nervoz sepse pas lëkura do të jetë e butë, të qetë dhe të shëndetshme. 2 tbsp bodyagi përzier me 2 tbsp maja e thatë dhe i holluar me qumësht ose krem. Përzierje në mocionet rrethore të pastruar fytyrën.

- Maskë defektet e lëkurës
Për këtë maskë duhet të blihen në farmaci xhel bodyagi dhe pluhur të thatë. Përzierje për 1 me 1. Aplikoni në fytyrë në një lëvizje rrethore në llojin e shkurre dhe të lënë për 10-15 minuta. Del me të larë me ujë të ngrohtë. Me përdorimin e rregullt të këtij maskë do të heqë gjurmët e pimples, blemishes të vogla.

- Maskë flokët
Kjo maskë është e mirë për njerëzit me lëkurë e kokës me vaj, zbokth, flokë të dobët.
Nga 1 tbsp bodyagi ngadalë shtoni pluhur, nxitje të vazhdueshme, 5% acid borik, duke sjellë përzierje në një shtet të butë. Pastaj ngrohtë deri, fërkim gishtat ndarë, pas veshur dorashka. Lini për 30 minuta. Nëse ka pasur ende djegur dhe vetëm i padurueshëm, është e nevojshme për të larë off maskë. E gjithë kjo duhet të bëhet 1 herë në 4-5 ditë, 6-8 trajtimet.


3. Fondet nga shoku dhe artritit
Farmaci është një shumëllojshmëri mjaft të madh të sulmeve krem ​​bodyaga. Nëse ju doni të gatuaj një krem ​​veten, të marrë 2 tbsp bodyagi dhe ujë në një raport prej 2 me 1 ose vaj në një raport prej 1 deri 1. masë i butë aplikoni në fytyrë, fashë përfundoi lartë.