Pronat e dobishme e banjo Trupit


Shumë prej nesh të marrë një dush çdo ditë, por shumë njerëz nuk e dinë në lidhje, të cilat janë pronat e dobishme për dush trupit. Duke shtuar një përbërës pak në ujë, ju mund të harrojmë për shumë probleme të lëkurës dhe të trupit si një e tërë.
Në të vërtetë, dush si një ilaç përdoret që nga ditët e Egjiptit të lashtë, Greqisë antike dhe Romës. Arkeologët kanë gjetur dëshmi për këtë në formën e tyre banjot, përshkrimet e tyre në papirus, pllaka balte, fletushkat e lashta.
Në Japoni ju mund të gjeni banjë në formën e vet origjinale. Që nga vullkanet janë formuar në burimet e nxehtë që vijnë në sipërfaqe. Në Japoni, ka shumë vendpushimet pranë burimeve të tilla.Ka shumë lloje të trajtohen banja.
Konsideroni ato më të popullarizuara:
1. Kleopatra Bath
Kjo banjë do të ndihmojë të krijojë një trup të bukur. Lëkura jo vetëm që do i butë dhe i butë, por të forcojë. Këto banja janë të dobishme edhe për përtëritje të lëkurës.
Për të përgatitur një dush të tillë, të marrë 1 litër qumësht ngrohur në një çiban, të shpërndarë 3 tbsp mjaltë, shtoni 2 lugë vaj bajame dhe derdh atë në banjë. Orë kjo vaske rreth 20-30 minuta. Para miratimit të banjot tilla do të lajë trupin tuaj me sapun dhe ujë. Nëse ju mund të përballojë për të bërë një dush qumësht të pastër, mos harroni se ajo duhet të mbulojë trupin në 15 cm. Vetëm kujdes të shikojnë temperaturën e ujit në mënyrë që ajo të mos bëhet e mësipërme 38 gradë. Nëse uji fitilin poshtë, ju mund të lartë deri në qumësht.

2. Bath kundër celulitit
Merrni pak lugë vaj ulliri dhe shtoni 2-3 pika portokalli esencial të vogël. Përzierje rezultuar derdh në vaskë. Falë pronat e saj për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, thelbësore ndihmë portokalli të vogël në mënyrë efektive të luftuar celulitin.

3. Mustardë banjo
Ky dush është e dobishme në inflamacion të lëkurës, si dhe organeve të brendshme, si dhe për dhimbje në muskuj dhe nyje. Për të përgatitur një dush i tillë të marrë një litër ujë, shtoni dy lugë mustardë, pastaj përzierje mirë dhe derdh në vaskë. Mbani temperaturën e ujit nuk duhet të kalojë 37 ° C. Në këtë banjo, ju mund të shpenzojnë rreth 5 minuta. Vjen nga dush dhe kohën e duhur vajra të lëkurës për të lyej trupin e saj apo ndonjë perime. Mjetet butësisht fshij lëvizjet masazh. Pas dush ndjerë djegien dhe ngrohjes të tillë.

4. Bath, heq dhimbjen e muskujve
Merrni 8 gota ujë, 1 filxhan e manave apo hala dëllinjë, një pjesë të vogël të lë eukalipt, 1/2 filxhan me lule livando dhe gjethe, 1 lugë gjelle karafil, 2 shkopinj kanellë, portokalli zhvishem 1. Të gjitha përzierje, vlim për ngrohje të ulët për 15-20 minuta pas fund të valë. Pastaj tendosje dhe derdh në një dush të ngrohtë. Ky dush është e dobishme për atletët, të cilët shpesh kanë probleme me muskujt dhe ligaments. Për shkak të pronave të saj shëruese dush të tilla do të heq dhimbjen dhe tensioni.


5. dush halore
Këto banja janë të dobishme jo vetëm për sëmundjet e trupit, por edhe për kushtet nervor, pagjumësi, astma.
Nëse ju doni të marrë një dush të plotë, ju keni nevojë për 15 kg. Ekstrakt nga hala pishe dhe bredh ulur, pastaj 250g. Merrni papërpunuara, të mbuluar me ujë të ftohtë dhe vlim për rreth gjysmë ore. Pastaj Cover fort me një kapak dhe le të qëndrojë për 12 orë. Mjet rezultuar derdh në vaskë. Kohëzgjatja e marrjes së këtij dush për 10-20 minuta.
6. Bath me krunde
Merrni 4-5 lugë krunde, të përfundojë në një qese leckë. Lidhin atë në rubinet në mënyrë që uji mbushjen e legen rrjedh përmes saj. Ky dush është e dobishme për trupin, ajo ushqen lëkurën, duke e bërë atë të butë dhe i butë.

7. banjot rinovimin e verës
Derdh në banjë ose një gotë verë e kuqe ekstrakt nga gjethet, rrushit e lëkurës, ekstrakt maja verë, rrushi i kuq. Ju mund të shtoni dhe sasi më të madhe.
Përfshira në verë dhe amino acidet shampanjë dhe minerale të rivendosur ujit lipidet ekuilibrin natyror të lëkurës, të promovuar humbje peshe dhe për të zvogëluar pamjen e celulitit. Në mënyrë të ngjashme, këto komponente lidhin radikalet e lira, të cilat janë një shkak i plakjes.

8. banja me birrë
Merrni 5.2 litra birrë, mundësisht jo shishe, dhe derdh në vaskë. Ky dush është e dobishme kur djersitja. Për shkak të pronave të saj kozmetike butësisht pastruar trupin.

9. Gështenjë dush
Merrni një bandë e gjethe të freskëta dhe lule të një gështenjë, derdh një litër ujë të vluar dhe le të qëndrojë 30 minuta. Një tjetër opsion - vlim 1 filxhan gështenjë fruta për litër të ujit për 20 minuta. Gështenjë përmban substanca që forcojnë enët e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin. Këto banja janë të dobishme për venat me variçe, prania e rrjeteve kapilar.
10. Banjo me lëkurë patë
Merrni 500 g niseshte dhe përhapjen 1 tbsp ekstrakt pishe, pastaj derdh përzierje në një banjë të nxehtë. Banje Kohëzgjatja për 15 minuta. Mbani temperaturën e ujit 37-38 banje C. Kursi 4-5.


Mos harroni se banje ka rregullat e veta:
- Merrni një dush përpara se të hahet ose dy orë pas.
- Ruajtja temperatura optimale ujë 37-38 gradë.
- Merrni një dush jo më shumë se 2-3 herë në javë.