Pronat e dobishme e lëng vishnje


Lëng Cherry - pije aromatik dhe e shijshme, një seri e tërë e cilësive të ndryshme të shëndetshme njerëzore. Derdhje një gotë me këtë pije, ose ju jeni duke menduar për atë Pronat e dobishme e lëng qershi? Efekti i lëngut në trup dhe contraindications për përdorimin e tij, lexoni këtë artikull.
Kuqe, lëng, qershi ëmbël amvise duan të përdorin për të bërë jam, duhet të plotësojë për pasta. Pronat e dobishme e qershi për trupin tonë mbivlerësuar, si përbërjes kimike të këtij fruti të veçantë. Kjo nuk është më pak na sjell një favor dhe qershi lëng, kjo është arsyeja pse ajo është shumë e popullarizuar në mesin e atyre që janë të shikuar dietën e tyre dhe i përmbahet parimeve të ushqyerit e duhur.Përbërja e lëng qershie dhe manaferrat nga të cilat ajo është e përgatitur, jemi të agjentëve unike terapeutike dhe vitamina. Për shembull, qershi përmbajnë inositol, e cila është një rregullator natyrshme e metabolizmit, si dhe vitamina B, PP, C, carotene, tartaric, limoni, malik, quinic acide organike, saharoze, fruktoza, glukoza dhe pektin, një shumë të mineraleve: jod, kalium, alumini, kalcium, magnez, hekuri.
Pronat e dobishme e lëng vishnje universale, nuk është çudi ajo është konsideruar si një nga më të mirë lëng kokrra të kuqe. Prania e madhe përbërjen minerale, pektin dhe fibra mundëson përdorimin e lëng qershie për të trajtuar gastrit me aciditet të ulët. Për këtë arsye, një multivitamin pije pije lëng.

Lëng Cherry mund të përdoret në atherosclerosis, ethe, cholecystitis. Ajo i ndihmon të hequr biliare, nivelet e ulëta të kolesterolit në gjak. Në mjekësinë popullore, kjo pije është konsideruar si një mjet shërimi për sëmundjet e sistemit nervor.

Me lëng qershie jo vetëm mund të përkryer të shuaj etjen, por edhe të forcuar trupin, hiqni atë nga substancave të dëmshme. Përveç kësaj, ai është një antiseptik i shkëlqyer që mund të vrasin streptokokeve dhe Stafilokoket, patogjene dizenteri. Në qoftë se ju të përfshijë në xhami tuaj të përditshme dietë lëng qershie mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit, kancerit, të përmirësojë oreksin dhe për të përmirësuar kujtesën.

Pronat e dobishme e lëng qershie - ajo është edhe efekti i saj anti-inflamator në trupin e njeriut. Këshilluar për këtë arsye për të pirë pije për njerëzit që vuajnë nga përdhes, artrit, clots gjakut, urolithiasis, sëmundje kardiovaskulare, lodhje, stresi, obeziteti.

Si pjesë e lëng qershi përmban shumë substanca biologjikisht aktive, të forcojnë muret e enëve të gjakut, të parandaluar rrezikun e hemorragji.
Përveç kësaj, lëng qershi është e vlefshme në atë që përmban antioksidantë që neutralizoj radikalet e lira dhe për të parandaluar plakjen e parakohshme. Dhe në sajë të një substancë të quajtur kumarin, një diuretik, antispasmodic, veprimet qetësues, lëng vishnje ka aftësinë për të normalizuar koagulimit të gjakut dhe për të parandaluar ndodhjen e clots gjakut.

Inflamacion i nyjave, përdhes, dobët shërimin e plagëve, si një arsye për të marrë lëng qershie. Dhe kjo pije ndihmon atletët për të parandaluar dhimbje të forta në muskuj gjatë trajnimit rigoroz. Për ta bërë këtë një orë para stërvitje duhet të pini një gotë me lëng.
Qershi përmban një P-vitaminë komponimet, kështu që mund të përdoret si një agjent parandalues ​​dhe kurative në një shumëllojshmëri e sëmundjeve kardiovaskulare.

Kundërindikimet për përdorimin e lëng qershi
Pa marrë parasysh se sa e dobishme lëng qershie, pini atë, për fat të keq, ju nuk mund të kënaqur të gjithë. Kjo pije është kundërindikuar absolutisht ulcerat, gastrit me aciditet të lartë, sëmundje kronike të mushkërive dhe traktit pulmonare, trashje. Fresh lëng qershie - një mjet i mirë për parandalimin e diabetit, por diabeti nuk mund të pini atë.