Pronat e dobishme e larjes


Le të fillojnë të kuptojnë se çfarë ndodh në trupin tonë, kur ne të marrë një dush. Para së gjithash, trupi është i ekspozuar ndaj hidraulike. Zhytur njeriun liruar nga forcat e përjetshme presion gravitacionale - dhe është në peshës. Ky maksimum shkarkuar sistemin musculoskeletal, të relaksoheni muskujt dhe ligaments. Banje rregullt mund të zëvendësojnë për një person i shëndoshë seancave masazh shëndetësor. Pas detyrë masazh - si të relaksoheni gjitha muskujt që ka punuar për ne jetën e "shtrembërimet" të sistemit musculoskeletal (lakim kurrizore, etj) vetë përafruar. Bath siguron relaksim pasiv në një nivel mjaft të thellë dhe është ideale për parandalimin e problemeve të ndryshme musculoskeletal. Cilat janë pronat e dobishme e larjes?


Përveç kësaj, për shkak të shkyçjes së gravitetit zhytur në një banjë të njeriut është rrjedhje e gjakut venoz nga gjymtyrë. Gjakut qarkullimit rritet dhe ul ngecje gjakut në gjymtyrët. Me ngrohjen poret e lëkurës hapur dhe pastruar - dhe lëkura fillon të kryejë më së miri funksionin e tij të frymëmarrjes. Pra, pasi një person dush zakonisht ndjen butësi e qenies - trupi punon mirë dhe të saktë. Aditivëve të ndryshme në banjë mund të rrisë efektin e saj terapeutik. Substancat shtuar të ujit, vishen trupin në dy mënyra: nëpërmjet lëkurës - kjo tretur në poret e ujit të ngrohtë fillojnë të shpejtë të absorbuar kimikate - dhe përmes sistemit të frymëmarrjes.


Bath Salt
Kripë deti përmban një shumëllojshmëri të elementeve të cilat janë vitale për trupin. Kjo kalium, i cili rregullon qelizat e energjisë, si dhe kalcium, i cili është përgjegjës për koagulimit të gjakut dhe cilësinë e eshtrave, dhe jod - substancave të pasur aktivitet antimicrobial. Përveç zbutës dush kripë heq dhimbje në nyje dhe muskujt, që përdoren për parandalimin e sëmundjeve musculoskeletal, të ndihmojë të shërohen nga fraktura dhe lëndimeve. Sigurisht, kripa e detit - jo një ilaç në trajtimin e dhimbjes mbrapa dhe nyje. Ndikimi Performanca varet jo vetëm nga përqendrimi kripës në ujë si gjendjen fillestare të trupit. Nëse jeni të përgatitur për të marrë një dush në bazë të kripës të përbashkët në 1 litër ujë të vënë 100 gram kripë. Banjot mesatare e kapaciteteve -. Rreth 100 k por në vend kuzhinë është më e mirë për të marrë liqen apo det kripë, e cila është shitur në farmaci. Për fat të mirë ajo është ushqim edhe më të lirë. Në këtë rast, përgatitja për banjë duhet të ndiqni udhëzimet në paketë. Duke marrë banjot kripë për 15-30 minuta në intervale prej një ditë. Trajtimit-15-20 procedurave. Pas dush kripë duhet të pije në dush.


Infuzion bimor
Në bimë, madje edhe pasi ata të thata, copëtuar dhe të vënë në farmaci counter, mbetet një larmi të madhe të pasura me vitamina, elementë dhe të paqëndrueshme gjurmë - antibiotikët bimor. Bimë të ndryshme kanë tregues të ndryshëm për përdorim, por një gjë i bashkon ata, substanca të dobishme të lëshuar në ujë, të lëkurës pastrohen në mënyrë të përkryer. Rregullat e përgatitjes dhe miratimit bimor banjot janë të thjeshta: 1 litër e infusions bimor ngopura në 100 litra ujë (banjot vëllim). Për më tepër, ekstrakte mund të shtohet si në freskët dhe në ujë të kripur. Zbutës dush bimor mund të përfshijnë ekstrakte të sanëz, rigon, çel bli dhe kumak. Në të ftohtë për pronat e të dobishme janë të dush përkryer me herbs yarrow, borzilok, i urtë, me shtimin e buds pisha. Sage ndihmon në eliminimin e kollitet, bronkit, artrit, tensionin dhe dhimbje të muskujve. Fëmijët pediatër rekomandojmë dush qetësues me një numër: ai jo vetëm që heq tensionin, por soothes acarim në lëkurë.


Temperatura mesatare e banjës relaksuese bimor nuk duhet të kalojë 380 C. Përdorimi i bimëve jo vetëm mund të pushojnë, por edhe për të rritur tonin. Kjo do të ndihmojë në banjë me ekstrakt pishe dhe disa pika të naftës eukalipt. Hala përmban substanca të vlefshme biologjikisht aktive: carotenoids, klorofil, vitamina E, K, D, F. një gjë: për të marrë një dush të tillë nuk duhet të kalojë 5 minuta. Të qëndrojnë edhe më tej në ujë të ngrohtë, në vend të relakson. Në kundërshtim me besimin popullor se dush duhet vidihrivatysya, mjekët ndajnë pesë lloje të banjot termale. Banja të ftohtë - në + 20 ° C, të ftohtë - deri në + 30 ° C, indiferent - rreth 34-36 ° C, të ngrohjes në 38 ° C, të nxehtë - mbi 39 ° C.


Banja të ftohtë dhe të freskëta tonik kanë pronat e dobishme, stimulojnë sistemin nervor dhe kardiovaskulare. Këto banja duhet të merret në mëngjes për t'u përgatitur për një ditë të gjallë dhe të zënë. Kohë - 1 deri ne 5 minuta. Kundërindikimet kryesore për kazanët ftohtë - sëmundje kronike inflamatore. Banja indiferent dhe të ngrohtë, anasjelltas, zbutur dhe relaksohuni. Kohëzgjatja standarde e dush - 40 minuta (në uyazytsi, natyrisht, se gjatë kësaj kohe ju derdh ujë të nxehtë). Tubs nxehtë dhe maksimizuar pronat e tyre të dobishme poret zgjeruar dhe për të përmirësuar metabolizmin. Ata nuk janë të inkurajuar për të marrë më shumë se 15-20 minuta për të shmangur mbingarkesat zemrën. Ata që pa banja kanë probleme me zemrën dhe presionin e lartë të gjakut, banjot e nxehtë janë të kundërindikuar.