Pronat e dobishme e kënaqur për trupin


Kjo drithëra lashtat - barishte vjetore me inflorescences-fshisave - ka qenë prej kohësh i njohur edhe në Rusi. Dhe tërshëra janë përdorur gjerësisht jo vetëm si një ushqim të vlefshme diete, por në shumë raste, profilaktike dhe qëllime terapeutike. Cilat janë pronat e dobishme e kënaqur për trupin? Duhet të theksohet se në tërshërë drithëra (kokrra) janë enzima të ndryshme, acide organike, vitaminat, aminoacidet, shumë kripëra minerale. Në përgjithësi, cilësitë e ushqimit të tyre është drithëra bollgur pasur se çdo tjetër - pra përmbajtjen e proteinave të nevojshme dhe yndyrna dhe substancat e domosdoshme të tilla si lecithin, e cila është e rekomanduar për fëmijët dhe ushqim dietik në sëmundje të ndryshme. Për shembull, kur pesha e tepërt.


Për qëllime terapeutike, mjekësia popullore e përdor të gjitha pjesët plotësisht kënaqur, bar, rrjedhin, të gjelbër dhe të pjekur, peeled dhe misri unpeeled, të freskëta ose kashtë të thatë. Kjo është një prej tyre janë bollgur dobishme trupit, miell, miell i bluar trash dhe bollgur, pasuruar me substanca biologjikisht aktive. Për shembull, proteina tretshëm dhe karbohidratet, fibra, niseshte, glukoze, saharoze. Dhe lipide, triglycerides, acide yndyrore polyunsaturated, kumarin, saponins steroide, sterole, enzimat dhe vitaminat tonik.


Në pronat e prophylactically të dobishme për të gjithë ndoshta për shkak bollgur nuk mund të shkaktojë ndonjë dëm të trupit sipas definicionit. Kundërindikimet për përdorimin e tij nuk ekziston. Si për të sëmundjes, pastaj droga bazuar në drithëra mirë të përdorur në trajtimin e (folk dhe mjekësi shkencor) në hidropizi e origjinës veshkave ose kardiake, simptomat e dështimit të zemrës, dobësimin e memories, koncentrim të dëmtuar, lodhje e përgjithshme, pagjumësisë, mbajtjen urinare, skrofull. Si dhe një burimet efektive choleretic, bën të dalë djersë dhe diuretik natyrore. Përdorni një zierje e kokrra tërshërë pas një operacioni të rëndë.

Njerëzit dhe mjekësi shkencore rekomandon me nephrolithiasis zbatohen broths koncentruar me kashtë ose kokërr kënaqur për fasha të nxehtë në zonën e problemit të trupit. Kjo shpesh shtrihet në mënyrë ureters, e cila lehtëson kalimin pa dhimbje e gurë të vegjël.

Dush në shtëpi me pronat e dobishme dhe shtimin e decoctions ujë të nxehtë e gjelbër kashtë tërshërë dhe i parafinuar bimë gruri tërë, sipas praktikës klinike është ndoshta plumb magjike për sëmundjet e segmenteve të ndryshme të sistemit musculoskeletal (shpinë dhe nyje), reumatizma, të gjithë manifestime të nervit shiatik (rakiti tek fëmijët), dhimbje barku akute renale dhe është përdorur për të parandaluar atë. E njëjta uji mund të përdoret si fasha, poultices, kremra për vende të dhimbshme në trup - gjithmonë e ndihmon.


Reumatizmi
Për të parandaluar sëmundje të përgatitur supë. 1 tbsp. kokrra copëtuar tërshërë vlim për 15 minuta në 3 gota me ujë dhe pastaj thahet. Përdorni jashtë për kremra ose përfundon vendin e dhimbshme.

Sëmundje Botkin s
2-3 tbsp. kashtë copëtuar dhe pronat e dobishme e kënaqur çiban në 1 litër ujë për të reduktuar nga gjysma e vëllimit fillestar, ikjen, të marrë verdhëz (për recetat e mjekut) 1 gotë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Cholagogue
Kur bile pezëm shpesh në mënyrë efektive ndihmon recetë e mëposhtme. 2 gota grimcuar kokrra të kënaqur, vlim 1 litër ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, tendosje dhe për të marrë 05 filxhan 3 herë në ditë për të ndaluar përsëritjen.