Pronat e dobishme e vitaminës sallata


Njerëzit Vjeshtë në poliklinika shtuar në mënyrë të konsiderueshme, dhe kjo është arsyeja. Dielli ngrohtë pashmangshmërisht fshehur prapa reve, temperatura zvarriten poshtë, dhe fëmijët që kthehen nga cottages të studiojnë në shkolla dhe kopshte. Për të qëndruar të lumtur dhe të gëzuar kur të gjithë rreth e rrotull janë të sëmurë, duhet të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të hani e drejtë. Në këtë artikull ne do të mësojnë sekretet e gatim vitaminë salads dhe pronat e dobishme e vitaminës salads.
Trupi është në gjendje të prodhojë vitaminat, kështu që ata kishin për të ngrënë nga ushqimi, e cila, nga mënyra, ata janë në sasi shumë të vogla (pra vitamina quhen micronutrients). Nga një pikë kimike të vitaminave view - janë komponimet organike të karakterizuar një dizajn të thjeshtë. Funksion dhe të dobishme pronat e tyre kryesore - të marrin pjesë në metabolizmin, pa vitamina të pamundur funksionimin normal të trupit të njeriut.Sëmundjeve që lidhen me mungesën e vitaminave
Mungesa e vitaminave në trup - jo kushtet më të këndshme që lidhen me lodhje të vazhdueshme, të qenët i përgjumur, nervozizëm, ftohjet e shpeshta. Nga shumica e fëmijëve vuajnë mangësitë vitaminë, sepse trupi i tyre është më i brishtë dhe të prirur për sëmundje. Mungesa e vitaminave çon në imunitet të ulët. Si pasojë, fëmijët shpesh fillojnë për të marrë klasat e sëmurë dhe të humbasë. Mos harroni të bëni të sigurtë që në dietë ishin të gjithë elementet thelbësore dhe, natyrisht, çdo ditë janë në rrugë - të qëndrojnë në gjallërues ajër të pastër, forcon trupin, përmirëson gjumin. Në rrezet e diellit, lëkura jonë thith organizëm vitaminë D. Një person ynë duhet të marrë vitaminat e përditshme me ushqim ose, në raste ekstreme, në formë tabletyrovannom. Megjithatë, blerja e vitaminave në farmaci, ju duhet të mbani mend se ajo është e kimike! Vitamina Overdose sintetike mund të shkaktojnë helmim ose hypervytamynozu. Mos harroni të njoftojnë fëmijët: ata shpesh ngatërrojnë vitamina ëmbël shijshme me karamele dhe mund të hani të gjithë paketë në të njëjtën kohë, e cila është shumë e rrezikshme dhe kërcënon goditi spital.

Vitamina natyrore janë shumë më mirë se sintetike, dhe në vjeshtë është e gjitha kjo e mundur: jam shtëpi nga manaferrat rritur në kopsht, fruta të freskëta, perime të rinj, të cilat janë shitur në bollëk në tregjet dhe dyqanet, zarzavate, bimeve dhe fruta të freskëta perime mund të gatuaj ushqime të shëndetshme dhe të shijshme me recetave që mund të gjendet më poshtë.

Vitamina sallatë
Vitamina sallatë mund të përbëhet nga perimet dhe frutat që bien është një burim i vërtetë i vitaminave. Për të siguruar një rrjedhë të vazhdueshme të fibra dhe vitamina për të ngrënë sallatë çdo ditë, madje edhe në pjesë të vogla. A nuk mendoni se ju pëlqen lepuri që përtypet lakër: përbërjen dhe pronat e dobishme e vitaminës sallatë mund të përmbajë si të papërpunuara dhe të gatuar, perime të ruajtura. Shumë perime pas trajtimit të ngrohjes nuk humb cilësitë e tij të dobishme. Për shembull, panxhar pjekur përmban vetëm pak më pak vitamina sesa papërpunuar. Vitamina sallatë mund të shërbyer në tryezë si një pjatë më vete ose si një garniturë për mish ose peshk. Është më mirë për të ngrënë sallatë menjëherë pas gatimit. Nëse ju keni përgatitur ditë sallatë me pronat e të dobishme, dhe në plan për të ushqyer afër tyre në mbrëmje, të vënë në sallatë në frigorifer dhe nuk shtoj atë në vakt.