Pronat e dobishme e arre


Njerëzimi ka hapur për veten arre rreth 4 mijë vjet më parë. Ajo ishte atëherë për herë të parë ky produkt është përdorur healers popullore për trajtimin e shumë sëmundjeve. Arre përhapur në latitudes tonë, siç është në rritje në pothuajse çdo kopsht. Lartësia e pemës mund të arrijnë 30 metra, ajo ka një kurorë të fortë përhapjen dhe trungu trashë.
Pronat e dobishme e arre janë përdorur jo vetëm për qëllime mjekësore, por edhe në gatim, pasi kjo pemë është një trajtojnë shijshme. Pothuajse çdo arra con përdor rregullisht në kryeveprat e tij, duke u dhënë atyre shije të jashtëzakonshme dhe aroma.Përbërja arre
Produkti përmban një numër të madh të komponimeve të rëndësishme njerëzore minerale trupi, substancat organike dhe vitamina. Arrë kernelit dhe gjethet e drurit janë të pasura me vajra esenciale, acid folik dhe aldehide, në pjesët amniotik janë coumarins, Quinones dhe taninet.

Në një numër të arre tij shokët e ka një vend, sepse ajo përmban hekur, magnez, jod, zink, kalium dhe fosfor. Duhet të theksohet se kalium ka një efekt pozitiv në tru, zemër dhe mëlçisë, akteve magnez si një diuretik dhe vasodilator minerale gjurmë në gjaku ynë ka nevojë për hekur, jod dhe veprim që synon rregullimin e gjëndër tiroide, i cili është përgjegjës për hormonet. Për të forcuar kockat tona dhe muskujt ndihmon fosfor, dhe problemi zinkut është normalizimi i organeve të brendshme.


Në arra papjekur përmbajnë rritur shumat e komponimeve kobalt, fibra dhe carotene, dhe shell saj është e pasur me steroid dhe acidet fenolkarbonovыmy. Walnut - jashtëzakonisht ushqyese dhe produkt shijshme. Së bashku me këtë, ajo është e pasur me agjentët komplekse biologjike ndikon pozitivisht në sistemin e enëve të gjakut të trupit dhe është përdorur gjerësisht në trajtimin e një numri të madh të sëmundjeve.

Përfitimet arre
Fryti i arre bërë përgatitje të ndryshme që kanë veprim astringent, antibacterial, antihelminthic dhe tonik. Walnut lë plagët shëruar mirë, si prona të ndryshme anti-inflamator dhe antimicrobial. Me lëvozhgë arre të papjekur përgatitur tretësirë ​​të alkoolit që në mënyrë efektive trajton çrregullime të stomakut, dhe aplikimin slurry me dhimbje këtë lëkurë sa më të lehtë të reumatizma. Disa njerëz përdorin arrë lëkurës për pastrimin e dhëmbëve, duke i lejuar për të forcuar mishrat dhe lehtësimin inflamacion të gojës. Për këtë qëllim, rekomandohet shpëlarje me të gjelbër zierje lëkurë.


Pronat e dobishme e arre dhe të ndjehen njerëzit me presionin e lartë të gjakut, si kernel arrë është depo e kalium dhe magnez. Përveç kësaj, fruta konsiderohet një kompleks i shkëlqyer natyror balancuar multivitamin. Përdorimi i saj i rregullt ka një efekt pozitiv mbi kujtesën dhe aktivitetit mendor. Rezultati është ndjerë zakonisht pas disa javësh. Në të njëjtën kohë, arra ndihmon për të forcuar funksionin mbrojtës të trupit, sidomos në rrezatimit të lartë sfond.

Duhet të theksohet se mbajtja e arre vitaminës C arra në mënyrë të konsiderueshme tejkalon praninë e saj në rrush pa fara e zezë dhe agrumet, të cilat janë konsideruar udhëheqësit pakushtëzuara. Ekspertët rekomandojnë marrjen e kernelit arre gjatë ftohjet, sidomos ata njerëz që kanë ulur imunitetin. Produkti gjithashtu ndihmon në forcimin e muskujve dhe shërim të shpejtë të trupit pas një pune të vështirë fizike. Përveç kësaj, arra normalizimin e stomakut, duke i privuar njeriun nga kapsllëk.


Pronat e dobishme arre për të reduktuar përmbajtjen e yndyrë në rrjedhjen e gjakut për shkak të numrit të madh të acideve yndyrore të pangopura. Kjo sugjeron se arrat mund të zëvendësojë një sasi të madhe të ushqimeve yndyrore që janë të pranishme në dietën e çdo personi. Komponimi mineral, i cili është në mënyrë arre pasur, mund të arrestojë simptomat e hipertensionit, arteriosklerozës, anemi dhe shumë patologjive tjera kardiovaskulare.
Tretësirë ​​e arrë lë ndihmë e madhe në diabet, vlon, ekzemë plagët dhe tuberkulozi, si dhe zierje e pericarp trajton sëmundjet gastrointestinale, sëmundje të mëlçisë, hemorroide dhe disa sëmundjeve gjinekologjike. Shtimi i rregullt i arra në ushqim do të forcojë dhe burra të rritur fuqinë e tyre seksuale, dhe të normalizojë zhvillimin e organeve seksuale dhe për të rritur prodhimin e spermës.


Walnut është shumë efektive në luftimin e depresionit dhe shtetet neurotike dhe paaftësi të tjera mendore. Pronat e dobishme lejojë produkt për të pastruar trupin e toksinave dhe të shërojnë sëmundjet e lëkurës të tilla si ekzema, liken. Duhet të theksohet se më të dobishme arra konsiderohen Fllad. Tartness e shije shton salcat erëz, enët e mishit, sallata dhe pasta.

Contraindication
Nuk rekomandohet për arra përdorimit për njerëzit që vuajnë nga psoriasis, dermatit atopic, urtikaria, ekzemë, stomatiti dhe reagimet tjera alergjike. Për të shmangur spazma të enëve cerebrale, duhet të hani arra në pjesë të vogla, përndryshe ekziston rreziku i dhimbje koke të rënda. Arra duhet të administrohen në dietën e fëmijëve pas moshës dy, dhe pastaj në formë grimcuar. Gratë shtatzëna janë këshilluar për të ngrënë jo më shumë se tre arra në ditë, si përdorimi i tyre i tepruar mund të shkaktojë dëm të fetusit.

Ndaluar për të ngrënë arra me koagulimit të lartë të gjakut, dhe njerëzit të cilët janë mbipeshë, sepse përmbajtja e lartë e kalorive në fruta mund të shkaktojë trashje. Përdorimi i tepruar i produktit mund të çojë në acarim dhe inflamacion i bajamet, kështu që të jenë të vëmendshëm për shëndetin e tyre.