Pronat e dobishme e kungull për shëndetin e njeriut


Jo shumë njerëz e dinë se kungull ka veti të dobishme për trupin e njeriut. Në kohët e lashta, kungull ishte i vetmi anije ku vera është ruajtur dhe ujë. Njerëzit e parë të cilët filluan të përdorin pumpkins për ushqim - janë banorë të Amerikës. Dhe në e lashtë, kungull ishte i njohur për banorët vendas në pes shekullin e gjashtëmbëdhjetë. Kungull përdorur fillimisht si një fabrikë dekorativ, dekoruar shtëpinë e saj, dhe përfundimisht njerëzit filluan të vlerësojmë këtë perimeve për aftësinë e tij për të dhënë një korrave të pasur dhe të pronave të dobishme, të cilat do të diskutohen më tej.


Në vjeshtë dhe dimër, kur kopshte dhe tregu mbetet sasi të kufizuar të perimeve të freskëta, kungull vjen në shpëtim. Kjo produkteve mjekësore dhe ushqimore që përmbajnë acid Askorbik, një sasi të madhe të carotene dhe hekuri. Përveç kësaj, kungull i pasur vitaminë T mjaft e rrallë, e cila rrit proceset metabolike të trupit të njeriut. Kungull është e rekomanduar për të përdorur si një agjent terapeutik dhe profilaktik. Ajo është zhytur shumë mirë në traktin gastrointestinal, pasurimin e micronutrients trupit të njeriut të tilla si hekuri, bakri dhe fosfor. Është e rekomanduar veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të veshkave, mëlçisë, kardiovaskulare dhe sëmundje hypertensive. Pektin përmbajtura në përbërjen e tregon kungulli kolesterolit nga trupi.


Pronat e dobishme e kungull për shëndetin e njeriut janë pasqyruar në lëng kungull. Ai në fakt prek njerëzit e trupit që vuajnë nga obeziteti dhe metabolike çrregullime. Dhe gjithashtu e rekomanduar për të pirë një gotë me lëng kungull në ditë për ata që kanë qenë zbuluar diabet. Për të ndryshme, lëng kungull mund të jetë përzier me karrota ose mollë lëngje.

Pumpkin mund të përdoret jo vetëm si një agjent parandalues ​​dhe terapeutik, por gjithashtu si një kozmetikë. Kungull është i përshtatshëm për të gjithë, pa marrë parasysh llojin e lëkurës. Ajo është e mirë dhe të papërpunuara dhe të gatuar. Ju mund të bëni maskë fërkim në rende, shtoni vaj dhe të aplikojnë slurry rezulton në fytyrë. Dhe si një lëng tonik kungull mund të zbatohet nga fshirje atyre pastruar më parë fytyrën. Kungull heq shndrit në fytyrë dhe ngushton poret.

Vitaminat përfshira në kungull, të ndihmojë në rritjen e metabolizmit, ujë i kripur në trup dhe normalizimin e gjumit, të parandaluar rritjen e gungë bacileve. Në mënyrë të ngjashme, kungull - një diuretik i madh, veshkat pastrimin dhe trupi në tërësi.

Ky vegjetal i çmuar është shumë mirë për edema është shkaktuar nga sëmundjet kardiovaskulare, si edhe duke vepruar si një kurimin e hipertensionit dhe arteriosklerozës.
Nëse keni probleme me zemrën, ajo është e rekomanduar për të pirë të ngrënë gjysmë kile ditës kungull në çdo formë të gatuar ose të pini një gjysmë gotë me lëng kungull.

Për shkak të numrit të madh të pronave të dobishme të kësaj bime, kungull përmirëson funksionin e fshikëz fshikëz e tëmthit, heq inflamacion dhe proceset inflamatore. Një mjet i domosdoshëm për cystitis kronike, urethritis dhe pelonefryte (disa forma). Në raste të tilla, të marrë formën e qull kungull 100 g 2 herë në ditë.
Për të nxjerr të lëngjeve të tepërta, pumpkins duhet të merren në formë të papërpunuara çdo ditë për një gjysmë kilogram gjatë sezonit.

Njerëzit të cilët kanë pasur verdhëz si dhe këshilluar për të ligët në enët e kungull, sepse ajo ofron një funksion të shpejtë shërim antitoksik e mëlçisë dhe shpretkës, largon toksina dhe radionuclides nga trupi. Pazëvendësueshëm kjo perime dhe ulçerë stomakut, kapsllëk kronik dhe kolit.

Pronat e dobishme e kungull qëndron në faktin se ai përmban një sasi të vogël të kalorive. Prandaj, njerëzit që kërkojnë për të humbur peshë dhe të jetë në formë të madhe, është në dietën tuaj për të përfshirë enët kungull prej saj.

Pronat e dobishme e kungull për shëndetin e njeriut në supë
Zierje kungull është bërë obligim për sëmundjet e prostatës, si klyzmы.v Një alternativë është që të vënë microclysters nga vaj kungull. Mirë ndihmë shkëndijë e fara kungull. Ata duhet të pres dhe përzierje me vajra gjalpë në proporcione të barabarta.

Për të qetësuar sistemin nervor është i përshtatshëm supë me mjaltë. Ajo duhet të merret në kohën e gjumit për vetëm disa gllënka dhe gjumë do të ofrohen.
Për moms të ardhshëm të cilët kanë manifestuar një toksikoz të fortë, të shoqëruara me nauze dhe vjellje, është edhe supë përshtatshme kungull me limon. Një zierje e lule e kungull - një mjet i madh shërimit.

Burns gjithashtu mund të aplikojnë për kungull. Tul e saj shpejt shërojnë djegie dhe lezione të tjera të lëkurës.
Fara kungull të paktën prona të dobishme se pulpë, lëng dhe zierje e kungull. Farërat të shërbejë si një mjet i krimbave, kur sëmundje të veshkave marrin brewed çaj nga farat e tri gota në ditë për shtatë ditë. Nga fara kungull të bërë të naftës kungull. Ai është shumë i dobishëm, dhe në shumë vende ajo është përdorur si vaj konvencionale.


Kur të ftohtë, i shoqëruar me kollë të fortë, të bëjnë dhe të hani ëmbëlsira me lule kungull. Kjo jo vetëm parandalimi, por edhe mjaft e shijshme.
Vitaminat A, E, i pranishëm në kungull, të sigurojë një efekt rinovimin dhe të paguani një humor të mirë, kështu që njerëzit që përdorin bllokim kungull dhe qull, gjithmonë në një humor të mirë. Një tjetër avantazh kungull - është aftësia e tij për të privojnë urth dhe regurgitation. Dhe më e rëndësishmja fakti që kjo perime nuk ka contraindications dhe kufizime në numrin ose. Ju mund të hani sa më shumë që ju doni dhe asgjë për të frikës.


Kujdesuni për veten tuaj dhe për shëndetin tuaj! Tani ju e dini të gjitha cilësitë e dobishme e kungull për shëndetin e njeriut dhe do të jetë shumë mirë nëse dietën tuaj për një vend të tillë të pasur në vitamina perime. Kungull ruaj ty nga të gjitha llojet e toksinave dhe ndotësve; Kjo do të ndihmojë në parandalimin e shumë sëmundjeve, do t'ju japë forcë dhe humor të mirë!