Pronat e dobishme e balta dhe përdorimit


Papastërtitë që janë argjila, të përcaktuar ngjyra, cilësi, ose plasticitet të veçantë guri ngurtësinë e saj. Color gjithashtu diktuar një shumë e balta në atë të pranishëm kripëra të metaleve të caktuara. Red japin kalium dhe hekur, jeshile -, bakri blu - kobalt dhe kadmium, kafe të errët, i zi - të karbonit dhe hekuri, të verdhë - natriumi, squfurit. Përbërja kimike e balta është jashtëzakonisht të ndryshme. Ajo mund të përfshijë substanca jo vetëm të përbashkëta (kalium, natrium, magnez, kalcium), por edhe të rralla elementët gjurmë selen, galium, etj Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e argjilës dhe të përdorimit.


Gama e aplikimit të balta dhe pronave të tjera minerale është shumë e gjerë. Ajo promovon rigjenerimin e indeve, ka antitoksik, antiseptik, antibacterial, pronave të dobishme anti-inflamator, aktivizon sistemin imunitar, rikthen metabolizmin. Përveç kësaj, balta - një ruajtës i madh. Përdorin metoda të ndryshme të trajtimit balte: fasha, banja balte, përfundon trupit, masazhet dhe elektroforezë me balte, swabs vaginale dhe të zorrës së trashë, etj Merrni për pastrimin e trupit baltën më të mirë të bardhë, e cila është shitur në farmaci. Kjo është një chelators fuqishme, thith meve alkali dhe alkaline metale tokë dhe kontribuon në heqjen e disa radionuclides.


Aplikime
Napkins balte ose aplikimin e balta - mënyra më e thjeshtë dhe të përballueshme që mund të aplikohen në shtëpi për të trajtuar nyjeve. Para përdorimit, holluar baltë me ujë të ngrohtë ose ekstrakte bimore të urtë, kamomil lule dhe bimëve të tjera (1 tbsp. L. lëndë pour 1 tbsp. Ujë të vluar, 15-20 minuta, ikjen), të sjellë në një shtet të butë dhe të zbatohet në zonën e prekur ( direkt në lëkurë, ose me anë të një ose garzë pëlhurë). Përfunduar balta mund të ngrohur në një banjë me ujë, por jo më shumë se 40 gradë. Aplikoni pretendojnë një pjesë e sëmurë 15.2 cm shtresë, të mbuluar me një pambuku apo liri leckë dhe të mbyllë ngrohtësisht për 15-20 minuta. Sa më gjatë tortë mban lagështi dhe ngrohtësi, të fortë efekt. Sigurisht - 10 procedura.


Pas seanca e parë mund të jetë akute, nganjëherë, dhimbje. Ne do të duhet të presë, sepse dhimbja është zakonisht një sinjal se balta ka filluar efektet e saj shëruese. Kur vlon në vendet e prekura nga ekzemë dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës janë të rekomanduara edhe për të vënë balta, pasi ajo ka veti antibacterial dobishme (sidomos në qoftë se ndahet infusions baktericid e bimëve).
Clay duhet të zgjidhni me cilësi të mirë në guroret, si aktivitet themelor balta është shumë më e lartë se sa në sipërfaqe. Optimale thellësi workpiece - 10-15 m.


Nëse nuk afërsisë me guroret, balta duhet të kërkohet në gryka dhe gryka, ku ajo mund të "marrë nga" shtresa. Ju nuk mund balta pranë objekteve industriale, mërzi e plehrave dhe varreza. Largësia nga qytetet duhet të jetë të paktën 30-40 km. Nuk është e rekomanduar për të nxjerrë në mënyrë të pavarur balta për përdorim të brendshëm, ajo duhet të testohet në laboratorët e specializuara. Balta papërpunuar, të jetë i sigurt për të thatë në diell, pres çekiç druri në copa të vogla dhe vendin në një qese letre, një kuti apo një arkë. Clay natyrisht sterile, kështu që të mbajë të mbyllur, por jo në një enë metalike.